Va bantuie fostii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Alesssia cred ca sotul tau a vrut doar sa te raneasca! daca l-ar bantui cu adevarat nu cred ca ai afla. Pe tine au inceput sa te napadeasca amintirile si intrebarile. I-ai spus ceva sotului tau? Nu e ok sa te bantuie un fost. Inseamna ca ai o problema in actuala relatie.
Pe mine nu ma trece absolut nici un regret si nici o intrebare de genul "ce-ar fi fos daca...?". SI am fost de alte 2 ori in pragul casatoriei cu 2 fosti. Eu sunt convinsa ca mai bine de atat nu se poate, asta desi chiar si inainte fusese dragoste mare. Si eu vorbesc cu sotul deschis despre trecutul meu sau trecutul lui (fosta sotie). Si daca m-ar supara rau, ash fi in stare sa-i trantesc ceva despre regrete, dar numai ca sa-l necajesc. El imi spune mereu ca nu se gandeste la fosta lui sotie, dar mereu ma macina intrebarea "asa o fi? sau imi spune asta ca sa ma linisteasca?".


Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabgabriela spune:

Si pe mine ma bintuie mai ales unul...Si zic la fel , sunt amintirile mele !Nimeni nu mi le poate lua ! Nici chiar sotul !Sunt undeva intr-un colt al sufletului !

Desi constat ca peste ani imi aduc aminte mai ales ce a fost frumos. Restul am uitat sau prefer sa nu-mi mai aduc aminte !

Ce nu uit este ca apartin trecutului si ca am ales odata ce m-am casatorit...Dar am dreptul sa ma mai gandesc uneori !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ma bintuie doar la modul in care imi aduc aminte de greselile trecutului.....ce o fi fost in capul meu????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

M-a bantuit primul (prima mea mare iubire) cam in toti anii cat am fost casatorita si nefericita cu fostul meu sot (chiar ii dedicam primului pasaje intregi din jurnalul meu, adresandu-ma lui ca in scrisori!! Jeeesus, trebuie ca eram tare disperata).

De cand l-am gasit pe actualul meu sot (sufletul meu pereche) nu m-am mai gandit deloc la prima iubire pana in clipa cand am citit mesajul asta al tau. Iar daca ma gandesc acum si imi amintesc de ce l-am iubit pe primul acum 20 de ani, constat ca eram dependenta emotional, iar el ma tinea infometata si se juca pervers-intelectual cu mine, manipulandu-ma sa fac tot posibilul ca sa "merit" dragostea lui (el era "profesorul" si eu "scolarita", in ochii lui). M-as fi nenorocit daca m-as fi casatorit cu el... A fost o perioada interesanta, am descoperit datorita lui literatura buna, m-a stimulat intelectual grozav, eram intr-o continua competitie si verva spirituala (ceea ce la 19 de ani e fascinant si suficient), dar emotional ... sorry, era un handicapat, asa ca las' ca e mai bine ca a ramas acolo unde a ramas... in trecut.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Rar, dar ma mai bantuie.

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mda - ma batuie unul sg. Dar m-am obisnuit cu asta. Probabil asa cum spune Ina78 n-am tras cortina bine nici eu si cel putin in ce ne priveste nici el. Intr-o vreme s-a razvratit el, intr-alta eu, intr-un final ne-am potolit amandoi si amandoi ne vedem de vietile si famiiliile noastre desi prin prisma serviciului ne vedem aproape zilnic. In ce ma priveste da uneori mai visez la el, da uneori ma intreb "ce-ar fi fost si cum ar fi fost daca?" Cu toate astea insa stiu sa fac diferenta foarte clara intre atunci si acum, intre aici si acolo. Nu se intrepatrund si atata vreme cat nu le las eu nici nu se vor intrepatrunde. E o chestie de vointa, de ati stabili clar dorintele si prioritatile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

DA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

mmda, m-a mai bantuit el citiva ani pe mail shi mobil si "pe langa plopii fara sotz".
Acu' vad ca a renuntzat. Doamne ajuta!

Mai greu cu "fostele" lui barbatu-meu... cu astea inca sintem in negocieri.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si pe mine ma bantuie exu' la propriu. Da' usa-i inchisa si n-am cheia la mine.
Oricum, eu am un sistem de aparare - ceva de speriat. Odata inchisa povestea, pai e inchisa si pace. Si stau dup'aia sa ma gandesc ce oare am gasit la respectivul - nicidecum sa am bantuieli pozitive despre ei. Nu stiu, nu gasesc niciodata resurse sa reiau o relatie, odata incheiata...oricate argumente mi-as aduce.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Printre multe alte defecte mai am un defect: traiesc prea mult in trecut. Dar asta este o poveste "secreta".

Alesssia, nu uitam de tot trecutul numai daca avem Alzaimer, dar trecutul trebuie lasat in urma. El face parte din noi, mai ales acele momente deosebite, mai ales acele persoane care si-au simtit prezenta in viata noastra, dar nu trebuie sa doara, sa suspinam dupa el si dupa tot ce am lasat in urma, ptr ca "azi" e mai important.
Ca ti-ai amintit cum era fostul in comparatie cu actualul? Nimeni nu e perfect. Poate in anumite situatii apreciezi mai mult ca sotul tau e realist. Iar tineretea nu se mai intoarce. Anii care ii avem fiecare, sunt ai nostri, si noi i-am trait, nu altcineva in locul nostru. Cred ca un om care regreta ca imbatraneste a trait acest timp degeaba.
Sotul cred ca ti-a spus toate alea ptr a te rani, ptr ca stia ca te va afecta. S-a fi gandit si el ca si tine, a facut si el ca si tine comparatie, dar probabil...doar atat. Te poti acuza ca te-ai gandit la fostul, te poti acuza ca ai facut comparatie? Si nu-i asa, in cazurile in care suntem suparati pe actualul partener, cel din trecut capata numai calitati. Atunci nu-l acuza nici pe el.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput