Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

coltofeanu raman ca-mi place...subiectul!
a nu se intelege ca baiatul de la cablu sau mai rau

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by violeta69

nu,dar daca-ti vine ideea sa "sari" pe baiatul de la cablu e mai bine sa o suni pe mama...sau poate un prieten




serios?
de ce, e o decizie importanta pentru viata mea?
am defineste ca om si n-am sa mi-o iert pentru tot restul zilelor, sau de ce?



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ete nah, am trait sa o aud si pe asta... ca experientele/experimentele sexuale ma definesc ca om sau mai rau ca parinte. Nu vad ce legatura are cu calitatea mea.
Faptul ca intervine in discutie morala crestina... eu cred ca aceasta morala a facut mult rau si a produs multa frustrare de-a lungul timpului, bine macar ca acum nu mai are asa de multa influenta si nu trebuie sa ne mai negam natura si instinctele. Si daca exista cineva pe aici care isi imagineaza ca morala bate instinctul primar... sunteti naive!
Mie imi place f mult sexul. Nu intotdeauna mi-a placut tocmai pt ca aveam o educatie "sanatoasa" si eram extrem de inhibata. Recunosc ca cel mai bun sex a fost acela cand am fost indragostita. Dar nu e musai, imi place oricum.
Si mia multe de experimentat! Faza nasoala e ca experimentele nu includ sotul... hmm... deci mai asteapta!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

anca 74 "Si da, sunt anacronica, inapoiata pentru vremurile in care traim, retrograda si orice altceva. Dar stiu un lucru: pudicitatea si o anumita feciorie a spiritului, ca vorbim de barbati sau de femei, este pur si simplu charmanta. Si incantatoare. Si atragatoare."

Pudicitatea ii face pe multi barbati sa traga fermoarul pantalonilor in sus si sa faca stanga imprejur.Iar pudicitatea barbatilor le face pe femei nesigure. Doamne fereste si pazeste sa dau de unul pudic!
A nu se sonfunda cu tandretea, tactul, senzualitatea , finetea in gesturi etc. Un barbat si o femeie trebuie sa respecte relatia lor, fie ea one night stand sau de durata.

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Annais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

quote:
Originally posted by anca74


Ca sa nu-ti mai spun ca tolerez tot ce misca-n jurul meu, de la domnita care face sex in 3-4-5, etc., pana la romancele ametite de cap care fug pe la ashramuri in nordul Québecului si traiesc in "comunitate si comuniune" cu indieni, pakistanezi si alte nationalitati conlocuitoare. Na, pariez ca pe asta nu o stiai!
Daca nici io nu mi-s toleranta, apai, n-am ce sa mai zic...



Anca, vehementa ta nu respira toleranta, tu pur si simplu "ii tolerezi" pe acei oameni, ca si pe specimenele din red light district, ai semna bucuroasa alaturi de ceilalti cetateni petitia pentru eradicarea "fenomenului"

Eu vad toleranta altfel. Si te intreb: te-ai imprieteni cu o familie de gay sau swingers sau whatever, daca ar vrea copii nu te-ai indoi de abilitatile lor de parinte si i-ai sfatui sa adopte? Ti-ai lasa copilul la un pyjama party in casa acestor amici? Cum, in ce termeni i-ai explica copilului diferenta dintre familia voastra si cea de gay?

Aici e diferenta intre a tolera si toleranta, si dupa parerea mea, mai ai putin de lucru la capitolul asta (no offence)

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

anca 74: Ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca atunci cand ti-ai ocupat o mare parte din anii tineretii cu acrobatiile respective sa nu te mai mire reactia celor cu care vii in contact atunci cand te asezi la o chueta cu ei si le povestesti din ispravile-ti nemaipomenite. Fiindca, deh, vrei-nu vrei, faci parte dintr-o minoritate. Majoritatea ... sunt mai inhibati, sa zicem. Sau nu au darul de povestitor ca tine. Zi-o cum vrei

Mai Anca, tu chiar crezi ca oamenii cu un unghi mai larg de a privi sexualiatatea nu vorbesc altceva decat despre "ispravile" lor amoroase? Cred ca e inversul. Si asta din respect pentru ei insisi, pentru partener/a si pentru conlocutori. Cred ca glumele nesarate si discutiile cu tema sex le deschid si dezbat mai aprins cei care stau pe tusa. Si apartin majoritatii, a celei de nefericiti care stiu din auzite sau citite ce e aia sexualitate. Am zis sexualitate, nu sex: e o mica mare diferenta intre cele doua.

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Annais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

"pudicitatea si o anumita feciorie a spiritului, ca vorbim de barbati sau de femei, este pur si simplu charmanta. Si incantatoare. Si atragatoare."

Sa iti explorezi si sa iti cunosti sexualitatea, sa fii deschis in a cerceta lucrurile care produc placere tie sau partenerului tau, sa te joci cu asta, lucrurile astea fac parte tot dintr-un proces de cunoastere. Mie mi se par mai charmanti si mai incantatori si mai atragatori oamenii care se cunosc pe ei insisi, incluzand sexualitatea lor. Cei care sunt deschisi la minte si fara bariere psihologice in a explora.. Si corpul asta este ca o harta, iar sexul chiar nu este murdar, rusinos, dezmatat.. Dimpotriva, poate fi eliberator, poate fi curativ, poate fi benefic.. in toate formele lui. Normal, threesome, foresome, anal, oral, pentru mine sunt toate forme de "cunoastere" si in consecinta nu le resping chiar daca nu le cunosc pe toate.
Mi se pare mult mai grava lipsa informatiilor, incatusarea energiilor sexuale, privarea de o viata sexuala normala.. Toate lucrurile astea pot duce intr-adevar in patologic..
Ce ma intriga pe mine este ca felul in care oamenii privesc sexualitatea este determinat geografic. Pe cuvant daca inteleg de ce. Daca ar citi nordicii topicul asta de exemplu, cred ca s-ar cruci de cat de incuiati si limitati suntem noi esticii in domeniul asta.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)




Eliza

In rest ce sa mai zic, am citit si eu paginile din urma, dar "fara cuvinte".

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Va place sa faceti dragoste, in adevaratul sens al cuvantului, sau va place mai mult sa faceti sex (ca un sport) fara implicatii sentimentale si cu anumite persoane foarte deschise la minte?

Ce insemana pentru voi a face dragoste sau a face sex? Exista vreo diferenta? Si daca da, care este aceasta diferenta? ...pentru ca banuiesc ca o prostituata ofera doar sex (pentru ea este un job, iar pentru barbat .... ce este ?)



M-am gandit la intrebarea ta si-ti raspund. Mie imi place sa fac si dragoste "in adevaratul sens al cuvantului" dar si sex. Cu acelasi partener, recte sotul meu. N-as putea sa precizez poportia dintre cele doua, uneori fac doar sex, alteori fac doar dragoste, alteori incep sa fac sex si sfarsesc prin a face dragoste sau incep sa fac dragoste si sfarsesc prin a face sex. Depinde de disponibilitatea mentala, atat a mea cat si a lui. Uneori ma satisface doar sex, alteori nu, dar nu ma ingrijorez. Avem si eu si el dreptul la pase proaste.

Si nu toate prostituatele ofera doar sex, mai ofera si un umar si suport moral, ceea ce nu-i in "job description" (mi s-a povestit asta). Exista prostituate care ofera chiar mai mult si fara chiar sa ceara nimic in schimb (casa si masa). Sunt si ele oameni ca noi si apreciaza si ele o companie placuta, asa-mi explic fenomenul.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:


quote:
Originally posted by coltofeanu

Va place sa faceti dragoste, in adevaratul sens al cuvantului, sau va place mai mult sa faceti sex (ca un sport) fara implicatii sentimentale si cu anumite persoane foarte deschise la minte?

Ce insemana pentru voi a face dragoste sau a face sex? Exista vreo diferenta? Si daca da, care este aceasta diferenta?


Cam de aici pleaca nelamuririle, ptr ca nu toti intelegem diferenta dintre dragoste si sex, sau nu toti o intelegem la fel. Poti face si dragoste si sex cu partenera/ul cu aceasi persoana pe care o iubesti. Cei mai multi cred ca atunci cand iubesti persoana este numai dragoste, iar cu cineva de care te simti atras doar ptr sex, este sex, clar (ce exprimare). Poti face sex si cu omul care il iubesti, ptr ca depinde de motivul ptr care ajungeti la actul in sine. Eu cred ca atunci cand este numai o descarcare fizica, o nevoie anatomica, un sport (ma rog, ca oricum arde cele mai multe calorii) este diferit de momentele alea intime in care sunt implicate si simtamintele, sentimentele, cu lumanari, preludiu de zeci de minute, imbratisari, priviri si altele. Despre partea pur sexuala cu o amanta sau despre one-night-stand nu am dispozitie sa vorbesc (acum).

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Si vreau sa va intreb si eu, cati dintre voi ati avut "hands-on experience" cu o prostituata? Cati dintre voi ati stat de vorba cu una/unul?

Eu, recunosc, in viata mea am stat de vorba doar cu o prostituata si cu un gigolo; va povestesc despre amandoi.

Despre ea: ea a fost "cadoul" nostru pentru un prieten care implinea niste ani si care n-avusese in viata lui nicio prietena, de unde amicii lui (si ai mei) au tras concluzia ca n-a "'facut-o" niciodata. Si i-au adus o dama; de pe centura. Nu stiu ce-au facut, daca au facut ceva, eu faceam tortul pt aniversatul nostru. Cel mai jicnitor mi s-a parut insa modul in care a fost aleasa; trebuia sa fie mignona, cu sanii mari si CU DINTI IN GURA. Brr!
Dar dupa ce-a iesit din camera am stat un pic de vorba cu ea, a baut un pahar de vin si-a ros o felie de tort cu noi. Venea din Moldova si era multumita de viata ei, scapase de saracie si spera sa scape si de centura. S-a simtit bine cu noi si mi-a laudat tortul

Dar sa va povestesc si despre el, despre gigolou. L-am contactat pe net; din curiozitate. Eram convinsa ca n-o sa fac nimic dar am vrut sa vad un gigolo autohton, sa nu cumva sa-mi perpetuez o imagine deformata. L-am invitat la o cafea. A venit cu o dacie papuc, obosita, cu niste ladite de banane in remorca. Asta era job-ul lui de zi; manipoula fructe in piata centrala a orasului. Gigolo se dorea numai pt al doilea job, mai de noapte. L-am tras de limba. Si el venea tot din Moldova, tot ca sa scape de saracie. Se tinea cu patroana tonetei pt care manipula zarzavat si mi-a zis ca doamna e cu 20 de ani mai in varsta decat el si s-a gandit ca daca poate s-o faca cu ea, poate s-o faca cu oricine, asa c-a pus anunt pe net. Nu-l mai sunase nimeni pana la mine.

Pe mine m-au amuzat dar m-au si intristat ambele situatii si de atunci sunt rezervata in a emite judecati de valoare "pe mana mea".

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput