PCOS

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

A si apropos - cred ca eu sunt unul din cazurile atipice - nu sunt grasa (dar am avut ce-i drept probleme cu greutatea intre 16-20 ani am sarit brusc de la 58 kg la 1,75m inaltime la 77 kg, dupa care cu mare chinuiala pana la 18 ani am slabit dar am continuat sa oscilez intre 60 si 67 kg pana pe la 24 ani de atunci ma cam mentin in jurul a 62 kg ba chiar in ultimii 2 ani oscilez intre 59 si 62 kg, dar nu mai mult.
Nu am probleme cu pilozitatea, pete iarasi nu. Sg. mele probleme sunt menstruatia f. neregulata (fara tratament o data la 4 luni), uneori fac chisturi, cu medicamentatie s-au resorbit intotdeauna, ovulatie nu prea decat prin stimulare, prolactina marita, preogesteronul mic. Culmea e ca si endometrul nu creste prea mult la mine, ba mai mult la ultimele analize estrogenul era cam mic. Prin urmare de atunci tratez si treaba asta cu ovule Ovestin din Z 5 in Z14.

Cam asta ar fi povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Draga Addriana, mie utrogestanul mi-a dat intarzieri de ciclu. eu l-am luat dupa monitorizari ecografice dupa confirmarea ovulatiei, pt sustinerea unei eventuale sarcini si dupa o IA (nereusita) bineinteles. asa ca nu stiu exact cum e stiu doar cum a fost la mine.in plus ma dureau f. tare sanii inainte de CM de la utrogestan. de obicei ma dor, dar cand am luat utrogestan ma dureau si mai tare. te pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Da e bun utrogestanul dar trebuie sa iei din Z16 pana in Z 25. Acum tu nu stii cand e Z 16, nu stiu ce sa-ti spun. In orice caz stiu ca in problemele noastre se iau 2 -3 pastile de utrogestan pe zi. Cel intravaginal e recomandat pt. gravide, pt. sustinerea sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Regula este ca administrezi 10 zile utrogestan. Menstruatia ar trebui sa apara dupa 2 maxim 5 zile de cand ai luat ultima doza, dar se poate intampla sa vina si dupa 10 zile, mie mi-a venit cel mai tarziu dupa 7 zile, dar de obicei vine dupa 2, maxim 4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Miramar, si eu sunt un "caz atipic", cum ai spus tu, nici eu nu sunt grasa. am ovulatie in fiecare luna. stiu asta pt ca am monitorizat-o la diversi doctori, cu ecografie, iar in alte luni singura, cu teste de ovulatie. am si enodmetru bun, dar ce folos, daca bb nu apare? la noi mai sunt si probleme la sot cu spermograma, dar am inteles ca asta nu ar fi o piedica sa concepem natural un bb. asa ca ramane vesnica intrebare. de ce noi nu?

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Of Doamne - da asta ma intreb si eu. Si la mine sotul a dezvoltat mai nou o asteno usoara, desi acum 2 ani cand am inceput avea normospermie, dar cum spuneai asta n-ar fi o problema. Si da si eu cu stimulare in ultimul an am avut l aoutze frumoase....dar degeaba, iar in ultima vreme dupa laparo si urmarindu-mi simptomele deja stiu sg. cand si daca ovulez, nici nu mai am nevoie de monitorizare - vorba dr. asta e mai mult o confirmare pt. mine - si cand am facut chist, i-am spus inainte sa bage batul ca dcred ca s-a intamplat asta :)


,...si vorba ta ce folos...ca bebe tot n-apare.

Sunt convinsa ca aici e vorba si de stres si eu de aceea intentionez sa iau o pauza, macar pana la toamna. Ma voi trata doar cu utrogestan sa stiu ca am menstruatie si-n rest....soare si mare

Si la toamna voi vede eu poate la Tutunaru s-o iau de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Draga Miramar, sincer iti spun sa te mai gandesti in privinta lui T. a fost o pierdere de vreme pt mine cu el. e si imprastiat, extrem de ocupat si uita inainte sa=i iesi din cabinet cine esti si ce problema ai. eu am aflat de el aici pe forum, am fost f. incantata si m-am dus la el ca la nu stiu ce, cu sperante cat casa. dar m-am dus ca vorba aia, la pomul laudat. pt mine a fost o mare dezamagire. caut de la experienta cu dr. T un medic care sa ma inteleaga, sa simt ca ii pasa. dar, cine stie daca exista acest dr... poate ies la pensie cautandu-l... acum m-am programat la dr. Cezara B. pe 5 aprilie, sa vedem ce o mai fi dar sunt sceptica de acum... succes iti doresc oricum decizi!

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

D'apoi fete , io exclud sarcina (ca n-am io asha mare norok)ca am sotzu' oligospermist.
De TB ce sa zic : oscila intre 36,4 si 36,5...36,7-36,2 (aici zice ca am ovulat in Z16) dupa am avut 36,7 cam 10 zile ...36,4...36,5 si acum a urcat la 37-37,1-37,1(Z 23,24,25 DPO).Ma enerveaza graficele astea .Mi-am luat TB luna asta ca sa vad cam cand voi avea ciclul ca trebuie sa ma pregatesc de FIV.De obicei mie i-mi scade TB cu 2,3 puncte inainte de ciclu, nu mi-a crescut niciodata (le am cu TB ca mi-am luat-o 1 an in speranta de a concepe un copil).
Mucus am avut ,balcoanele nu mi-s sensibile ,doar cateodata am o durere slaba la sanul drept, ma sub brat da' mi-s si moi acum
Adimercedes-ce face samburicul?
Adrriana- eu am luat duphaston ca sa-mi vina , de utrogestan nu stiu , dar e tot un progesteronic .
Miramar - intra la FIV si pe prima pagina gasesti nr.de telefon ale cabinetelor.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana
Utogestanul este ff bun pt reglarea CM - si eu iau.
Din cate imi aduc aminte - pentru a incepe reglarea CM Dr. mi-a prescris doar 5 zile Utrog. si dupa aceea lunar din Z16-Z25 cate 3 caps/21 (2 seara/1 dim.).

Mie, de obicei, imi vine in 3 zile din Z25.
Nu mi-a intarziat niciodata.

Am luat si Duphaston o perioada; insa m-a sfatuit dr.endocr. sa iau Utrog pt ca este mai bun si nu afecteaza ficatul.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Elly_me,te-am trecut si pe tine...dar sper ca rezultatul analizelor tale sa nu fie PCOS...sa ne spui cati ani ai si daca faci vreun tratament acum

Mergi la inceput