Iubire virtuala...ce se intampla cu mine??

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by ina78
De ce crezi ca nu se poate sa fi plecat de un simplu joc de snooker, din vorba in vorba sa fii ajuns si la lucruri mai personale? Chiar nui poti sa crezi ca iti poate placea de cineva si fara sa pleci din start cu intentia de a flirta???



Bineinteles ca se poate...cu conditia sa fii sincer(a) de la inceput. Nu de la premiza ca ''regret ca l-am mintit in prima zi, ca nu i-am spus ca sunt casatorita... ''....vezi chestia aia in paragraf? Acolo unde scrie ''regret ca l-am mintit''? Baiatul ala are niste in puncte in plus pentru ca a vrut sa stie daca fata e intr-o relatie sau nu. In momentul in care ea a mintit, deja era pe drumul premeditarii. Si asta era atunci cind au intrat in vorba, nu dupa X discutii. Deci fata eliminase aproape complet orice dorinta de a mai repara ceva acasa cu sotul. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Eu cred ca Laura a dorit doar sa cocheteze putin pe net cu un barbat pe care si l-a inchipuit asa cum a vrut ea si a sfarsit prin a lua totul in serios .

Acum , fie vorba intre noi ,nici el nu-i facea atatea declaratii de dragsote , daca nu-l incuraja si ea in vreun fel... poate declaratiile de dragoste au fost reciproce... Poate barbatul inchipuit din spatele monitorului nici nu are calitatile pe care si le inchipuie Laura , totul este in mintea ei ... si el jongleaza cu vulnerabilitatea ei ( pentru ca i-a prins punctul slab ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

vandal,
eu am inteles ca nu i-a spus, nu ca l-a mintit.
Ma rog, l-a mintit prin omisiune.

Si cred ca asta se poate intimpla.
Cind cunosti pe cineva , e aiurea sa te repezi sa spui "stii, eu sint X, casatorita".
E ca si cum ai spune "Eu sint X, stiu ca o sa imi faci avansuri."
E penibil.
Sa inserezi asta in cursul unei discutii nevinovate... uneori e ok, alteori poate avea acelasi sens. Si daca lucrurile o iau pe panta sentimentala foarte repede, e posibil sa constati ca trebuia sa mai spui ceva...
Nu tuturor le e simplu sa insereze un "hold your horses, ca am sa-ti fac o marturisire". Nici in real, cu atit mai putin in virtual, unde de obicei te amagesti cu ideea ca e o discutie...nu-i mare lucru... Dai shut down si trece.
Nu vreau sa fac pe avocatul nimanui, dar sint convinsa ca se poate intimpla.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Vandal, esti prea radical in acest caz pe care eu il vad cu mai multe parti gri, nu doar albe si negre.

Nimeni nu zice ca e bine / corect/ frumos ca fiind casatorit sa dezvolti o relatie de orice fel (fie ea si virtuala, ici de fatza) care sa ajunga la amoruri si inselaciuni, dar daca se intampla... nu inseamna ca poit pune un mare egal intre rateurile relatiei cu partenetul oficial si existenta unui tert in aceasta relatie.

Ripley 5+ (DPN 17.10.2007)si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Nu poti pune egal... dar cu siguranta un rezulta... din rateurile casniciei sau ale unei realtii isi face loc un tertz.

Vandal - cum poti sa fii sincer de la inceput. "Mai jucm un joc? Da. OK Vezi ca eu sint casatorita.." Si ea considera minciuna acum, vorbeste la trecut... deci nu poti sa sti daca atunci a constientizat omisiunea.
Si mai e ceva.. daca a vrut sa flirteze cu el chiar inseamna ca nu avea de gind sa mai repare ceva acasa??? Poate a fost asa.. o discutie de proba, sa vada daca se mai descurca intr-un flirt...



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Fetelor...imi sinteti extrem de simpatice ca partener de discutii....pentru unele dintre voi am un respect extraordinar (stiti care sinteti )....va rog sa mai cititi o data fraza aia: ''regret ca l-am mintit in prima seara''.

Fraza asta presupune o intrebare din partea baiatului si ceva serios de la inceput. Din momentul ala nu mai este vorba de stai ca-mi zburataceste stomacul de fluturasi. Fata l-a mintit si baiatul s-a lansat in relatie cu viteza luminii. Normal ca acum e greu sa-i spuna ca e casatorita.
Nu e vorba de o relatie pe marginea mesei (virtuale) gen: si mai zi! de unde esti, ce carte ai citit si ce zici de filmul ala dar de chestia aia si vai ce gusturi avem si ne extaziem pentru aceleasi lucruri si te iubesc si etc, etc.

Asta e opinia mea si inteleg ca poate fi diferita de a femeilor sau cel putin a unora. Dar macar sa recunoastem lucrurile cum sint si sa ne asumam deciziile. Nu ca o fi c-o plezni si eram slaba si in depresie si a venit FatFrumos to the rescue. Ea il astepta pe FatFrumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

vandal,

eu la pasajul asta m-am referit: de aici am dedus ca nu i-a spus nimic. Nu ca i-a specificat ca ar fi single.

Sorry daca apare alta informatie in alta parte: n-am vazut-o:

quote:
acum 3 saptamani, jucam snooker, si.. din vorba in vorba am cunoscut un baiat...cu care..am inceput sa vb despre orice, insa pe moment, crezand ca e un simplu joc.. nu i-am spus ca sunt casatorita.. nici nu as fi avut de ce sa o fac atunci, pentru ca nu sunt genul de om care sa-mi deshid sufletul foarte usor, nu m-am gandit niciodata sa caut in alta parte ce nu am acasa, sau sa caut idile si discutii siropoase pe net;dar cu el...totul a fost altfel...nu s-a insinuat cu nimic, doar ca mi-a vorbit atat de frumos despre dragoste,despre iubire...asa cum nu am auzit niciodata... un barbat atat de sensibil... care m-a facut sa vibrez... cu doar cateva cuvinte; in urmatoarele zile... am mai vorbit cu el...si este mereu acelasi...


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Elise...serios...sa zicem ca joci domino online si vorbesti cu un partener si ala dupa x zile incepe sa-ti vorbeasca de iubire, etc., etc. Care e reactia ta? Casatorita fiind si necautind o relatie in afara casatoriei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Frate, nu mi-e adresata intrebarea, dar fiindca m-am confruntat de curand cu o situatie asemanatoare, iti spun eu ca am luat-o in gluma. Credeti-ma, am motive intemeiate sa rad.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by vandal

Elise...serios...sa zicem ca joci domino online si vorbesti cu un partener si ala dupa x zile incepe sa-ti vorbeasca de iubire, etc., etc. Care e reactia ta? Casatorita fiind si necautind o relatie in afara casatoriei?



sincer?
probabil as fi flatata... si cam atit.
As incerca sa vad daca putem discuta in continuare fara conotatii sentimentale, daca nu, as incepe sa-l evit. Asta pt. ca mie nu prea-mi plac nuantele de gri in domeniu.

Pe de alta parte, cunosc persoane care mentin si chiar alimenteaza diverse flirturi online pentru ca le face placere si bine la self esteem, fara sa ajunga offline vreodata. Si n-as considera nici asta drept tradare. E o kestie prea nevinovata.
Parerea mea.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput