Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

MadyEr acum am vazut ca ai scris la subiectul celalat. Inca iti sun monitorizate raspunsurile, asa ca apar mai tarziu. Scrie mai mult, ca sa scapi de monitorizare Sper ca esti bine acum, ca au trecut contractiile. Stai cuminte, ca mai ai treaba! Ia exemplu de la mamicile astea noi, care au rezistat pana la 36 de saptamani Te mai asteptam cu vesti. Sanatate multa!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Tatiana merci de lamurire. Comorile mele sper sa stea cuminti macar pina luni, sa aiba si ele 36 de saptamini. Azi am avut mai bine de 20 de contractii Asa ca, pe linga vechiul meu prieten, no-spa, m-am delectat si cu gynipral.
Succes la dentist! Si Laurei la fel!

Luminita tare frumusei flacai ai! Si tu arati grozav de bine! Pari foarte "in forma". Asa e sau e doar o parere? Sa ne povestesti daca nu vrea mindra sa-si ia fratiorii in brate.

Monica 35+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

LEVI feliciatari pt minunatii flacaii.....sunt tare,tare dulci si tu arati tare bine.Cum v-ati acomodat acasa?M-am tot uitat la poze si parca nu-mi venea sa cred ca deja sunt langa tine!!!Sanatate si buna intelegere va doresc!!!

ELIANA si MONICA cum stati cu somnul?Puteti sa dormiti nopatea?Eu ma trezesc nopatea si apoi abia mai reusesc sa adorm.....dar recuperez ziua.


LIANA 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anail am nopti cand mai mult ma intorc de pe o parte pe alta... din cauza durerilor... de coastre... Si nopti cand dorm toata noaptea ne-ntoarsa (ca aseara )... dar mai rar de-astea...

Monica cel mai bune e blenderul ala de mana. Eu am avut robot Moulinex si dupa juma' de an de pasat la blender s-a dus...
Imi pare rau ca ai contractii... Stai cuminte in pat... si baga pastile... mai trebuie sa rezisi putin



Eliana & (33 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Liana la mine e de regula o noapte buna, o noapte nu cine stie ce. De cind nu ma mai trezesc sa ma scarpin e ok. Odata adormita (pe la 1-2 noaptea, ca sintem huhurezi), dorm macar pina la 6, cind dau o tura la baie, apoi ma mai trezesc pe la 9 cit sa-mi faca sotul patul, sa ma imbrace si sa ma culce la loc. Si dorm neintoarsa pina la 12. Somnul asta de dimineata e cel mai fain, nu stiu de ce, dar nu ma trezesc nici macar pe jumate, cit sa intorc burta de pe-o parte pe alta.

Eliana eu, stii, ca doar in pat stau. Am constatat ca daca stau 5 minute in picioare - gata! mi se invinetesc si incep sa ma manince.
Parca m-au mai slabit un pic. Macar nu au fost contractii puternice. Doar asa, de siciiala si de facut sotul sa vina mai repede acasa.

Monica 35+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Levi, bine ai venit acasa! Cum e? Ati inceput sa va acomodati? Cum mananca? Cum sunt noptile? Cine te ajuta? Ce zice Daria?Cum te simti? Burtica ta sau mai bine zis interiorul ce face? Te-au lasat sa ii imbraci cu hainutele tale in spital? Sunt identici???SA raspunzi cand poti tu, da??? Nu te grabi!
Elyanne sunteti pe sfarsite cu casa? Am citit ca ai zugravit in verde camera bebeilor, deci o camera e gata, nu? Chiar daca ceva nu iti place, mai bine dai indicatii, sa nu pui tu mana ! (daca te lasa sufletul-si eu am fost exact ca tine in zugraveli pe ultima suta de metri-eram disperata ca nasc si nu e cat de cat gata!!! te inteleg!!!)
monica am citit ce mari sunt bebeii tai! Mie imi zisese la ecograf inainte sa nasc cu 2 sapt ca au in jur de 2,800kg, iar cand am nascut aveau 3,100 si 3,500. Apoi mi s-a spus ca ecograful are o eroare cu +/-7%. Oricum o sa fie bine! Si eu am avut o fata in salon care avea 40 sapt iar baietelul a avut 2,700. Eu nu cred ca asa importante sunt kg (vecina mea a nascut la 30 sapt unul de 1,600 kg si celalalt de 900g!!! si acum au implinit anul si sunt amandoi ok!), important e sa fie sanatosi!!!
Anail, esti bine?


lavinia
http://new.photos.yahoo.com/lavigemeni/album/576460762388152721

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

ANNA succes cu diversificarea cu fructe.
eu le-am dat si combinatii de sucuri fructe si legume (morcov sî mar, portocala si mar). AM intrebat dnele dr de la IAsi care ar fi fructele cele mai indicate si mi-au explicat ca cele autohtone, adica cel mai bine ar fi sa le dau mar, morcov si celelalte, in functie de sezon. eu le dadeam la inceput numai zeama de la suc. Adica storceam fructele si le strecuram ce iesea. DUpa aceea am facut la tetine gauri mai largi si le-am dat tot ce iesea din storcator (suc mai gros): Si acuum beau aproape in fiecare zi cate un biberon de suc. Le place tare. SI rezolv si eu mai multe pentru ca le pun si calciu in el, cand e cazul.
Cum ai invatat tu pentru examen?

LAURA, foarte frumosi copiii tai. Am urmarit si filmuletele. Imi place colaborarea lor.

OANA 3 te rog sa imi trimiti numarul de telefon.

Luminita
sa fii sanatoasa si sa te bucuri de copiii tai. SUnt atat de frumusei si cuminti, deocamdata
Te mai deranjeaza ceva la operatie?
Sa te protejezi si sa te odihnesti ca sa ai laptic bun-bun.

Multa sanatate tuturor,
Otilia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

LAVINIA multumesc de intrebare....daca sunt bine?ma gandesc si eu ce sa raspund...stau cuminte toata ziua in pat.Nu am pe nimeni cine sa ma ajute cu facutul de mancare....sotului meu nu prea ii place la bucatarie,insa trebuie sa recunosc ca imi este mare sprijin....face cumparaturi,spala vase,aspira.Abia reusesc sa fac ceva mancare si apoi fug repede in patut;in rest nu mai merg nicaieri in afara de doctor si spital.Mi-am propus sa stau cuminte saptamanile ce mi-au ramas.Sunt sleita de puteri orice lucru imi pare greu de facut;dupa ce nasc vine sora mea din Romania la mine si o stea cateva saptamani...abia astept!!!
Maine merg la doctor si va tin la curent cu noutati!!!
ELIANA si MONICA si bb-ii vostri sunt asa activi?Flacaii mei nu scapa nici o ocazie in care sa-mi arate piciorusele si cotuletele....parca am ozeneuri in burtica
Am o intrebare:dupa nastere la cata vreme pot sa port burtiera?este diferenta intre nastere normala si cezariana in ceea ce priveste burtiera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ainia am terminat cu zugravitul... a ramas ordinea... si disciplina Adica scos de pin cutii si saci si bagat in dulapuri... Si alte maruntisuri... prize, interupatoare, lustre, perdele... e lunga lista. Se aduna...
Grija mea... sa terminam odata cu aranjatul, sa pot muta mandra in camera ei (aia verde), ca s-o obisnuiesc in noua camera... pana se nasc bb-ii... ca sa nu iaba impresia ca din cauza lor nu mai doarme in patutl ei, cu noi in dormitor.

Anail din cate am auzit (n-am avut burtiera... si nici cezariana ) ar fi mai buna dupa cezariana burtiera sub forma de chiloti... ca sa zic asa... Pt. ca burtiera obisnuita ar avea marginea in zona taieturii de la cezariana (daca se face pe orizontala) si atunci te supara... De cand se poate purta... asa nu mai stiu... Eu n-am purtat si am reusit sa-mi revin aproape la forma initiala dupa ce am nascut mandra... Cred ca tot miscarea e baza...


Eliana & (33 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Multumesc pentru urari si complimente.
Ne-am acomodat destul de bine,in sensul ca acum mananca si dorm.altceva nu prea fac.Dorm cam 3- 4 ore si apoi mananca.Masa dureaza cam o ora pt hranirea amandurora .Trag incet tb sa faci pauze multe.
Le dau si laptic de la mine,dar extras cu pompa,pt ca ei nu au putere sa traga tot si mi-au facut si rani si n-am mai suportat.Scot cam 70 ml din fiecere san,le dau si apoi completam cu formula.Ei nu ar trage atat de la san,ca dovada ca am facut si febra laptelui,dar acum s-a rezolvat.

Daria a reactionat f bine,ii iubeste,ii mangaie,imi aduce biberoanele, prosopele,hainute.Vrea sa ajute. A venit pana acum sa-i vada de doua ori.Deocamdata sta tot la bunici ca sa ne mai obisnuim noi si sa-mi treaca si mie definitiv durerile de dupa operatie.Cred ca peste o saptamana insa , o vom aduce si pe ea,ca ne e si noua dor.

In spital i-a imbracat cu hainutele noastre.Daria nu a venit acolo pt ca din cauza carantinei,abia a intrat si sotul.

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput