AJUTAŢI-MĂ SĂ ÎNVING CANCERUL

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Draga Ildiko, felicitari pentru tot ce faci.
Am trecut si eu prin intamplari asemanatoare cu cca 10 ani in urma(nu cancer, doar dezlipire de retina) dar cu acelasi risc de orbire si am fost ajutata neconditionat de o multime de oameni, cei mai multi total necunoscuti, atat cu bani cat si cu sprijin moral si fizic, intr-un timp record (de altfel absolut necesar-mai tarziu interventia ar fi fost in zadar). Si VAD si am reusit sa am o viata normala, lucru pe care l-am sperat tot timpul, dar nu l-am crezut mereu.Tot in Germania am fost operata si eu la Saarbrucken, de un om extraordinar care mi-a facut acea interventie(si inca cateva adiacente, gratuit).

Te inteleg perfect si pe tine si pe Emanuel si vreau sa fiu alaturi de voi. Am sa fac public cazul vostru printre colegii si cunoscutii mei. As dori daca se poate sa-mi trimiti cateva fotografii pe mail: cornelia.pitulice@bnro.ro .
Va doresc curaj, sanatate si credinta.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Buna Ildiko,

Ceva noutati, a mai aparut cazul lui Emanuel printr-o publicatie, ceva?
Ma gandeam ca poate ar fi o idee buna sa apelezi la emisiunea Povestiri Adevarate, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

off topic:
Ildiko am luat analizele Sabinei si sunt supeeeeeeeeer OK.AFP 4.Multumesc Domnului.

On topic:
ce mai sti de puiut?
s-au mai strans macar cativa banuti?

pupam si tinem pumnii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

seara buna tuturor,

intru destul de rar pe aici pentru ca timpul nu-mi prea permite insa vreau sa ma alatur si eu cu un mic ajutor pentru Emanuel. Fiind in Germania voi putea transfera cu usurinta bani. Inainte de a posta aici am trimis un e-mail cat mai multor cunostinte pentru a le spune de acest caz. I-am rugat ca la randul lor sa transmita mai departe mesajul in speranta ca se vor gasi cat mai multi omanei care vor sa ajute.

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate Emanuel si foarta sa treci peste toate. Iar voua tuturor multa sanatate si toata admiratia pntru ceea ce faceti. Este atat de minunat sa intalnesti omanei carora sa vezi ca le pasa de cei din jur.

o noapte buna si voi sta aproape de acum.


Monica si Robert
poze cu noi
www.dropshots.com/map75ro" target="_blank"> filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ildiko66 spune:

Dragele mele,

multumesc tuturora pt tot.

Calculatorul mi-o luase razna cateva zile, de aceea marea tacere. Am intrat eu pe furis la servici pe forum, dar n-aveam spatiu de desfasurare.

Lui Emanuel ii merge bine. Primeste cate un bloc de citostatice la 3 saptamani (vor fi 6 in total), si se pare ca suporta bine tratamentul. Numai capsorul ii este ca o bila de bowling. Mama ii da multe fructe si tot ce ii fortifica sistemul imunitar. La Elternhaus nu are cum sa nu-i mearga bine: 2 camere de joaca, multe, multe jucarii, curtea amenajata cu leagan etc, si vreo 30 de copii in situatia lui. Este admirabil, cat de firesc se comporta acesti copii si cu cata seninatate suporta interventiile severe la care sunt supusi.

Tatal lui Emanuel este - dupa cate stiu eu - in drum spre Germania. In contul romanesc de lei s-au strans cateva milioane ROL, (cam vreo 7-8, dupa cate socotesc eu), dar in contul din Germania a trebuit sa intre o suma destul de consistenta. (Mi-am invadat si eu toate cunostintele cu circulara.)

Gabitza, traducerea in lb germ vine, acum ca PCul vrea iarasi. Iti multumesc pt tot.

Antoanela23, inca n-am BIC, dar urmeaza. Multumesc.

Cornelia, urmeaza email lung. Noi, astia, care am invatat sa vedem, ne gasim intotdeauna cumva pe lumea asta. Multumesc.

Cosmina, supeeeer! Sabina sa-si vada de treaba si sa o tina tot asa. Iar voi - luptatoare, puternice, increzatoare in Dumnezeu.

Monica, MULTUMESC.

O rugaminte catre cei care locuiesc in imprejurimile lui Essen: La diferitele oncologii de la Essen sunt tratati multi copii romani. Au nevoie de translatori inainte de interventii, pt diagnostic, sa inteleaga tratamentul, etc. Lia Benning, o romanca originara din Medias ajuta cat poate ea, si ajuta foarte mult, dar totusi exista momente cand nu este abordabila. Am avut deja situatii cand traduceam prin telefon.

Stiu ca toti lucrati si va zbateti sa va faceti un trai. Dar daca cumva aveti candva o jumatate de ora libera si dorinta sa ajutati, dati-va nr. tel. la Elternhaus ((0201)734048 sau 708546 sau Fax: 708109 sau E-mail: info@krebskranke-kinder-essen.de) ca sa puteti fi abordati in caz de forta majora. Char si suportul moral este foarte important pentru parintii in cauza.

Stie cumva cineva cum pot fi abordati cei de la Povestiri adevarate? Imi voi relua atacul asupra mass media romanesti - am scos adresele email la vreo 15 ziare si reviste centrale si regionale, dar sapt asta a trebuit sa stau pe tuse.

Voi incerca sa-i conving si pe parintii lui Emanuel sa-si invinga repulsia fata de PC si sa vina intre voi la forum, mai ales ca stiu cat de important ar fi pt ei suportul vostru.

Sanatate tuturor si numai bine.

Cu drag,

Ildiko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

ildiko - te admir pt cat suflet pui pentru a-l ajuta pe Emanuel.

sper ca aceasta campanie nu are un termen limita foarte apropiat... as vrea sa contribui si eu dar nu pot decat luna viitoare, dupa 15.

pentru Emanuel si mult curaj!
si parintilor lui le doresc din suflet multa putere in lupta pentru viata si sanatatea puiului lor - abia daca reusesc sa-mi imaginez prin ce suferintze trebuie sa treaca cu toti...

ma rog la Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste perioada asta grea, si sper ca Emanuel sa reuseasca sa castige lupta cu boala!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Ildiko,
Vom tranfera si noi niste banuti pt Emanuel.Voi da si mail-ul mai departe.
Sa dea DD sa se faca bine puiul!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Ildiko, tot respectul pentru ceea ce faci
Am trimis si eu niste bani pt. Emanuel saptamana trecuta si o sa trimit si luna viitoare.

Multa, multa sanatate puiului si ma rog ca totul sa fie bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Ildiko, am transferat si eu acum niste bani pentru Emanuel. Banii vor veni cu numele sotului meu, Dan Serbu, ca avem cont comun si la tranfer on-line el apare. Am trecut insa si "map forum desprecopii" pentru ca nu puteam sa adaug puncte si alte caractere la transferul on-line. Oricum sunt sigura ca banii vor ajunge in 2-3 zile. Cateva persoane contactate de mine s-au aratat dornice sa ajute, chiar daca nu-s membre ale acestui forum.

Cat despre tarduceri as ajuta cu placere chiar daca limba germana nu-i punctul meu forte (astfel m-as mai perfectiona si eu putinel si plus de asta exista si dictionare pe care le pot folosi la nevoie) Eu sunt la München si sa pot traduce as insemna ca documentele respective sa fie ori scanate in prealabil or trimse pe posta. Eu acum sunt in concediu de maternitate si mi-as mai face ceva timp si de asta.

Sa dea Domnul sa avem numai vesti bune despre Emanuel.

Stam si noi pe aproape!

Monica si Robert
poze cu noi
www.dropshots.com/map75ro" target="_blank"> filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

am citit mai bine si am gasit adresa de e-mail la care-mi pot lasa si eu coordonatele sa pot ajuta in caz de nevoie. Am sa scriu un e-mail acolo.



Monica si Robert
poze cu noi
www.dropshots.com/map75ro" target="_blank"> filme

Mergi la inceput