Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Din fericire Anca, societatea nu ii marginalizeaza.
Pentru ca nu scrie pe fruntea lor ca sunt swingeri sau altceva.
Oamenii chiar nu sunt definiti exclusiv de sexualitatea lor.




Boticelina discuta de situatia in care as sti ce experiente sexuale iesite din comun respectivii parinti practica.
Si am raspuns in consecinta. Nu m-as vara in asemenea relatii de "prietenie". Nu de alta dar nu ma ajuta cu absolut nimic in evolutia mea pozitiva de femeie, mama si sotie. Punct.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by adusca

trist




De ce? Oamenii sunt fiinte complexe si e o fericire ca nu suntem cu totii trasi la xerox. Ar fi groaznic daca am gandi, face, vorbi cu totii despre aceleasi lucruri.
Nu crezi?

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Da, numai ca daca am fi toti mai toleranti, lumea ar fi un loc mai bun.
Toleranti in fapt, nu in declaratii.

Mentalitati de genul asta (impinse ceva mai la extrem) au dus la holocaust si la marginalizarea negrilor si a homosexualilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by anca74

quote:
Originally posted by boticelina

Eu vad toleranta altfel. Si te intreb: te-ai imprieteni cu o familie de gay sau swingers sau whatever, daca ar vrea copii nu te-ai indoi de abilitatile lor de parinte si i-ai sfatui sa adopte? Ti-ai lasa copilul la un pyjama party in casa acestor amici? Cum, in ce termeni i-ai explica copilului diferenta dintre familia voastra si cea de gay?

Aici e diferenta intre a tolera si toleranta, si dupa parerea mea, mai ai putin de lucru la capitolul asta (no offence)




Draga mea, raspunsul la intrebarea ta de mai sus este categoric NU.
Iti spun si de ce: la varsta pe care o avem nu prea mai exista prietenie in sensul pur intre oameni. Daca suntem prieteni cu cineva este din motive circumstantiale: de loc, de timp si de mod.

Bun... Odata inteleasa treaba asta cum trebuie, suita logica este ca daca dezvolt o relatie de prietenie cu cineva o fac pentru ca:

1) am ce invata in bine de la persoana respectiva
2) compania ei ma face sa ma simt mai bine
3) avem un bakcground comun si subiecte de discutie comune


In situatia prezentata de tine, niciuna din cele 3 premize de mai sus nu este aplicabila. Ce sa fac cu " o familie de gay sau swingers sau whatever"? Nu am avut niciodata asemenea ocupatii extrem de rasarite si nici nu am de gand sa incep curand. Sa le am, I mean.

Iar ca sa incep sa "tolerez" asa numai de dragul de a tolera, ma scuzi, nu ma pasioneaza rolul maicii Tereza.

Interesul poarta fesul. Iar interesul meu este sa devin mai buna in ceea ce sunt, in ceea ce fac, mai desteapta, mai ..., mai...
Cu "familia de gay sau swingers sau whatever" interesul meu ar suferi profund.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.






Toate cele trei puncte, frumos ordonate, din suita logica pot fi indeplinite de multe persoane "gay sau swingers sau whatever".
Cred ca poti spune : "nu ingadui in familia mea relatii de prietenie cu persoanele acestea ( cele mentionate) fiindca asa cred eu ca este corect" insa nu poti spune " nu ingadui aceasta prietenie cu ele fiindca NU este corect".
E o nuanta, dar nuantele fac diferenta.

De asemenea, ar mai fi interesant de stiut si daca tu (sau cei care limiteaza prieteniile pe baza de discriminare) au cunoscut si trait in preajma persoanelor GSW (gay, swing, whatever) suficient de mult sa zici "no, thank you very much" ori doar iti imaginezi "raul" pe care acestea le pot produce in viata cuiva (adult sau copil).

Fara suparare, parerea cuiva despre un lucru/persoana pe care il/o cunosc partial sau deloc, nu valoreaza nimic.



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

uite, io cu daniela_b tare as dori sa fiu prietena, indiferent daca e GSW (gay, swing, whateve), tare imi place cum gandeste.

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Eliza5 si daniela_b, a nu dori prezenta unor persoane ciudate in jurul nostru nu inseamna neaparat ca as sari sa le dau una in cap sau sa-i maltratez. De unde si pana unde ideile astea... extremiste? Serios acum, eu pur si simplu evit oamenii cu care nu am absolut nimic in comun. Nu-i scalpez, nu le dau cu leuca in cap, nu nimic. Sunt pasnica. Rezistenta pasiva a lui Ghandi.

Si ca sa raspund intrebarii Danielei, da, am la serviciu personaje gay & lesbiene, insa nu ne inghesuim prin colturi sa ne ciupim de fund si nici nu ne facem destainuri dubioase referitor la practicile noastre sexuale in semn de prietenie. Ne salutam politicos si cam atat. Ne toleram. Reciproc.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

"eu pur si simplu evit oamenii cu care nu am absolut nimic in comun"

pai exact asta e intoleranta mey..

adica oamenii aia sufera din cauza asta. sunt marginalizati, sunt evitati. tocmai de aia e bine ca totusi sunt putini cei care gandesc ca tine.

dar in sfarsit, topicul asta era despre placerea sexuala parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

"eu pur si simplu evit oamenii cu care nu am absolut nimic in comun"

pai exact asta e intoleranta mey..




Da, este intoleranta.
Dar intoleranta este si faptul ca pedofilii sunt marginalizati si pedepsiti pentru faptele lor, la fel si criminalii de drept comun, cei care fura, cei care mint, etc.
Nu-mi cere acum sa imbratisez o cauza pe care eu si jdemii altii ca mine (batuti in cap si limitati - daca te simti mai bine) o consider gresita din start. Fiindca nu ai cum sa ma convingi ca este exact contrariul.

Cand threesome-ul, swingers-i si orice alte practici sexuale alaturea cu drumul vor fi comun acceptate de majoritatea societatilor actuale, atunci mai stam la discutii despre "daca" si cu "parca". Momentan, nu este cazul.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

quote:
Originally posted by anca74

Cand threesome-ul, swingers-i si orice alte practici sexuale alaturea cu drumul vor fi comun acceptate de majoritatea societatilor actuale, atunci mai stam la discutii despre "daca" si cu "parca". Momentan, nu este cazul.



pai sunt. cel putin eu nu am aflat sa fi intrat in ilegalitate practicile astea.

si daca sunt legale, inseamna ca sunt acceptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by anca74

Eliza5 si daniela_b, a nu dori prezenta unor persoane ciudate in jurul nostru nu inseamna neaparat ca as sari sa le dau una in cap sau sa-i maltratez. De unde si pana unde ideile astea... extremiste? Serios acum, eu pur si simplu evit oamenii cu care nu am absolut nimic in comun. Nu-i scalpez, nu le dau cu leuca in cap, nu nimic. Sunt pasnica. Rezistenta pasiva a lui Ghandi.

Si ca sa raspund intrebarii Danielei, da, am la serviciu personaje gay & lesbiene, insa nu ne inghesuim prin colturi sa ne ciupim de fund si nici nu ne facem destainuri dubioase referitor la practicile noastre sexuale in semn de prietenie. Ne salutam politicos si cam atat. Ne toleram. Reciproc.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.






"De unde si pana unde ideile astea... extremiste? "

Da' chiar? De unde? Eu nu am sugerat ca ii maltratezi sau le dai in cap. Am sugerat ca ii ocolesti, eventual. Si nici macar. Am intrebat daca ii cunosti, nu daca ii intilnesti. Si eu pot sa ma intilnesc cu seful de scara, asta nu inseamna ca il cunosc.

"insa nu ne inghesuim prin colturi sa ne ciupim de fund si nici nu ne facem destainuri dubioase referitor la practicile noastre sexuale in semn de prietenie"

Asta ma face sa inteleg ca iti faci mare impresie ca GSW ( sa ne intelegem, e o prescurtare inventata ad-hoc, preluata din expresia ta, nu exista o denumire in acest sens) se cam dau in stamba in public, te-ai cam astepta sa te agreseze astfel cu sexualitatea lor din viata privata?

Eu am un prieten care este gay (iubeste barbati si nu femei) si de la care am avut multe de invatat, e un om special cu niste trasaturi omenesti deosebite, indraznesc sa spun ca e genul de om care ar fugi ultimul de linga mine, in clipe de groaza/necaz/suparare/faliment si caruia i-as incredinta copilul meu daca nu as avea alternativa, fara sa-mi fac nici cea mai mica problema.

Cunoscindu-l, realizez ca a nu-l fi acceptat in viata mea pe criteriul "n-am ce invata de la el/ nu m-as mai respecta daca l-as primi pe linga familie/e un regres sa concep asa o prietenie" ar fi fost o problema a mea ( de conceptie in baza unor necunoscute) si nu a lui.

Eu as fi fost "vinovata", nu el.

Cind nu intelegi drama sau dimpotriva, mindria ce se gaseste in sufletul unui om "marginalizat de societate" fiindca ti-e greata sa-ti imparti spatiul cu el ( fizic sau spiritual), nu se cheama ca-l cunosti si de aia il respingi, ci se cheama ca nu-l intelegi, nu intelegi ca ti s-ar fi putut intimpla chiar tie, se cheama ca ai o cunoastere limitata sau informatii frintate.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

am editat ca sa-mi corectez greselile de exprimare si sa ordonez niste idei ce altminteri ar fi fost intelese ca "alandala".

Mergi la inceput