Atitudine volubila=disponibila pt aventuri!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Marius , nu am nimic impotriva relatiilor inter- umane , dar subiectul de fata dezbate tema " atitudine volubila = disponibilitate pentru aventuri " . Eu la asta m-am referit , la faptul ca unii barbati interpreteaza gresit anumite gesturi sau cuvinte ale femeilor si inteleg ca sunt disponiblile . De aceea , eu pastrez distanta fata de acesti barbati si nu ii las sa ma atinga nici chiar din gresela , mai ales daca nu ii cunosc de ceva vreme .

Chiar ma inteleg bine cu colegii barbati , glumim , uneori cu tenta sexuala , ne atingem , radem etc, pentru ca stiu ca sunt persoane serioase si nu gandesc altceva , sau chiar daca gandesc( prin absurd) , ii cunosc bine si stiu sa o repar cu o gluma .Nu imi plac barbatii care , pur si simplu , te tintuiesc cu privirea si nu scapa nicio ocazie sa te atinga , macar din greseala . . Nu sunt disponibila , cred ca nu am aratat asta nicodata , sunt foarte atenta la gesturi si cuvinte si ... totusi unii tot vad altceva . Chiar imi face placere sa discut ( fie si in contradictoriu )cu reprezentantii sexului opus , dar pana la o limita , cand aceasta limita se depaseste .... punem punct!

In concluzie , m-am referit la o anumita categorie de barbati , si anume, aceia care vad in orice gest al unei femei ... disponibilitate ! Si, ca sa nu fii suparat pe mine ,iti ofer o ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Nu imi plac barbatii care , pur si simplu , te tintuiesc cu privirea...


a, da, ca tot intreba cineva cum iti dai seama daca are "alte ginduri": asa iti dai seama.
Dupa privirile alea mai atente decit e normal.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Marius , nu am nimic impotriva relatiilor inter- umane , dar subiectul de fata dezbate tema " atitudine volubila = disponibilitate pentru aventuri " . Eu la asta m-am referit , la faptul ca unii barbati interpreteaza gresit anumite gesturi sau cuvinte ale femeilor si inteleg ca sunt disponiblile . De aceea , eu pastrez distanta fata de acesti barbati si nu ii las sa ma atinga nici chiar din gresela , mai ales daca nu ii cunosc de ceva vreme .

Chiar ma inteleg bine cu colegii barbati , glumim , uneori cu tenta sexuala , ne atingem , radem etc, pentru ca stiu ca sunt persoane serioase si nu gandesc altceva , sau chiar daca gandesc( prin absurd) , ii cunosc bine si stiu sa o repar cu o gluma .Nu imi plac barbatii care , pur si simplu , te tintuiesc cu privirea si nu scapa nicio ocazie sa te atinga , macar din greseala . . Nu sunt disponibila , cred ca nu am aratat asta nicodata , sunt foarte atenta la gesturi si cuvinte si ... totusi unii tot vad altceva . Chiar imi face placere sa discut ( fie si in contradictoriu )cu reprezentantii sexului opus , dar pana la o limita , cand aceasta limita se depaseste .... punem punct!

In concluzie , m-am referit la o anumita categorie de barbati , si anume, aceia care vad in orice gest al unei femei ... disponibilitate ! Si, ca sa nu fii suparat pe mine ,iti ofer o ...


Eu cand am postat subiectul nu m-am referit la o categorie de barbati, ci la barbati in general! Se poate interpreta foarte usor veselia si atitudinea deschisa drept disponibilitate pentru o aventura amoroasa de catre orice barbat, chiar daca nu e interesat. Ideea e ca am intalnit-o mai degraba la barbati decat la femei. Adica n-am auzit femeile sa zica: "Vai, draga, am cunoscut un tip atat de placut si de volubil! Pacat ca e insurat!", ci mai degraba se refera la calitatile astea cand e vorba de un barbat la modul: "E de gasca tipul!"
Nanna a fost doar un pic confuza din cauza colegei ei, nu pentru ca s-ar fi gandit ea la altceva in legatura cu acel amic. Uneori se intampla si asta, sa fii indus in eroare de un tertz care e obisnuit sa interpreteze totul la modul simplist fara sa cunoasca de fapt esenta relatiei.
Cat despre ceea ce zicea Rufus, sustinut fiind de Marius (ca saracutzii de ei sunt in minoritate , dar ma bucur ca si-au spus punctul de vedere si le multumesc!), nu pot sa zic decat ca probabil exista si acest gen de femei...de fapt, nu probabil, ci sigur, pentru ca am intalnit chiar eu vreo doua...Eh, cand e vorba despre astfel de femei, nu se mai pune problema unei interpretari gresite, pentru ca semnalele de disponibilitate din partea lor sunt multiple si emana din intreaga lor postura: mod de a se imbraca, gesturi, priviri, zambete etc. Nu este vorba doar de fel de a fi! In cazurile astea barbatii merg la sigur, pentru ca stiu ca nu vor fi refuzati. Desigur ca aceste femei pot fi maritate, divortate sau nemaritate...so, go get them boys! ...daca sunteti interesati.


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Hai si eu cu parerea mea...Apoi depinde fratilor si surorilor...depinde....Pai depinde de starea de fapt a indivizilor: ca pot fi unul sau celalalt sau ambii in momente diferite ale vietii lor or mai bune or mai proaste, depinde de relatiile pe care le au de unde, cand si cum se afla, DEPINDE....stiti si voi cum e treaba, momentul, omul, timpul, locul si circumstantele potrivite is spun cuvantul.
Pai una e ca ea sa fie depresata la greu cu viata low level singura si neinteleasa si sa apara Fat frumos volubilul(nu uitati varianta masculina- depresatu' neintelesu' cautatorul de frumos....iaca na ca apare Cosinzeana volubila si sprintzara! si chiar daca e oleaca chioara e totusi altceva ca e vesela )si alta e ca ea sa fie sigura pe sine sa isi cunoasca valoarea si optiunile sa aiba bine implementate in cap valori morale si nu numai si de aici sa ii vina volubilitatea, pai zic eu ca e o diferenta! Acum nu aruncati cu rosii, dara asa mi-s eu mai feminista si zau ca e bine! Si ca concluzie: HOLBEAZA ochii bine, tu femeie sau barbat care te afli in vreo situatie din astea, ca s-ar putea sa fie doar o etapa trecatoare din viata ta si sa interpretezi gresit ce transmite celalalt numai prin prisma a ceea ce simti momentan si a situatie tale actuale si apoi sa regreti ce ai facut!
Asa ca, STAI UN PIC SI ANALIZEAZA! Volubilitatea e un lucru bun si chiar se poate invata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

1. nanna, problema ta nu e o problema, dar poate deveni. Si mie mi se pare ca te agiti prea mult si, redeschiderea unui anumit subiect va suna exact ca un anumit semnal, pe care unele fete se tot mira de ce este interpretat. Cum ar veni, poti fi suspectata ca una zici si alta gandesti (sau speri).
In plus, astfel de discutii duc exact acolo unde nu vrei tu sa ajungi; intre prieteni, odata lamurite niste aspecte, nu te mai intorci la ele, daca esti om serios. Doar daca ai niste scopuri...
Lasa lucrurile sa curga si, daca nu ganditi la fel, o sa ai ocazia sa-l lamuresti. La momentul oportun.
2. coltofeanu, imi si imaginez ce se intampla daca un barbat te atinge accidental; probabil cei ce te cunosc te ocolesc cu grija...
Oricum, te informez ca distanta de 1 metru nu este deloc sigura daca ai de-a face cu barbati cu experienta. De aceea, cred ca singura, intr-o incapere inchisa, ti-ar fi perfect!
(era o gluma...sau ma rog, cum o iei...)
3. Bfly, eu urasc generalizarile. De aceea nici nu-i bag in seama pe cei care afirma convinsi ca "toti barbatii sunt porci" si " toate femeile-s curve". Daca ar fi insa sa comentez in aceasta directie, as zice ca afirmatia ta cu "da, exista si acest gen de femei" este dulce fata de ceea ce am constatat cu acel prilej, cand primul gand care-ti vine in minte este ca asa-s toate femeile.
De aceea nu-i bine sa faci afirmatii 100%. Uneori, filmul bate viata...
4. Fetelor, problema e mai simpla decat o puneti voi. Da, exista masculi care cred ca tot ce zboara se mananca, dupa cum exista si femei cu mancarime. Eu ii consider o minoritate. In rest, oameni normali, de ambele sexe, intre care se nasc relatii diverse, in care pot aparea si greseli...Totul se rezolva, daca exista bunavointa. Daca voi vreti insa sa stati la cel putin 1 metru distanta de orice sex opus, ca sa fiti in siguranta, nu stiu cine pierde. Si da, exista un cod (scris doar partial) care reglementeaza comportamentul intre oameni. Trebuie sa mai tinem cont si de el.
Inchei cu o concluzie (ca v-am ametit deja): da, cel putin in prima faza (care poate sa fie mai lunga sau mai scurta), exuberanta trebuie masurata.

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Da, atitudinea mea volubila si firea vesela si pontoasa mi-a dat multe batai de cap si slalomuri de facut printre apropourile si privirile cu subinteles ale colegilor/amicilor, asta pe vremea cand eram tinerica si necasatorita. Acum as putea spune ca am acelasi stil, cu diferenta ca am o verigheta pe mana. Si observ clar diferenta de atitudine a barbatilor din jur. Acum pot lega prietenii mai usor cu barbatii si discutii pe orice tema fara sa stau cu grija si cu un ochi deschis ca cel de langa mine este de fapt interesat de o relatie cu mine.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justina16 spune:

buna! Mi-a placut foarte mult raspunsul pe care i l-ai dat, de acce, sum sunt noua pe acest forul , as vre sa te intreb si eu ceva legat tot de acest subiect, referindu-ma la situatia inversa. Si ca sa fiu mai precisa: este posibila prietenia dintre u barbat si o femeie cand femeia se decalara indragostita de respectivul barbat? eu am un prieten de 3 ani de zile , care de jumatate de an s-a transferat cu serviciul in baia mare, eu ramanand in bucuresti asteptand sa fie gata casa pt noi. intre timp el si-a facut un cerc de prieteni noi,printre care si o tipa care sustine ca s-a indragostit de el. prietenul meu imi spune ca nu e decat o prietenie intre ei, una foarte puternica si ca nu doreste sa i-a distanta(asa cum i-am sugerat eu). eu simt ca refuzul lui sugereaza o implicare a lui mai mare decat o simpla prietenie si mi-e frica ca am sa-l pierd , insa nu stiu cum sa reactionez. am incercat sa discut dar nu pare deschis la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Justina, daca ma intrebi pe mine (ca asa deduc), daca femeia se declara indragostita de respectivul barbat, in faza asta, eu cred ca nu se poate lega o simpla prietenie / relatie platonica. Daca prietenul tau este constient de iubirea ei fata de el si nu ia distanta, ii cam place situatia.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Numai un barbat putea sa spuna ca femeile transmit semne si semnale, si poate gesturi, si poate priviri, involuntare, sau poate nu... Asta-i scuza generala masculina pentru cei care zic "eu incerc poate merge".

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justina16 spune:

multam pt raspuns. ideea e ca ei sunt prieteni d eceva tipm si doar recent tipa a inceput sa dea semane de indragosteala9 desi eu am banuit-o de la inceput). as vrea sa aflu si parerea unui barbat de pe forum daca ma poate ajuta. ar intrerupe barbatii o relatie de prietenie daca amica lor le-ar declara dragostea? mentionez ca prietenul meu imi spune ca pe mine ma doreste si ca ea nu e decat o buna prietena la care nu ar vrea sa renunte doar pt ca are aceste sentimente fata de el. e ok situatia?

Mergi la inceput