grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

mama, sunt mandra de voi!!Ce tari sunteti .Mama lui Alex , te-ai reapucat dupa 2 ani???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Aproape 2 ani..intre timp (in cei aproape 2 ani) am facut si un bebe "Alex"..care a avut oaresce probleme de sanatate la nastere ..si care la mom. respectiv credeam ca sunt "catastrofale"..Asta a fost scuza sa ma re-apuc de fumat..plus hormonii de dupa nastere care ma faceau sa vad mult prea in "negru" situatia reala a copilului...Acum, privind in urma..imi dau seama ca nu era "catastrofal"... copilul e acum absolut ok...whatever...

Ei..dar revenind..mai am un pic si ma culc si deja aproape a mai trecut o zi..si astazi parca am mancat mai putin ca ieri:))

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Stai sa inteleg..Ai hotarat sa te lasi de luni,ai fumat 4 tigari luni dimineata la cafea si apoi ai spus gata?
Fetelor astazi este luni, inceputul postului..Eu vreau sa iau o hotarare.Merg sa-mi fac treaba care o am pe azi si cand vin acasa am sa recitesc tot ce am scris noi la subiect incepand cu subiectul de asta vara.Si apoi am sa hotarasc ceva.Nu se mai poate.Sunt din ce in ce mai agitata,ma trezesc cu un gust urat in gura,etc.
Voi ce aveti de gand sa faceti?
Fetelor, va rog,hai sa mai incepem odata,ar profesional si toate odata nu pe rand..vb sprea seara, dar pana atunci va rog sa recititi subiectul de la inceput si abia atunci sa spuneti ce ati hotarat si incotro va indreptati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

nadyana, sa inteleg ca zi ai fumat?ce rau imi pare .Sigur trebuie sa recitesti toate paginile de la primul capitol .As ai sa-ti resuscitezi vointa de a te lasa .Eu recunosc ca nu ma voi lasa fara ajutorul nicotinei .Asa ca ma las la inceputul lui martie cand primesc plasturii din Italia.Am incercat de prea multe ori fara niciun ajutor si a fost esec total .Stiu ca ar fi mai bine sa incercam toate odata .Dar daca nu simti dorinta aia puternica de a te lasa , nu simti cu adevarat ca vrei esecul e sigur .Iar momentele astea in care simti puternic ca vrei sa te lasi vin rar si diferit de la persoana la persoana .Eu tin pumnii si astept hotararea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

mama_lui_alex - foamea eu am ajuns la concluzia ca e reala. Organismul era stimulat de nicotina, in mom. in care aceasta lipseste cred ca-si cauta... ceva-ul care-i lipseste - in alimente si combinata cu nevoia de a avea ceva in mina, de a duce ceva spre gura...
Explicatia lui peste - nu prea le am am eu cu explicatul dar am incercat - avind in vedere ca acum 15 min am mai scris o data un raspuns... citeva fraze bune si mi s-a oprit lumina... acum vreau sa va raspund repede si la obiect... si probabil plin de greseli...

Eu ma mindresc ca este o saptamina fac doua luni... fara stimulenti, fara plasturi si fara picaturi. Si fumam cam un pachet jumatate pe zi.

Ideea e ca in seara precedenta lasatului de fumat, cred ca in max. 2 ore am fumat putin sub un pachet de tigari...
Asa ca nu prea cred ca lasatul prrin reducere ... dintr-o data, cu ura si dorinta...
Cititi inapoi si mai cautati si pe net ... si apoi convingeti-va de cit rau va fac tigarile.

Acum la mine se cunosc deja citeav KG in plus, am mincat ca sparta, nu mi-am refuzat nimic, iar sotul meu de cind m-am lasat se poarta cu mine ca ...si cu o fem. insarcinata, are impresia ca astisfacindu-mi toate poftele nu ami simt nevoia de tutun.
Dar deja ama inceput sa umblu la regimul alimentar. Seara lactate, fructe si legume.
iar ziua pe linga apa multa, sucruri naturale.

Bafta multa si ambitie.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Bine v-am regasit!
Asa cum va spuneam pe pagina 2(parca) si noi ne-am lasat de fumat de aproape 3 saptamani.Deja nu-mi mai e pofta de tigara decat ocazional,insa durerea mare ca si la voi din cate observ,e pofta de mancare(adica FOAMEAAAA ).

Is disperata mai ales pt ca toata ziua nu am nici un stres,mananc absolut ca un om normal,in schimb seara...parca innebunesc.Si mai e ceva:eu nu pot sa beau multe lichide.Am incercat zilele trecute si am baut 1l de apa si daca n-am facut la drumuri la baie...

Eu am luat in 3 sapt 1,5Kg,destul de mult zic eu.Am o obsesie sa nu sar de 55kg si deja am 54,5Kg

Cred totusi,ca asa cum am avut vointa sa ne lasam de fumat...o sa avem vointa sa ne controlam si cu mancatul,nu?

Pupici

Edit:Ina,sotul tau e tare simpatic;e super sa ai suportul partenerului in astfel de momente.

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didona spune:

Buna foste si actuale fumatoare, luptatoare mai mult sau mai putin ambitioase cu acest viciu nenorocit.
Sunt o fosta fumatoare, actuala chinuita (ocazional) de fumatori.
In martie se implinesc 7 ani de cand am renuntat la fumat, lucru de care ma bucur si sunt mandra. Inca regret ca am fumat, rar visez ca-mi aprind tigara si ma trezesc cu mustrari de consiinta. Nu am fost o fumatoare inraita, dar e rau sa fumezi o tigara, dar un pachet doua pe zi.
Hotararea am luat-o brusc si pana in ziua de azi nu am revenit asupra ei.
Ma gandesc la cei care apeleaza la alti adjuvanti pt a se lasa de fumat si mai putin la vointa. Eu cred ca vointa isi aduce aportul cam 98% in acest proces. Mi-aduc aminte ca la putin tmp dupa ce am renuntat la fumat am intrat in posesia unor fotografii cu persoane operate de tumori in cavitatea bucala, afectiuni cauzate de nicotina. Oribil!!!! Acest tip de interventie chirurgicala duce la desfigurarea bolnavului. Le-am aratat colegilor de facultate. Credeti-ma ca nu au avut efect. Toata lumea stie de cancerele aparute de la fumat, dar majoritatea reactioneaza cu "Nu mi se poate intampla mie".
Dar pe langa asta mai este si chestia de respect pt cei din jur. Am renuntat, aproape, sa mai ies undeva, intr-un local. Nu stiu cum vor evolua lucrurile cu noile legi impuse, dar acum e destul de neplacut. Mananci cu fumul in nas, ochi, gat. Nu te intreaba nimeni daca te deranjeaza, nu te menajeaza nimeni. Ca sa nu spun ca eram in luna a 8-a si la o petrecere, intre amici, nu m-a intrebat nici unul (de fapt, erau unele) daca ma deranjeaza tigara. SI a trebuit sa ma ridic eu si sa parasesc locul.
Si mai e factorul "bani". E atat de simplu sa se faca un calcul. Cei care fumeaza peste 1 pachet/zi vor avea un soc in constientizarea economiei.
Deci, lasati-va! Va urez succes si va sustin.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Buna fetelor.

Eu am intrat doar sa va spun ca va sustin si ca sa va dea Dzeu putere sa lasati tigarile.
E snt fumatoare dar fac parte din categoria celor care ma pot abtine fara probleme. Fumez cam o tigara pe zi, cel mai mult am fumat cred vreo 6 tigari pe zi si atunci ma simteam ca naiba. Nu am fost niciodata fumatoare inraita, dar am momente cand imi place mlt o tigara, si atunci o fumez. Sotul s-a lasat acum vreo 2 ani jumate si de atunci fumez asa de putin. Nu stiu daca chiar imi afecteaza sanatatea aceasta tigara si multi ma intreaba de ce nu ma las de tot daca tot nu fumez mult, dar cum v-am spus, imi rezerv aceasta "placere"pentr cand chiar o am.
Dar unele dintre voi, un pachet jumate pe zi, mi se pare exagerat...asa ca haideti fetelor, vointa ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Flori ... cu kg lupt si eu acum.
Eu m-am cam alintat, asta ptr. ca la mine in familie nu fuma nimeni, exceptindu-ma pe mine, in mometul in care au vazut ca am renuntat au incercat sa-mi demonstreze ca sint multe alte lucruri mai bune, mai frumoase...

E bine sa te sustina partenerul, familia; desi fara sa vrei tu cu adevarat sa renunti...
Succes fetelor.

Nadyana ce faci???


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Eu am renuntat acum 3 luni tocmai pentru ca-mi doresc un bebe.Ce sa va spun?Aveti nevoie de o motivatie puternica.Tin sa precizez ca fumam cam un pachet pe zi si aveam o vechime de 10 ani..deci eram chiar pasionataLa mine reactiile secundare au fost durerile de vene,din cauza ca circulatia periferica s-a imbunatatit si corpul facea eforturi sa-si revina.In rest,nu m-am ingrasat,cu toate ca apetitul a crescut (dar si aici te poti controla,nu in sensul de a tine o dieta,ca dupa aceea,cand dai iama-n alimente e jale,ci in sensul ca poti manca de toate,dar cat mai sanatos si echilibrat).Sotul meu fumeaza,e adevarat ca mai putin ca inainte,dar de foarte putine ori in preajma mea.La inceput,pofteam,insa cu timpul fumul mi-a devenit indiferent.Uneori,chiar ma deranjeaza.In orice caz,am gasit undeva o statistica care spunea ca oamenii incearca intre 5 si 7 ori pana sa renunte definitiv.Asa ca daca cedati ispitei,nu va descurajati.Si ambitia trebuie antrenata

Mergi la inceput