Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

sirimie nu stiu ce e cu genul asta de tuse dimineatza, dar asa are si tatal meu. Si i-a trecut numai intr-o anumita perioada cand a lucrat in Spania timp de 6 luni. Se pare ca genul acela de clima i-a facut tare bine. Multa sanatate va doresc.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

multumesc de primire, sa va traiasca micii invingatori, multa sanatate si crestere usoara va doresc la bebei!

e greu cu ei la inceput ca sunt fragili (asa ni se pare noua-dar in realitate au o vointa si o forta demna de luat in seama)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxroxrox spune:

Am nascut la 32 saptamani la Giulesti, deoarece mi s-a rupt apa asa dintr-o data, fara sa stiu cauza, o fetita care avea 1600 g si 42cm.
A fost sanatoasa,a luat scor apgar 9, ceea ce inseamna forte bine pentru un prematur, nu a avut nevoie de oxigen, dar tot am stat cu ea la incubator 4 saptamani pana a ajuns la greutatea de 2000 g, cand mi-au dat-o acasa. Nu am avut nici o problema cu ea, am verificat-o frecvent la oftalmolog si la medicul ei pediatru.Acum are 1 an si in afara faptului ca est ecam slabuta are 8200g si 74 cm este un copil vesel, vioi si frumos.

O sa postez cateva poze in curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

roxroxrox, in primul rand bine ni te-ai alaturat Nu ne-ai spus cum o cheama pe fetita ta ... ca e prea slabuta...las' ca o sa vezi tu ce manechin o sa iasa din ea ...

sirimie, nu cred a ar fii cazul sa te necajesti ca inca nu vorbeste pestisorul mic... o sa-si dea el drumul si apoi sa vezi frate ce o sa-i turuie gurita ; ginerica al nostru tot 2 anisori si un pic are si inca tot nu vrea sa vorbeasca...dar in schimb face la nazbatii...si el e un mic

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Fetelor va rog din suflet sa ma ajtati cu un sfat...am scris la la parintii intreaba...
Ieri mi-a recomandat dr de familie sa-i dau lui Alex (7 luni) peritol pentru cresterea poftei de mancare...mergand la control ea nu a fost multumita de cresterea in greutate a lui si mi-a spus ca ar fi bine sa-i dau 5 ml pe zi de peritol in 2 doze dimineta si seara...l-am cumparat de la farmacie dar m-am ingrozit de cate efecte adverse poate avea...
Va rog din suflet daca ati dat careva bb-ilor acest medicament sa-mi spuneti ce efecte a avut...
Multumesc si pupici tuturor!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

flavia-maria, eu nu stiu sa-ti raspund, imi pare rau...

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Mihaela multumesc oricum

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

flavia, eu i-am dat lui serban, e drept ca nu mai stiu exact la ce varsta (oricum, era sigur sub 2 ani), si nici nu mai tin minte de ce (are o serie de indicatii). peritolul se da seara, asa ca, daca aveti si probleme cu somnul se regleaza si asta.
lui serban ii creste fantastic pofta de mancare de la peritol (cred ca i l-am dat pentru tuse, si nu-mi venea sa ma mai opresc din administrare...). eu nu i l-am dat pe perioade lungi (max o saptamana).
parca am citit si pe la parintii intreaba... ca ati sarit de 7 kg. pai avand in vedere n-a fost tocmai mare la nastere, oare cate kg ar trebui sa aiba la 7 luni?! tu esti multumita de pofta lui de mancare? daca da, nu-i da peritol. daca nu, poti incerca cu o lingurita seara timp de 2-3 zile, sa vezi ce se intampla.
ce-i drept, in timp ce la serban are ca rezultat un somn bun, cica si mie mi-au dat copil fiind si a rezultat o agitatie si mai mare ca de obicei. daca constati asa ceva, nu-i mai da, fireste...
cat despre statul in fundulet, si serban a inceput abia dupa 7 luni jumate - si?! norocul meu ca - pe langa tot felul de doctori si oameni cam... nepregatiti - am dat si peste doctori ca lumea, care ne-au incurajat ca totul e bine si copilul normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxroxrox spune:

Draga MI-KA iti multumesc pentru mesajul de intampinare, pe micuta mea o cheama ALEXIA MARIA asa, ca pe fetita ta, care este o scumpa, am vazut pozele postate in album.Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea toata viata.In privinta greutatii copilului m-am mai linistit deoarece doctora ei a spus ca este in limite normale si sa nu o fortez.Are 8.300 kg si 74 cm la 12 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

quote:
Originally posted by flavia maria

Fetelor va rog din suflet sa ma ajtati cu un sfat...am scris la la parintii intreaba...
Ieri mi-a recomandat dr de familie sa-i dau lui Alex (7 luni) peritol pentru cresterea poftei de mancare...mergand la control ea nu a fost multumita de cresterea in greutate a lui si mi-a spus ca ar fi bine sa-i dau 5 ml pe zi de peritol in 2 doze dimineta si seara...l-am cumparat de la farmacie dar m-am ingrozit de cate efecte adverse poate avea...
Va rog din suflet daca ati dat careva bb-ilor acest medicament sa-mi spuneti ce efecte a avut...
Multumesc si pupici tuturor!!!


ce greutate a avut la nastere bb-ul si cat are acum la 7 luni!
spune mai muylte cate mese are pe zi cam ce mananca si cat!

cat despre statul in fundulet nu-i bai vlad a stat singurel in fundulet abia pe la 7 luni poate chiar aproape de 8!

multa sanatate!

exista multe alte preparate pt pofta de mancare nu musai peritol!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


Mergi la inceput