Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

I-am trimis un PM cu acelasi continut si lui Sheannamp,dar postez si aici,poate ma mai sfatuiesc si alte mamici cu experienta:
Ranile mi le-au facut bebeii pt ca la mine laptele a venit abia in a 4 a zi de la cezariana,iar ei erau lesinati de foame.Pana la urma s-au inndurat asistentele si le-au dat formula cu lingurita.
As vrea sa-i alaptez direct de la san ,insa am observat ca daca ii pun trag incet,adorm si merge foarte greu.Imi ia mult timp.Pe cand cu pompa in 10 min mi-am golit sanii si apoi ei trag din biberon mult mai repede.(cam 1/2 de ora dureaza o masa la fiecare,pana ragaie ,pana se mai gandesc})Iti dai seama cat ar dura daca ar suge singuri din san .Ar insemna ca toata ziua sa nu fac altceva decat sa le dau sa suga,Plus de asta ei ar trage mai putin(stimularea lactatiei se datoreste pompei ,nu lor)s-ar trezi mai devreme de 3 ore si ar fi ma obositor.
Cu pompa scot cam 200ml din ambii sani ,cam de 3-4 ori pe zi.Ei mananca cam 90-100ml la o masa ori 6 mese pe zi,deci oricum nu le-ar ajunge exclusiv laptele meu.
Nu stiu daca fac bine sau nu.Ma gandeam ca dupa ce trec de 3 kg sa mai incerc sa-i pun la san poate atunci au mai multa putere,dar nu stiu daca vor mai vrea,Sa nu se obisnuiasca cu tetina si sa respinga sanul.
Eu zic ca decat deloc,mai bine beneficiaza si de laptele meu,chiar daca e el scos cu pompa si dat din biberon.
Voi ce parere aveti?


Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Elyanne, multumesc pentru raspuns. O sa-l intreb saptamana viitoare si pe doctor.
Multa sanatate si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mi s-a umflat mana dreapta si piciorul drept... un pic... Abia observ eu, daca ma uit... Dar cand strang pumnul se simte... la fel si cand calc in piciorul ala...
S-au umflat de aseara si asa au ramas de atunci...
Mi se pare ciudat ca s-au umflat doar pe dreapta...
A mai patit cineva? De la ce-o mai fii?


Eliana & (33 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Levi nu vreau sa dau sfaturi, dar cred ca ar trebui sa-i pui la san; eu le-am pus pe amandoua la san de la inceput (cea mica a avut 2040gr si cea mare 2560gr) si s-au descurcat cu suptul; completare lapte praf le-am dat numai in spital cate 15ml in prima zi si am incercat cate 30ml in a doua zi, dar nu voiau, asa ca le-am lasat; acasa am inceput sa ma mulg dupa fiecare supt si le-am dat o perioada completare de la mine; acum mananca doar de la san si cresc bine in greutate (in medie 300gr pe saptamana)
la inceput a fost greu, asa cum zici tu, cate o ora la fiecare, deci imi ramanea o ora pt somn; cand s-au facut mai mari am reusit sa le pun pe amandoua o data sa suga si a inceput sa fie mult mai usor

iti doresc multa rabdare

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

LUMINITA, si eu sunt de parere sa ai rabdare acum la inceput, chiar daca vor suge mai des si tu n-o sa ai timp de nimic altceva. Eu am procedat ca si tine, muls cu pompa si dat cu biberonul, pana la urma m-am obisnuit asa. Cand au mai crescut, la 1-2 luni, i-am pus la san, dar nu trageau cat sa se sature asa c-am continuat cu pompa. Am pierdut foarte mult timp mulgandu-ma - cate 4-5 ore/zi, astea fiind "furate" din timpul de odihna/somn - si dac-as fi nevoita s-o iau de la inceput, i-as alapta direct de la san. In plus, la mulsul cu pompa, ti se pot infunda canalele de lapte mai usor (am patit-o destul de urat, in sensul ca s-a format un "nodul" de lapte cam in a doua luna de "alaptare" de care am scapat doar prin punctie, acum in noiembrie). Eu i-am alaptat exclusiv 4 luni jumate si cu completare pana la 6 luni jumate. Iti doresc perseverenta si chiar daca e greu, pune-i la san! Pentru treburile casnice, solicita ajutor de la cine poti - mama, matusa, soacra, prietena - macar in primele luni.


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Si eu as proceda altfel daca as avea ocazia..
eu am stat la maternitate o saptamana si 2 saptamani jumate la spitalul de copii sectia de prematuri asa ca ...
mi-a venit laptele dupa 4 zile de la nastere, iar in acest timp baietii au fost hranitii cu biberonul cu lapte praf Topfer, iar Ingrid cu gavaj- era prea mica ca sa poate sa suga
dupa ce mi-a venit laptele i-am pus la san dar nu trageau suficient, le era foame la amandoi in acelasi timp si cum dura prea mult cu unul de cele mai multe ori cel de-al doilea era hranit de asistente cu formula
le-a facut si proba subtului la san cu cantarul si sugeau doar 15-30 ml...asa ca dr au hotarat sa imi extrag laptele si sa il dau cu biberonul...
nu am avut incotro.... Portia Ingridutei o lasam integral lapte matern, iar baietilor le imparteam ce ramanea in mod egal si uneori mai era nevoie si de complectare...
in spital la prematuri toate eram in aceeasi situatie: extrageam laptele si il dadeam cu biberonul... programul era infernal...mie imi lua intre 30-50 min sa scot tot laptele din sani adica intre 300ml- 180 ml de 7 ori pe zi: ma trezeam la 5 sa scot laptele pt ora 6 si terminam de alaptat la 7; ma odihnea / mancam pana la 8 si o luam de la capat pt masa de la ora 9... noaptea terminam cu alaptatul la 1 si dormeam pana la 5 cand o luam de la capat...
ajunsa acasa a fost si mai rau caci nu mai aveam cate o ora pauza de somn / mancat si noaptea plangeau...asa ca nu reuseam sa extrag laptele tot la 3 ore.. deci au inceput sa bea tot mai mult formula... scotand mai rar laptele era tot mai mult si le-ar fi acoperit nevoile dar fiind laptele inca in formare nu era la fel de satios ca cel praf...
asa ca au inceput sa imi refuze laptele acceptandu-l doar pe cel praf...il refuzau si de la san
asa ca dupa 6 saptamani au ramas pe formula iar eu aruncam laptele matern la chiuveta cu canile, am facut si febra...m-am chinuit 2 saptamani da opresc lactatia... eram epuizata si fizic si psihic
toata situatia asta m-a deprimat cumplit luni de zile... si acum cand scriu mi se strange inima
daca as da timpul inapoi as poceda categoric altfel: i-as pune la san

multa bafta tuturor cu alaptatul: laptele matern e cel mai sanatos


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by oanna3

Si eu as proceda altfel daca as avea ocazia..
eu am stat la maternitate o saptamana si 2 saptamani jumate la spitalul de copii sectia de prematuri asa ca ...
mi-a venit laptele dupa 4 zile de la nastere, iar in acest timp baietii au fost hranitii cu biberonul cu lapte praf Topfer, iar Ingrid cu gavaj- era prea mica ca sa poate sa suga
dupa ce mi-a venit laptele i-am pus la san dar nu trageau suficient, le era foame la amandoi in acelasi timp si cum dura prea mult cu unul de cele mai multe ori cel de-al doilea era hranit de asistente cu formula
le-a facut si proba subtului la san cu cantarul si sugeau doar 15-30 ml...asa ca dr au hotarat sa imi extrag laptele si sa il dau cu biberonul...
nu am avut incotro.... Portia Ingridutei o lasam integral lapte matern, iar baietilor le imparteam ce ramanea in mod egal si uneori mai era nevoie si de complectare...
in spital la prematuri toate eram in aceeasi situatie: extrageam laptele si il dadeam cu biberonul... programul era infernal...mie imi lua intre 30-50 min sa scot tot laptele din sani adica intre 300ml- 180 ml de 7 ori pe zi: ma trezeam la 5 sa scot laptele pt ora 6 si terminam de alaptat la 7; ma odihnea / mancam pana la 8 si o luam de la capat pt masa de la ora 9... noaptea terminam cu alaptatul la 1 si dormeam pana la 5 cand o luam de la capat...
ajunsa acasa a fost si mai rau caci nu mai aveam cate o ora pauza de somn / mancat si noaptea plangeau...asa ca nu reuseam sa extrag laptele tot la 3 ore.. deci au inceput sa bea tot mai mult formula... scotand mai rar laptele era tot mai mult si le-ar fi acoperit nevoile dar fiind laptele inca in formare nu era la fel de satios ca cel praf...
asa ca au inceput sa imi refuze laptele acceptandu-l doar pe cel praf...il refuzau si de la san
asa ca dupa 6 saptamani au ramas pe formula iar eu aruncam laptele matern la chiuveta cu canile, am facut si febra...m-am chinuit 2 saptamani da opresc lactatia... eram epuizata si fizic si psihic
toata situatia asta m-a deprimat cumplit luni de zile... si acum cand scriu mi se strange inima
daca as da timpul inapoi as poceda categoric altfel: i-as pune la san

multa bafta tuturor cu alaptatul: laptele matern e cel mai sanatos

Of, Doamne! Oana,imi pare atata de rau!
! Asta e dovada necunoasterii unor lucruri elementare privind alaptarea! Si e vina personalului medical pe care ai avut ghinionul sa-l intalnesti!
Laptele mamei,mai ales celei care a nascut prematur este cel mai satios sisanatos aliment pentru bebelus! S-a studiat foarte riguros compozitia lui si,comparat cu cel formula,e mult mai apropiat de necesitatile bebelusului si capacitatea lui de digestie!
Arfi fost greu, foarte greu sa ii alaptezi pe toti trei, dar nu imposibil! E adevarat ca ai fi avut nevoie de ajutor specializat, asa cum exista in occident (consilier de lactatie, help line nonstop, samd.) dar, stii si tu cat de bine ar fi fost!
Proba suptului nu se mai face nicaieri in lume pentru ca este neconcludenta!
Oricum, felicitarile mele pentru eforturile pe care le-ai facut!
Sper ca vorbele tale sa fie auzite de cat mai multe mamici!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Fetelor,multumesc mult de tot pt sfaturi.
La indemnurile voastre azi dimineata ,nu am mai muls laptele si i-am pus direct la san.Deocamdata pe rand,sa vad daca mai accepta sanul.
Au supt fiecare cam 40-50ml(proba suptului-cu cantar electronic),iar acum dorm.par a fi satui,dar cand le dadeam cu biberonul mancau cam 70- 100ml.
Probabail se vor trezi mai devreme de 3 ore.O sa incerc si alaptarea simultana.
Sper sa reusim,macar o perioada sa papam laptic de la san.
Mi-e frica insa sa nu pierd laptele ,ca vad ca nu se mai umplu sanii asa ca zilele trecute.

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Levi dupa ce papa amandoi la san, mai scoate lapte cu pompa... Ziceai ca direct de la san mananca mai putin, decat scoteai tu pompa... in felul asta nu scada cantitatea de lapte. Si pune-l la pastrare... nu se stie cand ai nevoie.


Eliana & (33 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Luminita, am uitat sa-ti spun pe PM!
Cand vor suge exclusiv ei vor manca mai desdecat o faceau cand primeau cu biberonul! Si asta nu pentru ca nu ar avea productivitate ci pentru ca e mai fiziologica asa, adica sa manince cantitati mici mai frecvent decat cantitati mari mai rar!
Iarasi o notiune gresita este ca trbuie sa lasi o perioada mai maredtimp ca saseadune laptele! E fals! Sanii produc in continuu lapte ca sa inlocuiasca ce se scoate! daca nu e scos des, la inceput se aduna dar,apoi, treptat-treptat sanii vor produce mai putin!
E bine,pentru inceput, sa te mulgi dupa ce sug ei si sa incerci sa le dai cantitatea respectiva dupa viitorul supt! Cu timpul insa o sa vezi ca nu va mi fi nevoie!
Bravo pentru perseverenta!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput