Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Flavia-Ioana

FETELOR APELEZ DIN NOU LA AJUTORUL VOSTRU !!!

NU MAI STIU CUM SA PROCEDEZ CU FETITELE IN CEEA CE PRIVESTE ALIMENTATIA...AU 3 LUNI SI 4500, RESPECTIV 4300...PAPA 120 ML DE HUMANA 1 CAM DIN 4 IN 4 ORE ZIUA, IAR NOAPTEA IMI DORM SI 6 ORE, DAR STAU SI MA GANDESC CA AR TREBUI SA SE MAI RAREASCA MESELE, DAR NU STIU CAND SI CUM SE FACE ACEST LUCRU...SI MAI AM O PROBLEMA...NU IMI ACCEPTA CEAIUL, ASA CA NU LE DAU...LE CUMPARASEM DE LA HUMANA CEAI DE FENICUL CU CHIMEN, DAR SE PARE CA NU LE MAI PLACE...CE CEAI AS PUTEA SA LE DAU SI CUM ?! INTRE MESE ?!

OFF CE MAMA DENATURATA SUNT...

VA MULTUMESC

Flavia de Alexia-Ioana si Daria-Maria 23.11.2006

Pozicile noastre




De ce trebuie sa se rareasca mesele? Programul ideal este cu 5 mese pe zi, 6-10-14-18-22. Te sfatuiesc sa le dai sa manince cind vor. Si daca nu vor ceai, la 3 luni nu e nici o problema. Ceaiul se da intre mese, cu cel putin 1 ora inainte de masa (pentru ca daca au burta plina cu ceai nu mai beau lapte, si laptele e esential).

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele,
intradevar se apropie si ziua cand o vom aduce pe Maria acasa.Am avut suisuri si coborasuri in aceasta perioada dar pana la urma toate s-au rezolvat.A scapat cu bine de viroza, astazi fiindu-i sistat tratamentul administrat din 3 antibiotice. A luat si in greutate, azi avand 2600 gr.
Ne e tare dor de ea.N-am vazut-o de multa vreme si inca este carantina in spital , neputand avea acces la ea dar nadajduiesc ca de vineri, cel tarziu de luni, sa o pot tine in brate si sa o culc in patutul de acasa care o asteapta de mult timp.
Am simtit-o trista in aceste saptamani.Imi spuneau si asistentele ca o vad cum tanjeste dupa afectiune.Doare sa auzi asta si sa nu poti face nimic.
Mi-e dor de zambetul ei, mi-e dor sa o vad adormind fericita la pieptul meu, mi-e dor...cumplit de dor.De asta nici nu am mai scris pt ca sunt trista...dar v-am citit zilnic.
Mi s-a spus ca trebuie sa incep diversificarea in alimentatie.Am ramas surprinsa pt ca nu stiam ca se tine cont de varsta si nu de greutate.Chiar nu stiu ce sa fac si daca este bine astfel.E inca micuta desi are patru luni jumate varsta reala.
La ochisori au ramas sechele.Mai exact la ochiul drept care a fost cel mai afectat.Au rarit controalele asa ca saptamanal ne vom deplasa la Cluj pt investigatii.Dritele oftalmolog spuneau ca si aceste sechele pot evolua in directie negativa si de aceea se impune o monitorizare consecventa.De asemenea mi-au spus ca Maria nu va avea o vedere similara cu cea a unui copil complet sanatos.Ca mereu va trebui monitorizata iar vederea corectata, fiind necesare ingrijiri adecvate ale ochisorilor.
Ne mai asteapta controalele pe linie neurologica, ecografica si analizele sangvine.Sper ca toate aceste praguri sa fie depasite de minunata mea fetita si sa recupereze in timp tot ce trebuie recuperat.
Dumnezeu este cel care hotaraste pana la urma, noi toti fiind in mana Lui.

Imi sunteti dragi, toate care postati aici si chiar daca nu va cunosc intre noi s-a creat o legatura invizibila, greu de definit dar care pare a fi mai durabila decat prieteniile legate in alt context.
Nu stiu daca este neaparat o legatura de "suferinta" a similitudinii situatiilor prin care noi mamicile de esente tari trecem, cat mai degraba cred ca ne leaga copilasii nostri, aceste esente in adevaratul sens al cuvantului.
Ma intreb cum s-ar raspunde intrebarii " stiti cum arata o esenta de om?"....eu stiu raspunsul si voi de asemenea.Ne uitam la puii nostri si vedem,auzim, simtim esenta.

Noapte buna dragi esente si mamicilor voastre atat de luptatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires m-a impresionat mult postarea ta de azi noapte. Curaj mamica nu mai e mult, maine poate fi ziua mult asteptata cand Mariuca va veni in sanul familiei. Mariuca e o luptatoare si voi sunteti niste parinti minunati, indiferent de toate impasurile care vor veni din cauza nasterii sale premature, sunt sigura ca va avea o viata frumoasa ca a unui copil perfect sanatos, deoarece e inconjurata de multa multa dragoste. Eu sunt sigura ca lucrurile vor evoula in bine, uite cat de putenica a fost chiar daca s-a nascut atat de micutza.
Despre diversificare, poate mai astepti, dar nu sunt medic, Ana poate iti va da un sfat in privintza asta.
Iti daruiesc o de Martisor si una pentru Mariuca, cea mai mica esentza a trupei noastre.
FloriDeCires imi doresc din tot sufletul ca maine sa citesc postarea ta ca ai adus fetitza acasa.

Flavia eu l-am lasat pe David sa pape cum si cat doreste ( am fost avantajata si de faptul ca l-am alaptat), dar in general nu am fortzat lucrurile. Cu timpul a inceput sa manance mai mult si mai rar. La tine insa lucrurile stau foarte bine, e Ok din 4 in 4 ore la 3 luni. Despre ceai, incearca sa le dai putin si des, din cand in cand sau cand iesiti afara ( spre exemplu, David a baut intotdeauna afara putin ceai).

David daruieste un martisor virtual tuturor mamicilor si esentelor. Daca ar fi existat 29 februarie azi ar fi implinit 7 lunisoare.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Un martisor si de la Vladut

FloriDeCires ai sa vezi ca Maria are sa recupereze bine si ca o sa uiti foarte repede perioada asta!

Dar cine ti-a zis ca trebuie sa incepi diversificarea? Eu cred ca nu trebuie, mai ales ca are numai 2,600 gr.. Ce lapte bea? Vladut al meu a baut Humana 0 pina a facut vreo 4 kg, si dupa aia Humana 1.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, ca de obicei mesajele tale, mai ales cand aduc vesti bune despre minunata Marie, imi umplu inima de emotie!
O sa vezi ca o sa uite tare repede momentele in care a stat departe de voi!
In ceea ce priveste diversificarea, e mult prea devreme! Varsta Mariei este de 1 luna jumatate, ori nicaieriinlume nu se mai recomanda inceperea diversificarii mai devreme de sfarsitul a 4 luni de viata, pentru bebelusul nascut la termen.
In cazul prematurilor, trebuie avut si mai multa grija. Sistemul lor digestiv poate fi mai sensibil decat al celor nascuti la termen.
In plus, laptele formula contine toate caloriiile, vitaminele si mineralele de care are nevoie pentru a creste si dezvolta armonios.
Uite aici un www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">ghid de alimentatie a sugarului, recomandat de OMS, care mie mi se pare extrem de bine realizat. Este in engleza. Poate o sa reusesc sa il traduc intr-o zi si sa il postez aici pe forum.
Greselile de alimentatie datorita pastrarii unor idei si traditii total depasite azi pot avea consecinte nefaste greu de corectat ulterior.

Ignatica, ma bucur ca David e bine! Ii multumesc pentru martisor si il pup cu mult drag!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires - ce frumos ai scris! Foarte emotionant mesajul tau, si foarte profund. Cat despre vestile despre Mariuca - sunt extraordinar de imbucuratoare, vine acasa PRIMAVARA!
Pe parcursul postarilor tale si ale lui Cezar pe acest topic m-am intristat si m-am bucurat pentru Maria ca si cum ar fi copilul nostru si cred ca asa au simtit si alte mamici de aici. Maria este esenta luptatorului si a invingatorului, pentru ca si voi sunteti asa. Voi ca familie meritati toata admiratia si respectul celor din jur. BRAVO! Primiti si din partea noastra un martisor virtual.


Ignatica - La multi ani cu sanatate puiului vostru ! V-am vazut pozele, ce mai, aveti copil mare!

Veronici - foarte dragalas Rares zambaret!

Flavia - daca fetele papa la 4 sau chiar 6 ore nu vad de ce ai mai rari mesele. Te-a sfatuit cineva in sensul asta sau ai citit undeva? Daca te referi in special la mesele de noapte, fetele vor scoate singure cand nu vor mai avea nevoie dormind mai multe ore legat. Matei si acum (5 luni) papa noaptea la 2 - 3 sau 4 ore. Cat despre ceai, noua ni s-a spus sa nu dam copilului pt ca nu e necesar (el papa san), si ca ar impiedica absortia de fier. Dar probabil ca bebeii care papa lapte praf au nevoie si de ceai... asta pediatra ar trebui sa-ti spuna. Poate fetele tale il refuza cand nu le e sete.

toate esentele si daruim un martisor doamnelor mamici si domnisoarelor esente - sa aveti mereu primavara in suflet!

Larisa si Matei (26 septembrie 2006)

cu ajutor, Ema poate scapa de autism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flori de cires, hai sa-t izic eu cum diversificarea. Ieri m-a pus cine m-o fi pus sa-i dau lu iadrian sa suga dintr-o felie de mandarina. Mancam cu totii de rupeam manadrine si am zis ca-i dau si lui sa puna limba pe ea sa vad cum reactioneaza: curiozitatea. A supt din ea mai bine ca din suzeta (pe care nu vrea s-o tina in gura deloc). A supt cam zeama de la o felie stroarsa bine. Si azi noapte cine se trezea din juma-n juma de ora? Cine se frichinea prin pat de n-am putut dormi? Manca-l-ar mama, nu i-a priit deloc mandarina (ce-o fi fost in capul meu, nu stiu: citrice, auzi!). Si are aproape 5 luni corectate si 6,5 reale, 5,76kg. Deci eu te-as sfatui din inima sa nu distrugi sistemul digestiv al copilului. Nu pot sa-mi imaginez cum un cadru medical poate recomanda asa ceva. Un bebelus abia iesit din spital, prematur si la numai 2600 g sa manance diversificat. Si daca pui la socoteala ca-n Ro se incepe diversificarea cu fructe (care sunt mai acide si fermenteza), iti imaginezi ce-ar putea fi in burtica bietului copil.
ALtfel ma bucur nespus ca e palpabila ziua cand Maria vine acasica, o asteptam cu drag. Iar tie iti urez rabdare, ca stiu ca e cea mai putina atunci cand stii ca se apropie ziua s-o iei acasica.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

FloriDeCires m-a impresionat pana la lacrimi mesajul tau... sunt lacrimi de bucurie pentru tine si pentru Maria!!! Dumnezeu v-a intarit si v-a vegheat tot timpul atat pe tine cat si pe Maria...nu am cuvinte sa-ti scriu cat ma bucur pentru voi... atat pot sa spun ca ii doresc Mariei tot ceea ce doresc copiilor mei!!!
Dumnezeu face minuni iar Maria este una dintre ele!!!
De multe ori ma gandesc ca nu voi putea multumi nicodata lui Dumnezeu pentru copilasii pe care mi i-a daruit...


mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Dragele mamei prietene, va urez sa aveti parte de un martisor insorit si calduros, de multe impliniri ca mamici si femei si sa va bucurati de respectul si iubirea barbatilor si baietilor din viata voastra asa cum o iubesc si eu pe mami a mea (ca treaba cu respectul o s-o invat mai tarziu ).

Adrian, o esenta printre esente

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Multumim mult Adrian. Sa ai o primavara frumoasa alaturi de mami, tati si Alex.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput