Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Lorelai, multumesc pentru ajutor si pentru povestile despre frumoasele tale printese!
Cate o pentru fiecare!

Rodica, ai reusit sa surprinzi in cateva randuri esentza esentei tale minunate! O sa te rog sa imi spui data de nastere exacta pentru a va putea trece si pe voi pe lista cu prematurici si mamicile lor!

Ai mei baieti sunt bine! Am fost ieri la control si sunt sanatosi dar, lui Ioan i s-a inchis fontanela frontala de tot (o fi bine la 6 luni jumate de varsta corectata respectiv 9 luni de varsta reala, nu stiu), Gabriel e bine dar nu este la fel de mobil ca fratele sau (care face rasuciri sta pe burtica si se ridica pe manute mult timp, sta bine in sezut fara sprijin minute in sir)! Ei bine Gabi nu prea vrea sa faca toate astea, adica sta si el in fund fara sprijin dar foarte rar, de intors pe burta si respectiv inapoi pe spate o face dar la fel f rar si numai daca e impins! In sfarsit nu cred ca trebuie sa ma ingrijorez totusi!
Avem liber la carnitza si galbenus (de unde gasesc eu sa cumpar gaina batrana??? pentru ca se pare ca proteinele de calitate inalta se gasesc in carnea de animal batran si nu in pui sau vitel)!

Flori de cires, asa cum a spus si Lorelai, vrem vesti si mai ales POZEEE! Sa o vedem si noi pe minunata Marie la 3 kg! Va pupam cu mult drag!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicag spune:

Sheannamp - data de nastere a luyi Aimee este 28 Noiembrie 2004.
Multumim frumos pentru primire.
In legatura cu fonatanela si la noi s-a inchis destul de devreme, pe la 11 luni si pediatra ne-a zis ca e OK. In mod normal trebuie sa se inchida pe la 1,5 ani, dar difera de la un copil la altul.

Pupici la toate mamicile si la copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try stii cum e la noi, fiecare mama are cel mai cel mai copil, sunt sigura ca se exagereaza cu performantele puilor si de aici miturile astea. Pe mine au inceput sa ma amuze.
Sheannamp si la David e aproape inchisa ( 6 luni si 2 saptamani - varsta corectata), deocamdata medicii care l-au vazut nu m-au avertizat ca ar fi ceva grav. Eu cred ca ne-ar fi mentionat daca era ceva ingrijorator. Felicitari ca sunt puiutii sanatosi, uite la tine e cea mai concludenta dovada ca puii se dezvolta diferit, chiar daca sunt gemeni si au diverse performate la aceeasi varsta. Cel mai important e ca cresc bine.
Eu am inceput de 2 saptamani cu carnitza, cu piept de pui, chiar nu stiam de gaina batrana. Daca ai vreo ruda care sta la curte poate ai sansa sa faci rost, nu stiu daca gasesti in magazine. O sa caut si eu.

FloriDeCires sper ca sunteti bine si ca absenta ta se datoreaza ingrijirii Mariucai. Asteptam vesti.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bravo Anna, pentru performantele gemenusilor. Nu-i nimic ca Gabi e mai puturos, inseamna ca e mai inteligent ai sa vezi asta mai tarziu.
Noi am inceput sa exersam statul in fund, asa o sa scapam si de cheliuta de la spate (ni s-a tocit parul de atata frecus). Il pun cate 2-3 minute pe covor jos si-ncercam un fel de hopa mitica, stau eu cu mainile in jurul lui ca sa-i dau ocazia sa exerseze balansul, sa-si foloseasca muschii pentru a-si mentine echilibrul. In rest il pun pe canapea (pe una din dungile care separa locurile pe canapea), sprijinit, iar acolo sta singurel.

Ups! Cand scriam aici alex al meu s-a dus la veceu si a faut kk singur. De azi i-am spus ca renuntam la olita si incercam sa facem la veceu ca prea imputea casa toata cand facea kk . Si s-a obisnuit deja sa faca si kk si pisu la olita fara sa mai fiu eu nevoita sa-l intreb. Cand avea nevoie se ducea singur la olita si facea. Acum i-am mutat olita-n baie. Iar adineaori, mititelul, constiincios cum numai el stie sa fie cateodata, s-a dus la veceu, nu stiu cum s-a urcat singur pe reductor (i l-am lasat pus pe capacul de la veceu) si a facut kk. Doar am auzit ca trage apa la veceu si m-am dus glont sa vad ce-a facut acolo. Bine-nteles ca era jumate din hartia igienica desirata pe podea, vroia mititelul sa se si stearga singur. Am baiat mare, mey!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try multe felicitari pentru inaugurarea WC-ului, m-a uimit ca s-a dus singurel daca i-ai spus ca de azi nu olita. Pe langa ca ai baiat mare, ai si baiat ascultator.

Si noi exersam ridicatul in fundic, David se ridica singurel de vreo 4-5 ori pe zi in medie, ca tot rostolgolul si tarasul pare mai interesant.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kimm spune:

salut fetelor,ma uit la voi si prind curaj...suntem tari si nu ne lasam infuentzate de babe!sau vecini! sau matusi!of doamne..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Noi papam piure de legume ,fructele nu prea ne plac,dupa masa trebuie sa ne schimbam de la piele dar.....asa e la inceput!
Pupam bebicii si mamicile!

poze rares
mamica de Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Veronici, baveticile de mushama sunt sfinte. Dupa ce in primele 2 luni de diversificare am patat si murdarit definitiv doua duzine de bavetici de carpa, am decis sa iau din alea de plastic, de musama. Si-n ziua de azi tot pe-aia o folosesc la alex, deci iacata c-a rezistat 2 ani. Lui adrian o sa-i iau una mai mica si mai finuta, tot de plastic, dar deocamdata manacam nuami cereale si astea nu pateaza. Cand trecem la fructe e baiul!
Spor la papat esenteleor!
Mie adrian nu prea mai vrea sa-mi suga. Nu stiu ce ma fac cu el daca se intarca caci nu vrea biberon.
Alex a inceput sa faca asa la 7 luni jumate si pana la 9 luni deja a spus adio la tzitzi. Sper sa nu te-ntarce si adrienutu acuma.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mey, mamicilor, azi noapte a fost prima noapte fara mami, adica mami s-a dus in dormitoru' conugal, iar puiu a dormit singurel. V-am mai spus e uca de ceva vreme il puneam seara la culcare singur in patutul lui si la prima trezire (adica dupa 1-2 ore) il luam cu mine-n pat.
Alaltaieri naopte, l-am pus in patutul lu ide la 3 dimineata si a dormit foarte bine cu exceptia faptului ca mie-mi era foarte greu sa ma mai bag in pat dupa ce-l puneam pe le in patut pt ca fiecare fosnitura, intorsatura, mic zgomot il facea si pe el sa foiasca. Asa ca am decis ieri seara sa incerc sa-l las sa doarma singur in camera. Si a dormit foarte bine. E adevarat ca s-a trezit din 2 in 2 ore (la 10, 12, 2, 3, 5 si 7 si la 8:30 definitiv), dar mai mult vroia sa ma simta, ca o confirmare ca el de fapt cum il puneam la tzitzi cum adormea. Tragea prin somn cam 5 minute, si-poi il stimulam eu ca sa mai suga ca altfel mi se umflau sanii de tot. Socotind cate sculari a avut cred ca per total a mancat si bine azi noapte.
Dar banueisc ca incet incet isi va rari trezirile, cred ca mai mult s-a trezit ca sa se asigure ca eu sunt acolo pentru el, caci e prima noapte fara mami. Ma bucur ca nu plangea dupa ce-l puneam in patut sau sa se trezeasca dupa 5-10 minute. Ma asteptam la chestii de-astea, dar vad ca n-a fost cazul. Sa vedem cum stam in urmatoarele nopti.
Eu mai mult n-am dormit decat am dormit in primul rand ca am uitat cum e sa dormi cu tati care sforaie ingrozitor . Incercand sa dorm nu ma gandeam la atceva decat cum sa-l fac sa mergem la dr. sa ne faca ceva sa nu mai sforaie asa. Ca el e genul greu de urnit la dr. si greu accepta ca are o problema si tot eu .

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try poate aveti noroc si nu renuntza Adrienutzu la tzitzi, David s-a intarcat singur la 5 luni si nu am reusit sa il fac sa revina, si acum ma mulg si ii dau lapticul meu in bibe. M-am obisnuit, dar imi e tare dor de el la san .
Si la noi a fost cu succes mutarea lui David in patutzul lui acum vreo 3 luni si e foarte bine acum de ambele parti.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput