spitale si spagi!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marutz spune:

Oameni, oamnei..
Niciodata n-o sa scapati de spagi si mismasuri.. Voi va plangeti, dar tot voi le dati din propria initiativa. Cum a ramas cu "Campania anti 'ciubuc' "?
Rusine la personalul medical dar si celor care dau si dau si apoi se plang ca ce sistem de mizerie.
Hai ura ~ bucurie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by alin@

Fetelor, eu am nascut la Polizu in conditiile in care dr mea nu era in Bucuresti. A fost o experienta f traumatuzanta, desi am impartit o gramada de bani. Moasa principala nici nu se uita la tine sub 1 mil, dr 200 $, asistente 3-4 sute, neonatolog 1 mil si ia iutati-va pt ce dati acesti bani http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=94791

Alina, mami de Ayan(13.01.2006)
Poze cu noi
www.dropshots.com/mami_de_Ayan" target="_blank">Filmulete
www.onetruemedia.com/shared?p=2282f6c86fbfef9b727d82&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Iubitul nostru



La nenorocitii aia ai dat tu bani??? Imi pare rau ca ai avut asa o experienta nasoala. Bine ca ati plecat sanatosi de-acolo dar eu in locul tau nu le dadeam nici un scuipat intre oki daramite bani, pentru cum s-au purtat toti.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Voi fetelor care sunteti din alte tari si criticati spagile! In tarile voastre ,voi nu dati spaga: la ospar, la frizer, la manichiurista etc? Nu-mi spuneti ca nu exista, chiar daca ia forma oficiala- tot spaga se numeste.Am colege care lucreaza in Italia si imi spun ca si acolo se da spaga, dar nu se conditioneaza ,ci ca o forma de multumire.Ele refuzau de frica spaga spre dezaprobarea colegelor italiene.In Germania se intampla la fel.La un azil,asistentele organizeaza periodic mese festive -cu diferite ocazii din banii stransi din spagile dati de bolnavii internati- ca forma de multumire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna fetelor.
In 2003 l-am nascut pe Robert la Municipal cu Badiu. Nu se poate spune ca l-am nascut cu Badiu ca a ajuns dupa ce am nascut cu o moasa care nu prea se sinchisea de mine. Doctorul Badiu cand a venit sa ma dezinfecteze a turnat peste mine o sticla de betadina nediluata si mi-a provocat arsuri de perineu. Dupa nastere, timp de doua luni m-am dus la alt doctor sa ma panseze, pentru ca acasa nu putea sa mi se refaca perineul. Pentru ca experienta nasterii a fost deplorabila, nu am dat nici un ban nici moasei nici doctorului. Bineinteles ca mi-am auzit o gramada de vorbe si nici macar nu mai trecea nimeni pe la mine. Asta inseamna sa nu le dai spaga. Dar nu meritau nici sa ma uit la ei, ce sa mai vorbesc e bani.
Intr-un final am inceput sa dau spaga la asistente:
200.000 lei vechi ca sa imi aduca 50 ml de lapte
100.000 lei ca sa mi se faca o toaleta ca lumea nu in dorul lenii
si asa mai departe.
Atunci am consumat in 2 zile cam 3.5 milioane lei vechi pe spagi cu asistente.
Eu sunt de parere ca daca merita, le dau.
Dar daca nu merita, nu vad nimic de la mine.
Criteriul de merit este stabilit de mine, ca doar eu sunt cea care evalueaza situatia, nu altcineva.

Bafta mare.
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marutz spune:

Ba da Mickyn, ai dreptate. Eu dau "o atentie" la restaurant, coafor, manighiura numai dupa ce isi termina treaba si dupa ce sunt multumita cum m-a servit. Au fost cazuri cand nu am dat chiar nimic atat la restaurant cand si in alte parti tocmai ca oamenii erau gretosi si nu m-a satisfacut servirea lor. Nu sunt obligata sa dau si punct.
Dar totusi, sa nu amestecam merele cu perele.
Uite, eu ma ofer voluntara la un spital in America, si la orientare ne-au informat sa nu luam bani de la pacienti, iar daca ei insista sa ne dea ceva, sa le spunem sa ne cumpere o ciocolata ca o luam cu placere.
Iar cand se mai dau flori la asistente, se lasa de obicei pe holul spitalului ca decor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by MICKYN

Voi fetelor care sunteti din alte tari si criticati spagile! In tarile voastre ,voi nu dati spaga: la ospar, la frizer, la manichiurista etc? Nu-mi spuneti ca nu exista, chiar daca ia forma oficiala- tot spaga se numeste.Am colege care lucreaza in Italia si imi spun ca si acolo se da spaga, dar nu se conditioneaza ,ci ca o forma de multumire.Ele refuzau de frica spaga spre dezaprobarea colegelor italiene.In Germania se intampla la fel.La un azil,asistentele organizeaza periodic mese festive -cu diferite ocazii din banii stransi din spagile dati de bolnavii internati- ca forma de multumire.



Ei,uite ca eu nu dau aici in Olanda,nici la manichiura,nici la coafor.Poate la restaurant mai las citeodata dar asta nu se cheama spaga ci mai degraba bacsis,si aici, daca vreau eu sa dau si asta dupa ce am fost servita si am mincat.Cind mi s-a facut cezariana m-am dus doar cu asigurarea medicala,nu am fost refuzata si nu s-a uitat nimeni urit ca nu am scos sutele de euro din buzunar.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

anky,de ce nu ne povestesti si cat castiga personalul medical in Olanda (comparativ cu salariul mediu din aceasta tara)?
Si poate ne confirmi zvonurile ajunse si pe la urechea celor din Romania, ca in Olanda cezariana nu se face decat daca asta e chiar singura posibilitate,altfel poti sta si 2 zile in travaliu - ca doar nasterea e un proces absolut natural, nu -si sa nu cheltuie asigurarile mai mult decat trebuie,evident? Tie ti-au facut cezariana fara probleme probabil pt ca deja mai aveai una sau pt ca te-ai dus intr-o clinica privata unde ai platit din buzunar.
Eu nu sunt medic si in general merg in sistemul privat unde platesc cu chitanta;dar trebuie sa recunosc ca la nastere,sistemul cu cadoul la un medic dintr-un spital de stat a fost mai avantajos decat 3000 euro platite intr-o clinica particulara.
Cei care incrimineaza spaga ar trebui sa se gandeasca ca nu marea masa a personalului medical fura banii din asigurarile de sanatate, ci numai cativa din minister si directori de spitale,si daca toti nu ar mai primi spaga si s-ar lasa de medicina, noi pacientii ce am mai face?Ca nu putem merge toti sa ne tratam in strainatate...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by monip

anky,de ce nu ne povestesti si cat castiga personalul medical in Olanda (comparativ cu salariul mediu din aceasta tara)?
Si poate ne confirmi zvonurile ajunse si pe la urechea celor din Romania, ca in Olanda cezariana nu se face decat daca asta e chiar singura posibilitate,altfel poti sta si 2 zile in travaliu - ca doar nasterea e un proces absolut natural, nu -si sa nu cheltuie asigurarile mai mult decat trebuie,evident? Tie ti-au facut cezariana fara probleme probabil pt ca deja mai aveai una sau pt ca te-ai dus intr-o clinica privata unde ai platit din buzunar.
Eu nu sunt medic si in general merg in sistemul privat unde platesc cu chitanta;dar trebuie sa recunosc ca la nastere,sistemul cu cadoul la un medic dintr-un spital de stat a fost mai avantajos decat 3000 euro platite intr-o clinica particulara.
Cei care incrimineaza spaga ar trebui sa se gandeasca ca nu marea masa a personalului medical fura banii din asigurarile de sanatate, ci numai cativa din minister si directori de spitale,si daca toti nu ar mai primi spaga si s-ar lasa de medicina, noi pacientii ce am mai face?Ca nu putem merge toti sa ne tratam in strainatate...........

moni



Pai foarte bine ca nu se face cezariana la cerere,de ce sa te taie aiurea cind nu e cazul.Primul copil l-am nascut cu cezariana iar al doilea natural,deci se poate si fara taieturi inutile.Daca nu sint probleme nu ti se face cezariana din start nici daca ai mai avut una.
Un doctor cistiga mai mult in Romania decit unul de aici la cite cezariene face zilnic ,ca sa bage citi mai multi bani in buzunar,evident..,in privinta asta chiar nu iti dau dreptate,aici nu intra nimic in buzunarul doctorului.Important este ca fiecare este tratat la fel si nu se fac diferente ca ai sau nu ai bani.Spre informatia ta,nici spitale particulare nu sint.



Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna anky,
Buna monip,
Voi vorbiti aici de doua tari diferite, prin urmare de doua mentalitati diferite.

Sunt de acord cu amandoua, numai ca traind aici, pot sa iti spun anky, ca o sa ajungem la nivelul Olandei, dupa inca 50-100 de ani.
Unele mamici o sa dea spaga in continuare la doctori chiar daca nu au fost multumite, altele nu o sa dea. Incet, incet o sa ajungem si noi, sa oferim ceva doar pentru ca ne-a placut extraordinar de mult.
Eu, traind in Romania, pot sa sper doar ca nepotii mei vor apuca acele vremuri. Eu sunt adeptul proverbului realist aplicabil aici: "pesimistul e un optimist bine informat"

Ce ma deranjeaza cel mai mult in tara asta in care traiesc este ca indiferent daca medicul a prestat bine sau nu, noi tot ii dam spaga. Am cunoscut mamici care au dat cu milioanele la doctor si apoi cand au inceput sa povesteasca ce au trait, acel doctor nu facuse nimic extraordinar pentru ele. Nici macar o vorba buna nu le-a spus, ba chiar au inceput sa il critice, dar bani tot i-au dat. Eu asta nu inteleg. De ce? Ca daca nu ti-a placut de el, e clar ca nu te mai duci la el. Pe mine ma enerveaza ca spaga si bacsisul a devenit o obisnuinta. La noi in creier exista doar cuvantul "spaga", nu mai exista si notiunea de "oare merita spaga".

La noi in Romania, spaga in spitale tine mai mult de supravietuire in conditii cat de cat normale (uneori nici macar decente). Dai bani ca sa se uite cineva la tine, ca sa mai treaca o asistenta pe la tine sa iti faca o injectie, etc. Aici aceste lucruri nu se intampla decat daca scoti din buzunar. O mamica care tocmai a nascut (mai ales cand este la primul copil) este extrem de vulnerabila emotional. Ar face orice ca copilul ei sa nu duca lipsa de nimic. Din aceasta emotie, dam in stanga si in dreapta, mai ales cand vezi ca daca nu dai, esti singura si fara ajutor. De asta medicii ginecologi in Romania castiga cel mai mult. De ce crezi ca cele mai cautate specialitati in facultatea de medicina sunt ginecologia si stomatologia. Ca sunt cele mai banoase "in spagi" normal. Acum se mai dezvolta o noua arie. Scoala de moase cu diploma. Alta afacere baneasca in Romania.

Sunt genul de persoana care nu da spaga sau atentii sau bacsis decat atunci cand sunt multumita de o prestatie sau de o vorba buna sau de o atitudine care ma impresioneaza.
Dar recunosc ca am dat spaga la asistente ca sa faca ce trebuiau sa faca. De ce? Pentru ca daca faci revolutie si nu mai dai spaga intr-un spital si mai si trimiti reclamatii si memorii, te trezesti ca nimeni nu te mai baga in seama.
Am trait si situatii de genul opus. Le-am dat spaga si tot nu faceau ce trebuie. Atunci m-am revoltat si mai tare. Si le-am spus in gura mare:"Dupa ce ca va dau si bani, nici acum nu va miscati" Asta le-a picat prost si s-au miscat mai repede.

Eu ma impotrivesc acestor obiceiuri romanesti de a da spaga. Sper sa reusesc sa nu mai dau, dar mai am multe de invatat pana acolo.
Pana sa ajungem si noi la o mentalitate sanatoasa ca in tarile vestice mai trebuie sa treaca timp. Nu uita ca sute de ani am stat sub turci. Cu ce am ramas de la ei. Cu spaga si bacsis.

Ca sa iti dai seama ca ne-a intrat in obisnuinta aceasta "spaga" uita-te la primul mesaj postat:
"care sant tarifele pt o nastere la sp filantropia?"
Mamicile se pregatesc inainte de nastere sa dea spaga si cer detalii referitoare la tarife. Deci in mintea lor, nu se poate fara spaga. Uneori asa e. Dar alteori poate ar trebui sa se gandeasca asa:
"daca mi-a placut doctorul, cred ca ar merita suma de...."
sau
"daca nu mi-a placut, nu ii dau nimic"
sau
"vad dupa nastere cum a fost si eu stabilesc pretul in functie prestatie"
Daca ne ducem cu suma bine stabilita de la inceput, se pierde orice sistem de evaluare a muncii, din start.

Eu imi doresc sa scap de aceasta obisnuinta si ma straduiesc.
Cu mult drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Liana da ai dreptate,e o chestie de mentalitate,daca ar gindi mai multa lume ca tine,nu ar mai fi nevoie de 50-100 de ani ca sa se ajunga la nivelul Olandei.Atita timp cit multi continua sa dea spaga doar pentru ca asa s-au obisnuit,nu se va schimba nimic niciodata.


Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"

Mergi la inceput