Atitudine volubila=disponibila pt aventuri!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

[/quote]

Ba da, am citit, am exagerat voit, ca sa vezi ce inseamna un mesaj exagerat, asa cum a sunat al tau. Si stai sa-ti spun, nu voiam initial sa-ti spun ca e o gluma, sa vad ce zici. Stii, e foarte usor sa sari la gatul cuiva, e mai greu sa transmiti exact ce gandesti. Asa ca daca la tine nu a fost, nici la mine nu-i nici o suparare.
poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
[/quote]



Rufus , imi pare rau , nu mi-am dat seama ca mesajul meu a sunat exagerat , dar din dorinta de a ma face inteleasa mai bine cred ca am uitat sa indulcesc un pic ceea ce am vrut sa transmit ... Crede-ma , chiar te rog sa crezi ca este departe de mine gandul de a sari la gatul cuiva , nu am facut-o niciodata la propriu ... si credeam ca nici la figurat. Iti multumesc pentru atentionare si sper sa fiu in stare sa tin cont de ea in continuare ... ma voi stradui.

Si acum referitor la volubilitate si disponibilitate , cred ca depinde cum le intelege fiecare , depinde de persoanele pe care le intalnesti si consider ca intuitia fiecaruia joaca un rol important in modul de a alege ce gesturi , semnale sau atitudini reprezinta disponibilitate . ...Si aceste gesturi , involutare sau voluntare , pot fi observate atat la femei cat si la barbati , in egala masura , sau poate uneori balanta atarna mai mult intr-o parte decat in cealalta...insa asta las la aprecierea forumistilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Cricor

Numai un barbat putea sa spuna ca femeile transmit semne si semnale, si poate gesturi, si poate priviri, involuntare, sau poate nu... Asta-i scuza generala masculina pentru cei care zic "eu incerc poate merge".

Corina



nu, nu spun barbatii asta ci psihologii. de ambe sexe. exista carti. daca urmaresti observi ca asa este. chiar daca tu esti din tabara "barbatii e porci".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by justina16

as vrea sa aflu si parerea unui barbat de pe forum daca ma poate ajuta. ar intrerupe barbatii o relatie de prietenie daca amica lor le-ar declara dragostea?


Nu cred ca poate careva sa te ajute. eu sigur nu. depinde de foaaaarte multe detalii.... pe care evident nu le am. de relatia intre voi, de relatia intre ei, de felul lui de a fi, de eforturile (eventuale) pe care le face ea, de cat timp va fi departe de tine si aproape de ea ... de multe, de foarte multe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mai cred ca o sa scriu o timpenie dar fiind preluata de pe "discovery"(mai nou, cica e fitza sa te uiti pe discovery...) poate o sa fiu iertata daca nu ignorata.
Cica rudele noastre isi aratau partea posterioara pentru a semnala cind sint sau nu disponibile. Odata cu evolutia ( si aici e o discutie lungaaaaaa si nu numai, luati in considerare si debate-ul creationism versus evolutionism) partile care semnalau disponibilitate si-au schimbat amplasarea asa incit masculii nu mai aveau ce urmari pe acolo, fiindca "acolo" devenise destul de ascuns privirii.
In consecinta, barbatii (masculii din specie) au fost "nevoiti" sa-si indrepte atentia spre orice alte protuberante (culori) ce semnalau ca femeia (femela pereche) e disponibila si "gata sa...".
Si, surprinzator, cica nu protuberantele alea la care ne gindim cu totii transmit semnalul de baza ci ...buzele, buzele care zimbesc, buzele care se tzuguie a flirt, buzele exagerate cu make-up, intelegeti voi.
S-ar parea (dupa ce spun cercetatorii behavioristi) ca buzele, zimbetul, miscarea lor colorata (lucioasa, mai nou) transmit ceea ce femeia doreste sau nu ( poate doar instinctual, pe perioada ovulatiei) sa transmita, adica: "sint gata sa...".
Poate ca o facem fara sa ne dam seama bine ( si ele, si ei), nu stiu.
Poate ca desi am gasit barbatul care sa aiba grija de copiii nostri, faptul ca inca sintem capabile sa facem copii, ne impinge la situatii ambigue.
Oricum, eu am gasit o logica in teoria de pe "discovery", nu stiu s-o descriu aici pe larg fiindca imi lipseste un limbaj adecvat.
Pe scurt, nu va simtiti amenintate/amenintati si nici vinovate/vinovati in legatura cu limbajul trupului, este ceea ce ne face naturali si umani.
Putem sa refuzam tot ce nu ne este acceptabil sau de dorit, poate am trecut la etapa urmatoare: cum sa spui nu, cind restul spune "da"!
Poate. Repet, o fi vreo timpenie in teoria asta. Dar nu e chiar atit de mare, cred eu.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Daniela, interpretarea ta behaviorista si antropomorfica nu este deloc exagerata si este chiar foarte interesanta dupa parerea mea! Exista desigur similitudini sau puncte comune! Cu toate astea , noi oamenii constientizam la un moment dat ce se intampla si nu actionam doar din instinct sexual.


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by daniela_b
Si, surprinzator, cica nu protuberantele alea la care ne gindim cu totii transmit semnalul de baza ci ...buzele, buzele care zimbesc, buzele care se tzuguie a flirt, buzele exagerate cu make-up, intelegeti voi.



La cum sunt imbracate fetele (unele, desigur...da' multe rau), in toate locurile si situatiile, si la ce "caroserie" etaleaza, s-o crezi tu ca mai ajungi cu ochii pana la buze.... E mult mai interesant ce se "tzuguie" pe sub urma de tricou, sau ce dimensiune are sfoara de la tanga. Daca exista...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Originally posted by daniela_b
Si, surprinzator, cica nu protuberantele alea la care ne gindim cu totii transmit semnalul de baza ci ...buzele, buzele care zimbesc, buzele care se tzuguie a flirt, buzele exagerate cu make-up, intelegeti voi.



La cum sunt imbracate fetele (unele, desigur...da' multe rau), in toate locurile si situatiile, si la ce "caroserie" etaleaza, s-o crezi tu ca mai ajungi cu ochii pana la buze.... E mult mai interesant ce se "tzuguie" pe sub urma de tricou, sau ce dimensiune are sfoara de la tanga. Daca exista...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde





Ma asteptam la un astfel de raspuns din partea unui barbat!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Am citit toate cele 4 pagini de raspunsuri si m-am amuzat la toate teoriile prezentate. Inca mai rad...singura...O fi bine...o fi rau...
Ultimul mesaj al lui Rufus, insa, m-a dat gata...misoginul cu ochii la sfoara de tanga...hahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Originally posted by daniela_b
Si, surprinzator, cica nu protuberantele alea la care ne gindim cu totii transmit semnalul de baza ci ...buzele, buzele care zimbesc, buzele care se tzuguie a flirt, buzele exagerate cu make-up, intelegeti voi.



La cum sunt imbracate fetele (unele, desigur...da' multe rau), in toate locurile si situatiile, si la ce "caroserie" etaleaza, s-o crezi tu ca mai ajungi cu ochii pana la buze.... E mult mai interesant ce se "tzuguie" pe sub urma de tricou, sau ce dimensiune are sfoara de la tanga. Daca exista...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Hmmmmmmm..... Ai postat un mesaj si acum astepti cu nerabdare reactiile femeilor .

Da , ce as putea sa spun...As putea sa trag concluzia ca barbatii privesc femeia incepand de jos in sus , adica de la glezna , apoi sfoara de la tanga , bustul .... si pana ajung la zambetul de pe chipul ei ... sunt deja cu gandul la "altceva " . Am inteles ca , pentru un barbat , nu este nevoie decat de prezenta ei , fara priviri , zambete si anumite gesturi ...pentru a o considera disponibila. Hai , ca iarasi sunt rea... Sa schimb un pic ideea ... adica vrei sa spui ca femeile prin modul lor de a se imbraca par disponibile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Pai acu hai sa fim sinceri, care misoginism? Cele care se imbraca astfel incat sa arate cat mai mult de ce naiba o fac? ca sa isi arate nivelul de inteligenta sau de cultura?! e clar ca vor sa atraga privirile (si nu numai) si nu in zona buzelor. aaa.... hai sa nu continui cu un comentariu care imi veni in minte, ca o sa ziceti ca sunt obsedat!

Mergi la inceput