Va bantuie fostii?

Va bantuie fostii? | Autor: alesssia

Link direct la acest mesaj

Am vazut ca nu a deschis nimeni un astfel de subiect. Zilele trecute, am avut o cearta si...al meu sot mi-a zis ca le regreta pe fostele. Aceasta afirmatie, pe langa faptul ca m-a durut a declansat o "excursie" in trecut si...au aparut amintiri cu fostul. E normal sa mi se intample asta? Pana la faza asta aveam impresia ca trecutul e trecut si ca-l iubesc pe sotul meu la maxim. Dupa asta...inca ma simt naspa de spusele lui chiar daca si le-a retractat. Ma doare si...simt ca alinare gasesc in amintirile cu fostul care mi- fost TOT - tata, iubit...tot.
Oare nu am uitat de tot trecutul si m-am amagit pana acum SAU ma refugiez in trecut ca o refulare la spusele sotului?
De mentionat ca fostul ma facea sa ma simt o printesica iar sotul...e prea...realist., ceea ce-a cam reprosez. Dar duc dorul zilelor , anilor in care ma simteam o tanara zana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Gandeste-te ca omul la nervi spune multe, asa ca poate a trantit- o sa te raneasca pt. ca era nervos pe tine.
Iar chestia cu fostul...ce sa zic, daca te considera printesa lui in continuare, era cu tine.
Cred ca te- ai casatorit cu sotul tau tocmai ca "era prea realist" cum zici tu. Cu unul care viseaza...raman doar visele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

alesssia, casatorit cu prima nevasta, cu care nu ma intelegeam, mi se parea ca toate gagicile cu care m-as fi putut insura erau mai frumoase, mai destepte si as fi facut o partida mai buna.
Adevarul este ca habar nu am cum ar fi decurs lucrurile intr-un mariaj cu ele.
Sotul tau nu a facut decat sa aleaga un mod de a te rani. Putea spune orice stia ca te supara. Ce conteaza?
Daca, insa, a declansat si la tine intrebarea "ce naiba caut eu cu asta, cand am avut ceva mult mai bun", merita sa zabovesti asupra problemei, dintr-un unghi mai relaxat, dar oricum, un pic inutil. Trebuia sa te gandesti inainte de a face pasii hotaratori.
Pe mine ma "bantuie" fostele de pe la 20 de ani. Cu conditia sa arate si acum ca atunci. Lucru care nu se intampla...Nici cu ele, nici cu mine

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Ma bintuie un fost... tare ... dar tocmai de aceea sint intr-un sah permanent - divortez sau nu divortez.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

Rufus, sa inteleg ca a vrut sa ma raneasca tocmai pentru ca....e bantuit EL, in realitate si se intreaba cum ar fi fost cu alea?

Ina 78...povesteste-mi, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

dupa ani de visat in care "daca" si "parca" au fost cuvinte cheie, m-am reintalnit cu un fost care imi bantuia inca noptile de nesomn...
doamne, cat de miraculos te pot vindeca intalnirile astea de peste ani...cand vezi totul cu alti ochi...
era acum om casatorit, "la casa lui", care imi povestea (cu mandrie?..) ca isi inseala sotia (asa cum ma inselase si pe mine)
si atunci m-am gandit "deci nu a fost vina mea, asa e el" pentru ca dupa ce ma inselase incerca sa arunce vina pe mine...ca din cauza mea o facuse...asa cum arunca vina pe sotia lui acum
istoria se repeta
eu nu cred in reveniri si cateodata daca omul pe care l-ai iubit nu a ramas langa tine, poate nu merita sa il retii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


alesssia - de povestit e f. mult de spus, mult si fara rost, fara sens.
Capata doar intelesuri in mintea mea si a celor doi protagonisti.

Insa pot sa-ti spun cu certitudine, cel putin in cazul meu, ca trecutul nu a murit, nu s-a ingropat singur si nu am reusit sa-l depasesc daca nu am vrut acest lucru (si eu nu prea am vrut sau n-am avut puterea s-o fac), daca nu mi-am impus asta si mai ales daca cortina nu a cazut.
Asa ca atit tu, cit si sotul tau tebuie sa va acceptati trecutul, sa invatatai sa traiti cu el si mai ales personajele de "acolo" sa nu le atrageti in "aici".



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Pe mine da, ma bantuie.
Sunt amintirile mele, frumoase...
Ma gandesc cu placere, uneori ma intreb "cum ar fi fost daca...?".

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

www.dropshots.com/astery
www.dropshots.com/astery2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

si nu e naspa ca se intampla asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Daca sint doar amintiri, frumoase, aflate undeva intr-un raft al sufletului tau - cred ca nu e naspa.

Daca revine obsedanta ideea "ce ar fi fost daca", "oare mai poate fi reinviata" "oare m-a uitat" sau reminescente de ura sau iubire.. cred ca e naspa - atunci prezentul tau e intre un actual si un fost, linistea unei relatii e alterata de un trecut nefinalizat.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

De multe ori m-am gandit la fosta mea mare iubire cu nostalgie. Intamplarea a facut sa-l intalnesc dupa 9 ani in care nu am stiut nimic despre el.A fost foarte bulversant si pentru mine, si cred, si pentru el.Eu maritata , el insurat cu aceeasi de cand eram impreuna...
Cam doua saptamani am fost transpusa in trecut si am intors relatia cu el pe toate partile, am fost dominata de tot felul de emotii si dorinte si concluzia a fost foarte clara: bine ca s-a terminat,nu poti schimba datele problemei si tot la asta se ajungea. Acum sunt o alta persoana, merg tot inainte si nu vreau sa repet greselile trecutului.

Am reusit sa trec cu bine peste perioada cu "excursia" in trecut, in sensul ca nu am cedat dorintei sa o mai fac o data cu fostul,dorinta foarte puternica dealtfelsi ca regretele ca s-a terminat sunt inutile. Revenind in realitate, imi dau seama ca fostii e bine sa fie fosti si atat.Nu mai pot sa retraiesc ce a fost odata pentru ca m-am schimbat. Putem sa privim doar inainte daca prezentul nu ne multumeste.

Iti doresc si tie sa depasesti faza asta cu "excursia" si sa nu ai regrete.
Da, a fost cam mitocan sotul tau ca a pomenit de foste si ar fi bine sa-l intrebi daca regreta ce a spus, poate a spus-o la nervi.
Mie sotul imi vorbeste despre defectele fostelor, doar o singura data mi-a spus ca... inca o mai iubeste pe una...

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput