Comunicarea intre sot si sotie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Miss Parker, cred ca exista o deosebire esentiala intre exemplele puse de tine si ceea ce fetele spuneau aici. In cazurile relatate de tine, nu a existat NICIODATA iubire. Or in ceea ce zic fetele, barbatii lor nu isi mai arata iubirea asa cum o faceau odata.

Nu sunt adepta ideii ca femeia sa stea si sa sufere in tacere sau sa faca ea toate eforturile, dar cineva trebuie sa rupa cercul vicios. Iar schimbarile, vezi exemplul personal al Roxanei, nu se intampla peste noapte.

Adevarul e ca daca s-a intrat in rutina cu un anume comportament, e greu ca celalalt sa raspunda imediat la o schimbare. Oricine s-ar pune in situatia respectiva si-ar da seama ca cea mai buna abordare e sa stai sa observi o vreme si sa vezi daca ce se intampla e un joc, o masca, ceva trecator sau daca lucrurile chiar s-au schimbat.

Am avut si noi lipsa noastra de comunicare, am avut si noi noptile noastre de plans, momentele noastre de frustrare si de lupte de guerilla, distructive sufleteste si surde.

Hai sa va dau un exemplu o caricatura care pe noi ne-a ajutat foarte mult. Prima imagine: 2 magari legati unul de altul cu o sfoara, fiecare tragea la gramada lui de fan, unul in dreapta, unul in stanga si nu ajungeau niciunul. A doua imagine: magarii frustrati stau in fund si se gandesc. A treia imagine: amandoi magarii la aceeasi gramada, frumusel, iar in a patra imagine se muta la cealalata gramada.

Concluzia? Uneori suntem asa de orbiti si frustrati si de disperati incat ne dorim ca nevoile noastre sa se indeplineasca intr-o clipita. Dar, asa cum ai zis tu, Miss Parker, daca exista iubire, unul sau altul lasa de la el pt gramada celuilalt de fan, ca apoi celalalt sa lase de la el pt gramada primului. Acum, uneori gandim atat de goist incat ajugnem sa ne intrebam: de ce sa las eu primul? de ce nu lasa el? de ce nu imi arata el iubire? Dar o astfel de gandire nu indica iubire, ci doar o preocupare bolnavicioasa pt sine. Si in acest caz cred ca nu prea mai e nimic de facut sau e foarte greu, pt ca cel care va lasa de la sine va fi mereu frustrat si ii va face mereu celuilalt reprosuri.

Va doresc intelepciune.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

adimercedes, good point!

Deci, nou set de intrebari pentru fetele care doresc sfaturi constructive:

Cum au fost sotii la inceput si ce s-a schimbat pe parcurs in rau?

Cum isi manifestau iubirea fata de voi la inceput?

Ce rol credeti ca ati avut voi in schimbarea aceasta?

Cum v-ati schimbat voi insiva in toata aceasta perioada?

Ce s-a schimbat in modul vostru de a comunica in casnicie?


Felicia
http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput