Pubertatea copiilor nostri - sa o intelegem

Pubertatea copiilor nostri - sa o intelegem | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

pentru parinti despre frumosii adolescenti
http://www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1084






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina85 spune:

Foarte usor din adolescenta problema iti dai seama caci dupa cativa ani devii parintele pe care nu l-ai suportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

foarte bun articolul, multumim mult
noi tocmai trecem prin faza adoloscentei, cu primul baiat care implineste pe data de 22 iunie 13 ani. pana anul trecut era chiar un copilas dragut, insa in 2006 a avut asa...un puseu de crestere incat acum se vad foarte clar diferentele, intre Edy de anul trecut si Edy de anul asta i s-a ingrosat vocea, s-a inaltat destul de mult, pana si structura osoasa a fetei s-a schimbat, si bineinteles ca e mult mai preocupat de "colegele" de clasa sau de la bloc

Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Tu te-ai referit doar la modificarile fizice ale lui Edy,dar problematice sunt cele comportamentale.Sa va documentati mai mult,ca nu strica.Iti spun ca mama de 2 baieti mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Foarte bun articolul, multumesc, chiar nu stiam tot, despre baieti . Acum stiu la ce sa ma astept, ceva am mai discutat cu el, dar se fereste de mine , iar tatal sau nu prea sta pe acasa sau vine destul de tarziu .

Mihaela , Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)

mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murarusi spune:

si eu am un baiat care are 14 ani si abia acum au inceput problemele.cel mai greu e si pt mine ca nu sunt obisnuita cu el asa.... am inceput sa citesc pt a ma documenta dar tot greu imi e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinlim spune:

foarte bune articolele pe care le-ati postat. Cred ca toleranta si informarea sunt cele mai bune "arme" pe care le pot avea parintii cand copiii lor intra in pubertate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Bune cele 2 articole postate.

_

Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_Mihi73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinlim

foarte bune articolele pe care le-ati postat. Cred ca toleranta si informarea sunt cele mai bune "arme" pe care le pot avea parintii cand copiii lor intra in pubertate


De acord, parintii cu copii la pubertate trebuie sa fie rabdatori si intelegatori cu acestia si in niciun caz sa nu-i judece. E o perioada dificila penntru ambele parti, in care increderea e un cuvant foarte important.
Multumim pentru articole, foarte folositoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si eu tot legat de aspectul fizic as vrea sa le intreb cate ceva pe mamicile care poate au trecut de faza asta.
Baietelul meu are 12 ani si jumatate si una din problemele de pubertate cu care ne confruntam acum sunt cosurile. Multe si inestetice.
Intrebarea mea este: ar trebui sa-i dau cu ceva sau sa le las asa pana trec?


(Offf, ce repede trece timpul. Parca ieri intram prima data pe desprecopii sa cer sfaturi despre cresterea copilului mic si acum iata-ma cautand sfaturi despre pubertate. )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirelam

Baietelul meu are 12 ani si jumatate si una din problemele de pubertate cu care ne confruntam acum sunt cosurile. Multe si inestetice.
Intrebarea mea este: ar trebui sa-i dau cu ceva sau sa le las asa pana trec?



Al meu de 11 ani si jumatate are pe frunte si l-am tratat cu Differin Pana acum a dat rezultate. In caz de o recadere, il voi duce la medic.
Parerea mea e ca nu trebuie lasate netratate, pentru ca e mare tentatia copilului sa le stoarca si apoi vezi toate consecintele.



Mergi la inceput