"siropul magic" - ca sa vina BB

"siropul magic" - ca sa vina BB | Autor: boticelina

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am citit info www.pregnancyloss.info/sperm_meets_egg_plan.htm" target="_blank">aici si www.pregnancyforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=3669" target="_blank">marturii ale altor fete care, ca si noi, in "disperarea" de a avea un bb au incercat (si din cate vad, au reusit) un sirop (de tuse), al carui unic ingredient activ este guaiafenesina si care are ca actiune cresterea cantitatii si fluidizarea mucusului cervical, principalul "vinovat" de transportul gigeilor catre "tinta".

Eu sunt in cumpana; sa iau, sa nu iau? Si va cer si voua parerea.

Am observat la mine, pe linga o "uscaciune" cronica (cateodata am nevoie de lubrifiant ca sa prestez), si un decalaj intre aparitia mucusului cervical si perioada fertila. Adica la mine MC apare prin Z7 si tine pana prin Z10, iar ovulatia este intre Z12 zi Z15.

Ce sa fac? Stau cu sticluta de Robitusin (ca doar de asta se gaseste in Romania care sa contina doar guaiafenesina) si ma uit la ea. Voi ce parere aveti? In primul link de mai sus se precizeaza ca metoda este potrivita doar pt. doamnele care au mai avut cel putin o sarcina dar care acum, inexplicabil, nu mai reusesc sa ramana gravidute. Eu am mai avut o sarcina in trecut, dar acum incerc de cam un an si nimic.

Sunt tare curioasa sa aud ce credeti si voi.


pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Sfatul meu? Ia linistita sin sirop.

Guaiafenesina fluidizeaza toate secretiile din corp, tinta principala fiind secretiile din gat/plamani, dar are ca efect si subtierea mucusului cervical.

Se recomanda celor care au ramas insarcinate cel putin o data ca sa nu creeze impresia ca acesta este remediul magic mult asteptat. NU rezolva decit problema mucusului, in caz ca aceats exista.

Acel "inexplicabil" este tradus pri: ambii soti au analize perfecte, trompele sint permeabile, ovulatia exista si totusi sarcina nu se produce.

Chiar daca nu te va ajuta sa ramai insarcinata, macar iti va mai indulci senzatia de disconfort la contact sexual, printr-o lubrifiere cat de cat.

Succes la sirop.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé | 2in1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Foarte interesant.
Sa vedem daca raman luna aceasta,daca nu,incercam si siropul acela.

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Merci mult Ale, cred ca ma bag, ca oricum n-am ce pierde. Consistenta mucusului cervical ar putea fi singura problema identificabila la noi. (si un sot mai mult absent de pe-acasa luni la rand , pe motiv de muncit in strainatate)



pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ramonella, la voi in ce consta 'inexplicabilul"?

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Noi suntem doar la inceput,nu ne mai protejam din octombrie,dar doar de luna trecuta prestam ca la carte,adica in perioada fertila si stau cu picioarele in sus.Inainte fugeam la baie.Deci pot spune ca doar de 1 luna incercam.Acum asteptam rezultatul la cea de-a doua luna.

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ramonella, am inteles. Luna viitoare poate testam "magia" impreuna ca-mi soseste si mie consortul de prin tari straine.

Ma excita faptul ca daca dai un search cu "magis medicine" pe situ' al doilea, sunt o gramada de duamne care au reusit si care acuma-si dragalesc bebeii.

Vreau si eu

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Lasa nu fi suparata,ca vor veni si la noi.

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ale, daca mai treci pe aici, crezi ca decalajul dintre aparitia mucusului si ovulatia propriu-zisa poate fi considerata problema?

Si, bonus, la mine MC nu arata nciodata "fertil" - adica de consistenta si culoarea/transparenta albusului de ou. E mai mereu vascos si albicios (scuze pt detalii).

Am fost la gine si analizele-s OK, n-am candida, chlamydia sau alte asemenea, la eco totul era in regula...

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Boticelina, intra la endometru, ca acolo iti explica fetele ce si cum cu mucusul. Oricum, sa stii ca precede ovulatia1Daca vrei sa vezi daca asta e pb, fa o analiza a glerei (mucusului). Glera fertila difuzeaza in frunza de feriga la ovulatie. Si mai poti face TPC (test postcoital). Dar mai bine, cum ti-am spus, du-te la endometru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Multumesc Nucutza, am mai citit si pe acolo, ce-i drept cam in diagonala, pt ca informatia este foarte stufoasa.

Deocamdata ma straduiesc sa-mi pastrez uzul ratiunii si sa nu ma arunc direct in operatii si monitorizari. A trecut cam un an calendaristic de cand incerc, dar sunt de fapt doar 5 cicluri "ratate"; de aceea am optat intai pentru o abordare "low-tech". Din pacate timpul a inceput sa nu mai fie de partea mea (am 30 ani).

Robitussin-ul este un artificiu care precede niste investigatii mai... "adanci"

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput