femeia= mama sau provider ?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

quote:
Originally posted by Elise

pai si eu mai pe acasa... cu partea cu "mai putini bani" ma impac mai greu.
Mi se pare ca acu' ar trebui sa fie mai multi, nu mai putini. Ca si noi sintem mai multi... si bblisa e importanta.
Din acest motiv i-am propus ilustrului sotz sa-si mai ia un job: si el mi-a propus sa stea el cu bb, si sa ma duc eu la jobu' meu, ca ar fi echivalent dpdv financiar.

so... vroiam sa stiu care ar fi solutia din punctul altcuiva de vedere:

1 - da, e ok sa stea bb cu tata.
2 - e ok sa renuntam la cheltuieli inutile...
3 - ar trebui conu' tata sa-si ia doo joburi, sa isi tina papushile la standarde :))

Elise & BBLisa



1_ DA, eu una sunt super - de acord sa stea BB cu tati - atata timp cat si tati e de acord, da intzeleg ca in cazul vostru este, asa ca nu e problema...

2_ DAasta cred eu c-ar fi solutia, sa alegi pe undeva varinata de 'compromis': pune pe hartie cheltuielile fixe, ale voastre + ale BBlinei, pune o rezerva pt cine_stie_ce (daca se poate) si apoi vezi ce bani ,mai raman. restul asta de bani il poti folosi alterativ sa zicem, pt hainutze frumoase dar nu neaparat necesare pt BB (sau pt mami/ tati), pt plimbari de we la munte/ mare samd... cam ce va face voua placere si este totusi posibil.

3_ daca sotul mi-a propus deja sa stea el acasa si sa merg eu la serviciu si in cazul asta finantzele familiei ar fi aceleasi cu cazul in care el ar avea 2 joburi, eu una nu l-as impinge de la spate in directia asta! sigur ca se simte exploatat, mai ales ca spui chiar tu, nu se pune problema supravietzuirii, doar a 'mofturilor'.
ba, mai mult, chiar daca el ar vrea sa-si ia 2 joburi cred ca io m-as pune un pic contra, pt ca mi se pare si asa ca petrecem prea putzin timp in 4, mamai+tati+baiat1+baiat2...
SO, un NU categoric la varianta asta!

si in concluzie:
eu una cred ca bebe are categoric nevoie de mami in preajma, dar poate ca dupa ce face primii pasi mami poate sa se orienteze si spre reintoarcerea la job, daca jobul respectiv este interesant, atractiv si satisfacator!
eu asta as face, m-as intoarce la job mai repede, daca nu cumva l-as transforma pe nenea husband in baby-sitter!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Pur teoretic: eu l-as lasa pe sotul meu sa creasca copilul. Practic: adevarul este ca mi-ar fi greu sa stau departe de copil atata timp.

Elise, eu am ales sa stau acasa cu fetita in conditiile in care sotul meu avea o slujba de 8 ore care nu aducea un venit prea bun, slujba pe care a ales-o pentru a putea sa petreaca timp cu copilul pe care il adora, si cu mine. Nu m-a lasat inima sa pun presiune asupra lui sa-si ea o slujba mai bine platita dar care l-ar fi facut sa stea departe de copil. Am strans cureaua, am abandonat cheltuielile inutile si ne-am bucurat impreuna de minunea pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Sunt inca si azi multi in familie care il judeca dar asta ma lasa rece.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput