Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Eu nu inteleg o afirmatie, si anume ca majoritatea barbatilor apeleaza la prostituate. Oi fi eu mai naiva poate, dar in mediul in care ma invart nu am constatat asta. Asa sa fie oare?
.

In anumite medii (nu stiu daca e vorba si de cel in care te invarti tu), majoritatea barbatilor nu apeleaza la prostituate, ci la amante, tot un fel de "prostitutie", dar for "free". Sau ma rog, ea ramane cu impresia ca e totusi importanta pentru el, in conditiile in care el de cele mai multe ori nu vrea decat sa-si satisfaca niste fantezii sexuale pe care nu si le poate satisface acasa cu sotia.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

E foarte trist daca ai ajuns sa gandesti asa. Practic imparti barbatii in 2 tabere - cei care frecventeaza prostutuate si cei care au amante. Nasol.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

"pudicitatea si o anumita feciorie a spiritului, ca vorbim de barbati sau de femei, este pur si simplu charmanta. Si incantatoare. Si atragatoare."

Sa iti explorezi si sa iti cunosti sexualitatea, sa fii deschis in a cerceta lucrurile care produc placere tie sau partenerului tau, sa te joci cu asta, lucrurile astea fac parte tot dintr-un proces de cunoastere. Mie mi se par mai charmanti si mai incantatori si mai atragatori oamenii care se cunosc pe ei insisi, incluzand sexualitatea lor. Cei care sunt deschisi la minte si fara bariere psihologice in a explora.. Si corpul asta este ca o harta, iar sexul chiar nu este murdar, rusinos, dezmatat.. Dimpotriva, poate fi eliberator, poate fi curativ, poate fi benefic.. in toate formele lui. Normal, threesome, foresome, anal, oral, pentru mine sunt toate forme de "cunoastere" si in consecinta nu le resping chiar daca nu le cunosc pe toate.
Mi se pare mult mai grava lipsa informatiilor, incatusarea energiilor sexuale, privarea de o viata sexuala normala.. Toate lucrurile astea pot duce intr-adevar in patologic..
Ce ma intriga pe mine este ca felul in care oamenii privesc sexualitatea este determinat geografic. Pe cuvant daca inteleg de ce. Daca ar citi nordicii topicul asta de exemplu, cred ca s-ar cruci de cat de incuiati si limitati suntem noi esticii in domeniul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by coraly

E foarte trist daca ai ajuns sa gandesti asa. Practic imparti barbatii in 2 tabere - cei care frecventeaza prostutuate si cei care au amante. Nasol.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze



Sincer, mi-ar place sa ma-mbat cu apa rece si sa spun "marea majoritate a lor sunt fideli sotiei" sau marea majoritate n-au trecut in viata lor pe la o prostituata.
Din pacate nu prea e asa, da, sunt si barbati fideli, poate mai multi decat cred eu, insa si 51% tot majoritate inseamna. Si nu e nevoie sa mearga in fiecare zi la colt de strada sau in fiecare saptamana la amanta, e suficient s-o faca o singura data, si mai ingroasa putin statisticile.
Stiu, imi place sa cred ca barbatul meu mi-e fidel, stiu ca eu i-am fost lui si ma gandesc ca n-ar avea nici un motiv s-o faca, dar manan-n foc n-o bag pentru nimeni; si inclin sa cred ca cunosc cat de cat modul lor de gandire si de actiune. De obicei m-am inteles mai bine cu barbatii decat cu femeile, si am avut parte de "destainuiri" asemanatoare, de la oameni destul de diferiti.
Oricum, e doar parerea mea, nu cred si n-am sustinut niciodata ca detin adevarul absolut.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by anca74


Avand in vedere ca suntem apropiati ca varsta, logic ma gandesc ca am avut amandoi parte de cam aceleasi valori umane, sufletesti, morale, etc., in perioada in care ne-am format. Dupa la revolutie insa... eu am emigrat intr-o alta societate, relativ stabila din punct de vedere social si moral, iar tu ai continuat sa evoluezi ca om intr-o tara profund marcata de tot felul de schimbari majore. Moralitatea care inainte era valorizata de societatea intreaga s-a dus naibii, iar alte norme au inlocuit-o intr-un timp record. Imprumutate alandala si fara nici un discernamant din Vest(ul salbatic). Tu si majoritatea tinerilor de atunci ati imbratisat aceste norme fara sa va puneti intrebari mai mult decat era cazul. Iar rezultatul este asta.
Eu am plecat de la o societate cu un anumit standard de valori umane si am dat de una care le pretuieste cam pe aceleasi. Este si normal sa avem probleme sa ne intelegem din acest punct de vedere vizavi de ce este normal si ce nu in materie de sex, virtute, pudicitate, bun simt, etc. Experientele noastre comune in materie de valori umane s-au separat acum 15 ani.
============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.






In primul rand judeci fara sa cunosti. In ultimii 15 ani am trait aproape 3 in strainatate. mai mult un State si cateva luni bune in Europa de vest. De fapt am mai spus pe aici, dar nu ma astept sa imi invete ceilalti utilizatori biografia. Intamplator insa am o experienta destul de bogata in ceea ce priveste societatea americana () si cea vest-europeana (). Si cred ca cea romaneasca este undeva intre, pe ansamblu. Pe cea canadiana, ce-i drept nu o cunosc, decat din auzite, ceea ce nu se pune. Macar acest pasaj din postarea ta nu are nici un fundament si nu iti face cinste.

La celelalte capitole nu avem ce discuta, e clar ca avem pareri fundamental opuse si ireconciliabile, asa incat orice discutie ulterioara ar fi total neconstructiva.

Voi pune pasajul precedent pe seama furiei (care nu ar trebui sa isi aiba locul intr-o discutie intre oameni civilizati, in special din partea celui care se considera mai civilizat) si il voi uita.

Asa ca ia o !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Si da, sunt anacronica, inapoiata pentru vremurile in care traim, retrograda si orice altceva. Dar stiu un lucru: pudicitatea si o anumita feciorie a spiritului, ca vorbim de barbati sau de femei, este pur si simplu charmanta. Si incantatoare. Si atragatoare


charmanta si incintatoare si atragatoare pentru cine?!
Poate pentru tine.
Foarte bine si frumos ca tu corespunzi standardelor tale.

Dar sint persoane care nu apreciaza fecioarele (si mai ales feciorii!) trecuti binishor de perioada adolescentzei. Eu as fi preferat sa nu-mi aleg barbatul prin casa. Sa-l las mai necharmant, asa.




Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

....Citind postarile voastre mi-a venit o intrebare in minte , intrebare pe care , ma risc si o scriu aici :

Va place sa faceti dragoste , in adevaratul sens al cuvantului , sau va place mai mult sa faceti sex ( ca un sport )fara implicatii sentimentale si cu anumite persoane foarte deschise la minte ?

Ce insemana pentru voi a face dragoste sau a face sex ? Exista vreo diferenta ? Si daca da , care este aceasta diferenta ?..... pentru ca banuiesc ca , o prostituata ofera doar sex ( pentru ea este un job , iar pentru barbat .... ce este ? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Ce insemana pentru voi a face dragoste sau a face sex ? Exista vreo diferenta ? Si daca da , care este aceasta diferenta ?..... pentru ca banuiesc ca , o prostituata ofera doar sex


daca pui egal intre prostitutie si "sex simplu"... probabil nu-ti va rapsunde nimeni, ca ala ora asta alea's ocupate sa se ridice'n cariera.
Alte prejudecati....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by ymcar
La celelalte capitole nu avem ce discuta, e clar ca avem pareri fundamental opuse si ireconciliabile, asa incat orice discutie ulterioara ar fi total neconstructiva.

Voi pune pasajul precedent pe seama furiei (care nu ar trebui sa isi aiba locul intr-o discutie intre oameni civilizati, in special din partea celui care se considera mai civilizat) si il voi uita.

Asa ca ia o !

My life smells acceptable



Dragul meu,

1. Faptul ca ai trait 3 ani in afara Romaniei este egal cu 0, in ce ma priveste. Acei ani i-ai trait cand erai deja format ca om. Iar ceea ce te defineste pe tine ca om era deja bine nuantat la momentul in care ai plecat din tara.
Ma asteptam ca aceste lucruri sa-ti fie deja clare de ceva vreme...

2. Noi am mai discutat referitor la experienta ta americana la alt subiect si da, personal, imi aduc aminte de remarcile si biografia ta.
Chiar nu ma prind de ce acest pasaj din postarea mea nu are nici un fundament si nu-mi face cinste. Sincer, lumineaza-ma, te rog frumos.

3. Nu e cazul sa pui replica mea pe seama "furiei" care ma bantuie neincetat. Crede-ma, sunt o fire tare mistocara si optimista. Iar ceea ce comentam pe forum aici pe mine ma distreaza la maximum si imi provoaca, de cele mai multe ori, o stare de buna-dispozitie nemaipomenita, stare care ma ajuta sa trec mai usor peste rutina zilnica.
Cunosc forumul asta de vreo 2 ani si ceva si, pana in clipa de fata, nu m-au apucat niciodata pandaliile. Chiar daca nu tot ceea ce citesc aici corespunde cu ideile mele. Cretze.

4. Multumesc pentru floricica. Esti un dragut.


============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Elise , ai dreptate .....cariera , bat-o vina ... si ce cariera de " invidiat " !

... Poate totusi primesc raspunsuri la prima intrebare : Va place sa faceti dragoste ? Ce inseamna a face dragoste ?


Mergi la inceput