Iubire virtuala...ce se intampla cu mine??

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Alex... multumesc pentru tot... conteaza mult pentru mine parerea unui barbat; mi-ai raspuns...pe placul meu; impreuna ,o sa-l ajut sa trecem si peste asta.. si sunt convinsa, ca va fi , din ce in ce mai bine...numai sa vrem si sa lasam , atat eu, cat si el, putin de la noi.Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Vezi, asta imi place mie pe forum. Putem fi confidentii cuiva, si putem ajuta acea persoana sa vada si sa aleaga singur solutia.

Mi-a placut: "are calitati pentru care il iubesc, dar si defecte, si il iubesc pentru ele mai putin, dar o sa invat sa-l iubesc si pentru ele la fel de mult; fara defecte nu ar fi el,nici eu nu sunt perfecta, nu pretind sa fiu, dar el ma accepta asa cum sunt"
Este mare lucru sa constientizezi ca nu suntem perfecti si ca este ireal sa cautam perfectiunea. Cu asta incepem fiecare, cu acceptarea.
Cred ca tu te agati de sotul tau acum, ca o salvare, de asta ii spui des ca-l iubesti si-l intrebi daca e fericit, iar el, nestiind motivele i se pare iesit din comun. Explica-i ca asa ar fi normal, sa va declarati iubirea mai des, sa aveti parte de mici gesturi intime. Unii barbati cred ca sarautul, imbratisarea, anumite atingeri au neaparat conotatie sexuala, si evita sa le faca zilnic, atunci cand nu se gandesc neaparat la sex. Si inca ceva, ne bucuram ca ai venit pe forum, sper sa ramai printre noi, dar limiteaza lumea asta virtuala, eventual acel timp petrece-l in compania sotului tau, chiar numai stand pe pieptul lui la tv. Si nu uita, comunicarea este foarte importanta intr-un cuplu.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Alex...de exemplu... sotul meu se uita acum la un film, este in spatele meu, dar s-a invatat ca eu sa stau la laptop , iar el linistit, langa mine,la tv.Ceea ce ma bucur acum, este ca ma simt mai linistita, mai increzatoare in viitor, si mai ales, nu inchid imediat pagina sau o minimizez,daca ar veni langa mine sa citeasca... e mare lucru; acum nu imi e rusine de ce fac.
Si ms inca o data.... acum chiar ca ies...maine de dimineata se duce la sv... cat mai este acasa... profit la maxim.
Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
ma multumeam , de fapt ma multumesc si acum cand imi spune ¨M-ai innebunit!¨, atunci ma simt cat de cat mai bine.... dar el de ce nu se preocupa de nimic, de cum ma simt eu, de ceea ce nu merge,de ce solutii am putea gasi impreuna...

Faptul ca tu simti nevoia sa-l intrebi pe el des daca e fericit denota ca tu nu te simti intotdeauna fericita cu el si, mai grav, ca iti definesti propria fericire prin fericirea lui, depinzi emotional de multumirea lui (de aceea zici ca inca de la inceput ii daruiai totul, iar el lua de-a gata si tu te multumeai sa-l stii pe el satisfacut). Ori nu asa functioneaza o relatie matura, adulta, intre parteneri egali.

E clar ca trebuie sa-i spui limpede cum te simti tu, intr-un fel in care sa nu sune a repros dar totusi sa inteleaga ca tu iti doresti o schimbare in relatia voastra.

In rest, intoarce-ti privirea mai intai catre tine insati, intreaba-te pe tine mai des daca esti fericita cu adevarat si, daca nu, ce-ti lipseste cu adevarat ca sa fii fericita? Fericirea ta nu trebuie sa depinda de el, de cheful lui, de frecventa declaratiilor de dragoste sau de cat de "innebunit" e el etc.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Draga Laura , am citit cu mare atentie si postarea ta, si a celor care ti-au raspuns.

Exista 2 posibilitati foarte clare: fie renunti la iubitul virtual (daca te poti abtine, pentru ca acum esti si vulnerabila si foarte curioasa, chiar daca nu e neaparat dragoste), fie iti pui ordine in relatia cu sotul tau, stai departe de virtual o perioada si apoi decizi sau decideti ce veti face in continuare.

Daca vrei sa renunti cu adevarat la virtual, intrerupe orice canal de comunicare: da-i ingore, spam, ce vrei tu si nu ii da nicio sansa sa te contacteze, altfel te vei adanci tot mai mult in ceea ce este momentan o mare iluzie. Si asta in primul rand pentru ca esti casatorita si ai o casnicie care marge din multe puncte de vedere esentiale, chiar daca lipsesc romantismul si o viata sexuala implinita - si astea se pot corecta - daca va doriti ambii, dar mai ales tu care te simti nefericita si neimplinita - cum zice Alex.

Eu am sa-ti povestesc cele 2 experiente virtuale ale mele pe fte. scurt, sa nu sar ideea principala si sa nu plictisesc:

1. ABURITORU' DE PE NET
Experienta trista, care mi-a lasat un gust fte amar: Intr-o perioada proasta a mea, am cunoscut virtual un personaj care am crezut cateva luni bune ca e perechea mea de suflet. Gandeam la fel, glumeam la fel, ascultam aceeasi muzica, ne placeau aceleasi filme, eram romantici ambii. N-o lungesc, virtual era totul perfect. Stateam pe mess pana la 5 dimineata, ne vedeam pe webcam, mai beam cate o bere, eu intr-o parte a tarii, el in cealalta, evident el cred ca bea 5 beri ca pe masura ce treceau orele ma iubea tot mai mult si facea planuri tot mai multe (eu credeam ca asa merg lucrurile, ulterior mi-am dat seama ca orele tarzii coincideau cu mare amor). Am vb si la telefon ore in sir, sms-uri la toate orele posibile si imposibile. El era divortat, avea o fetita de 3 ani - mi se rupea sufletul de mila lui. Ce conta ca vedeam ca nu-si sterge profilul de pe anumite site-uri de imperechere? Ma gandeam ca e liber la optiuni pana ne vedem fata in fata. Si promitea ca vine, nu putea, iar promitea.... etc. Mi-am luat eu liber si i-am spus ca il astept la jumatea drumului la munte... ce urat a facut ca ii impun, il fortez - de am ajuns eu sa ma simt vinovata. Dupa ce i-am trimis n sms-uri de la munte, am decis sa plec acasa, cand sa ies cu masina, sms de la el ca vine, Noroc ca deja incepeam sa ma luminez, ca evident ca nu ar fi venit, sunt sigura, desi el zice ca da. Apoi a disparut 2-3 saptamani din virtualul nostru, a reaparut in forta. Si am lungit-o vreo 4-5 luni, eram indragostita lulea... naiba stie de fapt de cine. Ma mira ca niciodata nu deschidea subiecte "fizice" ca sa zic asa, ca toate complimentele erau aceleasi pe care mi le-ar face un amic, la o anumita varsta simti nevoia sa ti se zica pe langa te iubesc si te doresc, sau esti sexi... pe un alt ton decat de ras dupa in hohote cateva minute intre 2 glume. I-am zis ca merg eu la el, in gluma, pt ca nu as fi avut curajul, s-a aratat extrem de emoptionat si fericit. Ce-l costa? Ca doar stia ca nu voi merge :)).
Si am renuntat eu de la sine. Pentru ca mi-am dat seama ca ceva nu era ok, virtual era perfecta iubirea total asexuata si imposibila, real nu exista absolut nimic. Il poate gasi oricine si acum pe aceleasi site-uri, cu aceleasi poze, probabil acelasi farmec. E o persoana inteligenta, simpatica, e un barbat fte bine.... insa are o boala, eu am denumit-o "aburirea virtuala". Mi-a mai scris cum a incercat cu mai multe, cum s-a mutat in Bucuresti si intr-un an a avut 8 tipe, care s-au mutat la el... pe rand, cika :)) Dar eu as fi fost, am ramas... bla bla bla. Cred ca lista lui de mess e cel putin la fel de lunga cat paginile aurii de bucuresti... si sunt sigura ca vorbea si cu alte gagici, in mod clar stia sa jongleze pe net. Asta e genul PERICULOS SENTIMENTAL.

Edit: sunt sigura ca daca nu ma "prindea" in acel moment, in starea de spirit de atunci, nu m-ar fi pacalit asa niciodata.

(Mai exista PERICULOS AGRESIV: genul care agata tipe pe net, le violeaza, le bat, iar ele de frica si rushine tac.

Mai exista genul: CASATORIT (evident) NEINTELES care cauta aventuri cu persoane la fel de casatorite sau implicate si care nu le pun in pericol cel putin in prima faza relatiile de acasa)

2. Si mai exista cazul: PUR SI SIMPLU SINCER. Un astfel de om am intalnit acum 4 ani jumate. Am vorbit pe net, la telefon, a venit din Buzau in Cluj dupa 1 luna sa ne vedem - ar fi venit mai repede dar nu luase salariul:)). Cum totul a decurs mai bine decat asteptarile, in 2 luni era mutat la mine, avea job si ne-am csatorit in anul urmator. Si avem o fetita, mai vine un bb, deci SE POATE gasi cu adevarat sufletul pereche pe internet, dar cred ca este pur si simplu o chestiune de noroc,de sansa de a fi sa fie, etc... Daca nu era netul, nu cred ca ne-am fi cunoscut vreodata, insa a fost un risc pe care ni l-am asumat ambii, si in calitate de oameni liberi....
ceea ce tu acum, draga Laura nu esti.

Edit: nu am povestit romantismul felului in care mi-am cunoscut sotul, cum a fost prima intalnire, etc. pentru ca nu am vrut sa te influentez cumva in acest sens. Gandeste-te bine la ce iti doresti cu adevarat, rezolva-ti situatia din familie, daca esti atat de sigura ca intre tine si sotul tau este iubire, lupta pentru relatia voastra, din toate punctele de vedere si vei vedea ca totul va fi bine.



Ripley 5+ (DPN 17.10.2007)si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Elise

Totusi, hai sa nu impuscam saracul om, nu stim nimic rau despre el. Laura a zis numai de bine.

Exista varianta sa fie obsedat, psihopat, spargator de case, mincinos notoriu, escroc sentimental, etc... exista si varianta sa nu fie nimic din toate astea.
Sa fie un om normal.
Sau chiar un om mai bun decit "normalul".
Sa fie, intr-adevar, un tip nemaipomenit.





Da, o fi cum o fi, dar daca-i nasol?
Livia, poti sa te risti? Daca tot zici ca nu ai parte de un sex ca lumea cu sotul tau, cum o sa fie cu unu' urat ca dracu'?
Daca tot e sa fugi cu cineva, vezi macar sa arate si el ca lumea...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Originally posted by Elise

Totusi, hai sa nu impuscam saracul om, nu stim nimic rau despre el. Laura a zis numai de bine.

Exista varianta sa fie obsedat, psihopat, spargator de case, mincinos notoriu, escroc sentimental, etc... exista si varianta sa nu fie nimic din toate astea.
Sa fie un om normal.
Sau chiar un om mai bun decit "normalul".
Sa fie, intr-adevar, un tip nemaipomenit.





Da, o fi cum o fi, dar daca-i nasol?
Livia, poti sa te risti? Daca tot zici ca nu ai parte de un sex ca lumea cu sotul tau, cum o sa fie cu unu' urat ca dracu'?
Daca tot e sa fugi cu cineva, vezi macar sa arate si el ca lumea...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus, chiar crezi ca asta e important?! Crezi ca nu sunt oameni - femei si barbati- casatoriti sau macar impreuna cu barbati si femei urati si urate? si crezi ca nu au parte de sex "ca lumea", cum zici tu din cauza asta?! Ma indoiesc ca ai dreptate... cand esti indragostit respectivul sau respectiva este oricum cea mai frumoasa fiinta care s-a nascut pe pamant, indiferent cum arata.

In cazul in care postarea ta a vrut sa fie doar o poanta imi cer scuze, eu nu am inteles-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

De ex. si pe aici pe DC exista cel putin un "spirit atragator"... adik ymcar

Ripley 5+ (DPN 17.10.2007)si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

... eu cred ca Rufus a spus-o sub forma de gluma !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Draga mea, eu nu as putea trai in "necunostinta de cauza" si cu fundul in doua luntrii!
parere personala: m-as intalni cu printzisorul(fara sa faci valuri si uita ca ai vreo prietena in situatia data) si as vedea cine este...daca-ti place foarte bine, daca nu...te linistesti si-ti vezi de casnicie. Asa cum e acum NU e corect fata de sotul tau!

Mergi la inceput