Intretinere acvariu!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ia sa ma dau si io maresi sa va spun ca avem si maternitate
In prima faza a fatat o pestoaica si ceilalti pesti cu mancat toti puii,acum alte 2 au fatat in maternitate si traiesc toti,deja primesc"amenintari"cum ca-i trebuie un acvariu mai mare

Cam cum zice Simali s-au desfasurat etapele si la noi!
O sa incerc sa fac o poza si sa o pun sa-l vedeti si p'al consortului!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


deja primesc"amenintari"cum ca-i trebuie un acvariu mai mare
quote:



Exact asa mi se intampla si mie. De parca in casa noastra de nebuni nu ar ajunge unul mai mititel... mai usor de curatat, mai usor de manevrat, etc. Ca daca vine un cutemur si se sparge? Stiu eu un prieten care la ultimul cutremur in loc sa se gandeasca la pielea lui si a familiei a stat sa tina de acvariu (sa n-ajunga apa la vecini daca se sparge).

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Simali, multumesc mult de raspuns, sper sa se stabileasca si la noi echilibrul in acvariu, filtrul il curat o data pe saptamina, dar apa nu am inlocuit de doua saptamini. Pesti avem si de suprafata si sanitari, plus 3 melci.
Boticelina, filtrul e in dreapta, nu e vizibil in poza probabil din cauza umbrei...



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Noi avem cam 20 de melci.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


deja primesc"amenintari"cum ca-i trebuie un acvariu mai mare
quote:



Exact asa mi se intampla si mie. De parca in casa noastra de nebuni nu ar ajunge unul mai mititel... mai usor de curatat, mai usor de manevrat, etc. Ca daca vine un cutemur si se sparge? Stiu eu un prieten care la ultimul cutremur in loc sa se gandeasca la pielea lui si a familiei a stat sa tina de acvariu (sa n-ajunga apa la vecini daca se sparge).

alice



Nu ma prea pricep la acvaristica in schimb sotul este mare iubitor de asa ceva. Am functionat (eu) 4 ani in aceeasi camera ( care initial era un birou) cu citeva acvarii (cele 2 mai mari aveau 1,5 metri (lungime), 0,8 metri inaltime si 0.8 metri adincime, mai aveam inca trei mijlocii si inca vreo 6 maternitati), prectic eram inconjurata de acvarii.
Sotul meu se ocupa intensiv de ele si a cumparat tot ce a stiut si tot ce a fost sfatuit sa cumpere de catre alti crescatori de pesti, sa stiti ca avea de treaba, nu gluma...macar 2 ore pe zi asta facea, cind iesea cite o tura de puieti intr-o maternitate...uhuuu tzopaia intr-un picior!
Ma rog, ce-am vrut eu sa spun...oricit s-a straduit, pina n-a angajat niste profesionisti treaba nu a mers chiar atit de bine pe cit efort depunea el, in final a iesit mult mai simplu si ieftin sa cheme pe cineva care cu asta se ocupa. E foarte greu sa pastrezi un acvariu ca de pe "revista" (mai ales pe acelea mari).
In ultimul timp insa nu ne-am mai permis sa le tinem asa ca am renuntat la toate ( le-am vindut) in speranta ca ne vom muta intr-un loc mai mare sa o luam de la capat. Atit pot sa va spun: cind stateam in camera aceea, inconjurata de linistea pestilor (tulburata oarecum de zgomotul motoraselor) si lumina neoanelor acelea speciale, parca eram intr-o poveste, chiar merita sa te straduiesti sa ingrijesti un acvariu mare, daca spatiul iti permite. E un vis!


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Da, intr-adevar e un vis! Si e tare linistitor. Am fost ieri la cineva in vizita care avea un acvariu de 4 m lungime si 2 m inaltime in loc de perete intre hol si bucatarie. Si niste minunatii de pesti cum nu prea am vazut pe la pet shop-uri. Am ramas cu gura cascata....
El este biolog si pasiunea lui sint pestii. Imi pare rau ca nu am avut aparatul la mine, caci cu asa ceva nu prea te intilnesti des...



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Simali, cam citi melci ar trebui sa am in acvariul meu de 60 l?



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Cam 20. I-am aratat poza cu acvariul tau sotului meu - care se fapt se pricepe mult mai bine decat mine - si mi-a spus ca i foarte putine plante. Acvariul vostru este exact ca al nostru ca marine. Noi avem tot spatele acoperit cu plante vii.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Pai mie mi-au recomandat cei de la pet shop doar 4-5 plante pentru marimea asta..... Si eu, dupa mine as mai pune vreo 2-3, chiar am sa fac asta. Oricum alaltaieri am schimbat apa si acum e mult mai limpede decit a fost.



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput