Iubire virtuala...ce se intampla cu mine??

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Dragii mei, ati scris, nu gluma in cele 2 zile in care nu ati intrat, abia acum am citit tot si o sa incerc sa va raspund.

Se vorbea de premeditare, plan de atac..dar ce e asta?? Inteleg, este trist, dureros si grav, urat din patea mea ce am facut, nu ma mandresc cu asta..dar nici chiar asa..daca as vrea sa uit de familie, sa-mi fac amant ,sa sterg tot trecutul si sa o iau de la capat, sa ma aventurez si sa pot avea puterea sa infrunt toate problemele care ar aparea, ar trebui sa fiu tare de caracter, ceea ce nu sunt deloc, din contra, sunt cat de slaba posibil..poate educatia a fost de asa natura, dar nu e cazul sa intru aici in detalii, desi cred ca daca as fi trait in alt mediu, totul ar fi fost altfel; si daca as fi vrut asta, ar fi insemnat ca nu am remuscari, si ca as face totul cu inima deschisa, si mai ales, nu as fi venit aici sa-mi spun problema..nu e nimic laudabil in a iesi cu x sau a flirta cu y fiind casatorita, eu de rusine as intra in pamant.. si cum am mai spus nu as face-o niciodata , stiind ca atunci cand vin de la sv, acasa ma asteapta o persoana care ma iubeste, si pe care il iubesc, independent daca el imi arata mai mult sau mai putin asta sau daca viata noastra intima este un dezastru total..in doi am invata ce si cum si poate lucrurile s-ar schimba.

Ca am premeditat... am spus si o repet, intamplarea a facut sa intru in acea sala de biliard...cat timp unul joaca, iar celalalt se uita, fara sa vrei spui.. bafta... sau zbarci... sau de unde esti...si de aici incepe totul...asa a fost in cazul meu; nu aveam de ce sa ii spun nimic depsre mine in acel moment,repet, in acel moment, pentru ca nu stiam ce se ascunde in spatele nick-ului; intre timp am aflat..dar era deja tarziu pentru ca intre timp creierul meu incetase sa mai functioneze, eram numai ochi si urechi la ce spune, cum spune sau ce face, ma hraneam din cuvintele lui frumoase cand sotul era mult prea obosit ca sa stam de vorba ore in sir,pana cand mi-am dat seama...ca ma simt foarte apropiata de acea persoana, gandeam la fel, ne exprimam la fel,scriam acelasi lucru si dadeam enter in acelasi timp...si asa.. multe lucruri... incat intr-o seara m-am intrebat daca m-am indragostit...de ce? de cine? de o fantezie, de ceva ireal inexistent,de o himera... poate.. altfel nu-mi explic nevoia de a vorbi cu el zilnic, stand ore in fata monitorului asteptand sa fie online.M-am simtit flatata, cum a spus Elise,pentru ca tocmai linistea lui,cuvintele lui, faptul ca il simteam foarte aproape de mine, ca-mi repeta de nu stiu cate ori ca ma iubeste..este ceea ce nu am in viata de zi cu zi, de fapt , nu e o lipsa materiala, e o... lipsa de exprimare.

Si atunci, ma intreb daca el e sincer.. cat de egoista sunt eu incat sa intru in acest joc, sa-l mint( as fi putut sa -i spun adevarul de cateva ori, insa mereu, inainte sa apuc sa spun ceva,imi scria un : t ubi scurt, incat ma inmuiam de tot) ,sa ma las purtata de val, pentru ca intr-un final sa trebuiasca sa ii spun adevarul, si atunci sa sufere atat de mult?? Daca este sincer, cred ca va suferi...dar adevarul trebuie sa i-l spun, cu orice pret, as dori din suflet insa... sa sufere cat se poate de putin.. mai bine sa sufar eu decat el, care nu a gresit cu nimic...tartotrul am fost eu, si acum platesc.El doar, nestiind adevarul, neavand nici o relatie, si mai ales, ca il atrag, din ceea ce spune,... s-a lansat intr-o relatie foarte posibila pentru el, iar pentru mine, de neconceput. Vina imi apartine in totalitate, pentru ca am fost vulnerabila, dar acum tebuie sa iau taurul de coarne, pentru ca simt eu ca o iau razna daca mai continui asa; maine de dimineata ii scriu un mail, ii spun totul, si, apoi, sa ma rog la Dumnezeu sa treaca usor peste tot, sa nu sufere pentru mine, si sa intalneasca pe cineva care sa il faca cu adevarat fericit.

Eu ma voi concentra pe familia mea, pe sotul meu,incercand sa depasesc situatia asta desi imi este greu , dar o sa reusesc.Si sa speram ca va trece totul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Am vrut sa scriu : nu am intrat ... si a iesit : nu ati intrat... daca eu va zic ca am luat-o razna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

I-am scris mail-ul, acum am terminat,.. cat de greu mi-a fost, am plans in timp ce scriam, gandindu-ma la tristetea lui maine cand va citi... un moment mi-a parut rau cand am dat send, dar acum shtiu ca este mai bine..

Diana, multumesc de raspuns, sunt sigura ca solutzia la problemele noastre o putem gasi impreuna ,aceste probleme par cu adevarat insignificante daca analizez alte cazuri, sau comparand cu ce se intampla in jurul nostru; multumesc lui Dumnezeu ca sotul meu ma iubeste, il iubesc si eu, si sunt convinsa ca vom iesi invingatori, ca de fiecare data pana acum.

Multumesc inca o data pentru tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Laura,

ma bucur ca in sfarsit ai gasit puterea sa pui punct acestei iluzii!
cred ca nimeni n-a vrut sa fie dur/dura cu tine,insa in orice tip de relatie sinceritatea e baza....fara ea nu cladesti nimic!
si ai fi putut fi sincera din primele clipe(sau macar din a doua clipa) pt ca din minciunile astea "nevinovate" ajung unii sa faca un lant intreg de persoane apropiate sa sufere...
nu stiu,poate ca sunt eu mai senzsibila la cuvantul "minciuna" fie el intentionat sau nu....

insa pt faptul ca ai luat decizia sa ii scrii consider ca ai facut alegerea corecta si ...sper ca o sa ai puterea sa nu-i raspunzi-ca sa-i oblojesti ranile,in cazul in care-ti mai scrie.....!!!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Ma bucur ca ai luat o decizie.
Bine ca ai trimis mail-ul... acum cu D-zeu inainte. Nu te uita inapoi.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Iti doresc succes si sper sa reusesti sa nu mai privesti inapoi. Probabil ca vei reusi sa faci asta, pentru ca iti iubesti sotul.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Uuuuufff, cat de usor ma simt, mi s-a luat o piatra de pe inima...

Acum am deschis mess, si am gasit mesajele de la el , dupa ce a citit mailul meu... simt ca sufera, ca ii este greu...dar are aceeasi calitate umana pe care mi-a aratat-o in acest timp..mi-a spus ca tot ceea ce regreta este ca l-am mintit... acelasi lucru il regret si eu.. pentru ca nu s-ar fi ajuns pana aici..mi-a spus..ca ar vrea sa mai vb din cand in cand..ca nu este cazul sa ne evitam cand suntem online, stand pe invi, dar totul sa se rezume ... la o simpla prietenie...ca imi respecta alegerea, si ca ma apreciaza pentru faptul ca vreau sa lupt pentru familia mea...si mai ales...ca trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa fim fericiti..fiecare pe drumul nostru... pentru ca meritam sa asta..As vrea sa-i multumesc pentru integritatea lui in acest moment, pentru rabdarea pe care a avut-o cu mine, pentru ca m-a inteles...si mai ales... pentru ca a fost EL..unul si acelasi.. de la inceput pana la sfarsit...nu ca mine...

Si voua sa va multumesc ca.. m-ati adus cu picioarele pe pamant, m-ati trezit la realitate; acum imi dau seama ca acest forum face minuni, de aceea sunt .. dependenta de el..Multumesc pentru opiniile voastre, chiar daca uneori mi se parea ca sunteti prea duri cu mine... doar mi se parea...pt ca am asumat de la inceput ca nu toate raspunsurile vor fi pe placul meu...Va multumesc pentru tot inca o data... si o sa va tin la curent... cu ce se mai intampla si cum decurg lucrurile.

O zi buna tuturor.



Mergi la inceput