vreau sa mor!!!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Da, violeta, am citit. Da' sint sigura ca pe ea o motiveaza mult mai mult ideea de a-l recuceri si o inspaiminta cea de a trai fara el de acum incolo.

Oricum, ambele sint teoretic posibile si pentru ambele trebuie sa iasa din starea asta de scancit "nu mai pot" - singura sau cu ajutor.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Elise

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by didadi

nu am nici un defect.Doar ca nu am putere, nu pot



Poate ca nu o sa ajungi sa faci ce iti recomand eu sa faci, totusi, fiindca am avut de-a "face" recent, in calitate de prietena, cu un caz ca al tau (ce sa mai spun... identic!), imi fac datoria sa te pun in tema:


Prietena mea era si ea constienta de toate problemele si, poate tocami de aceea a realizat ca iubeste suferinta, traindu-si emotiile negative la maximum simtea ca traieste, desi era la pamint.
A mers la psihoterapeut, dupa citeva sedinte medicul a apreciat ca in mod subconstient ea repeta greseli implementate subtil de-a lungul copilariei, scenarii despre relatia de cuplu, dragoste, scenarii "scrise" pe baza experientelor din familie, din mediu.

I-a spus " tindem sa repetam aceste greseli fiindca ele ne coplesesc cu emotii fara de care ni s-ar parea ca viata e searbada si sufletul e mort. E ca si cum te-ai uita non-stop la filme lacrimogene care te misca si-n care te regasesti... te fac sa plingi si sa suferi dar te descatuseaza"

Terapia a constat in rescrierea acestor scenarii prin mijloace specifice despre care nu stiu sa-ti spun mare lucru, mai ales ca totul e inca in deplina desfasurare.
Tot ce pot sa-ti spun e ca in ultimele 3 saptamini si dupa multe sedinte, prietena mea se simte mult mai bine si mai ales, ceea ce mi se pare mie cel mai important, a inteles de unde ii vine ei atractia "fatala" catre indivizi care o fac sa sufere si, in paralel lipsa de interes fata de baietii buni si linistiti si pe care ii gasea plictisitori...
Nu stiu cit o sa-ti ajute mesajul, pe scurt indemnul meu este: mergi la terapie, ia-o ca pe un exercitiu de autocunoastere, in mod cert iti va folosi sau, macar iti va tine mintea ocupata pina sa scapi de spectru.
Asta functioneaza, sa stii, numai daca intelegi ca suferinta nu te face sa te simti mai viu, ci te ucide lent pe dinauntru.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Alex2 pt postarea de pe prima pagina.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Didadi, ceea ce iti trebuie tie este un pic de vointa si mai ales respect pt propria persoana.

Lasa-l sa plece, schimba-ti nr de telefon daca e nevoie...mai ales, NU-L MAI CAUTA TU.

Incearca asa, azi nu, maine mai vedem...si tot asa.
Nu exista NU POT.

Daca viata de acum e un calvar, de ce ti-ai dori sa fie mereu asa?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Parerea mea este ca prietenul tau de 35 ani profita , fara mustrari de constiinta , de faptul ca-l iubesti atat de mult si crede ca poate sa faca orice pentru ca tu il ierti. Sincer , eu nu cred ca as fi putut trece atatea cu vederea , mai ales daca ar sta la mine , nu ar avea serviciu , nu mi-ar fi spus ca ma iubeste , nu mi-ar fi spus nimic din ceea ce face el ,ar fi gelos , ba sa-mi spuna si ca nu are de gand sa stea cu mine pentru ca are alte planuri pentru viata ...Ti-am enumerat toate acestea ( de altfel spuse de tine )pentru a le vedea dintr-o alta lumina si poate iti dai mai bine seama care este situatia . Nu stiu ce mai ramane ... doar iubirea pe care o simti tu pentru el... si crezi ca este suficient ? Eu ma intreb cum mai rezista iubirea asta pentru el , in conditiile in care tu suporti atatea ? Oare nu mai sunt barbati pe lumea asta ? Prin absurd ,chiar daca ar fi singurul barbat pe lume , eu nu l-as accepta.... Totul depinde de tine.... Trateaza-l cu indiferenta , altceva nu merita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

daniela_b interpretarea ta este mai mult decat probabila! Bravo! Punct ochit, punct lovit! Bine ar fi sa asculte si didadi sfatul tau.



"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

In ultimul timp, in urma unor intamplari din jurul meu, am ajuns sa ma gandesc repetat la o vorba care mi se parea ciudata, daca nu chiar stupida: "Fii atenta ce iti doresti, s-ar putea sa se implineasca." Daca reusesti sa il pastrezi? Sa-ti spun o poveste adevarata si trista.
La o varsta un pic mai "frageda" decat a ta, o prietena de-a mea l-a intalnit pe EL. Barbat bine, un pic (sau mult) mai copt, dar prin asta cu atat mai fermecator. Nu era un om obisnuit, asa ca nici planurile lui de viata nu erau obisnuite. Oricum, nu i le-a impartasit niciodata (fiindca probabil nici el nu le stia...). Dragoste mare dar complicata. Despartiri si impacari. Fiecare a mai incercat si alte relatii (ea mai rar, el mai des). Si apoi iar au revenit unul la celalalt. Si uite asa au trecut douazeci si ceva de ani. Si iata-i tot impreuna....Ea sufera cumplit ca nu are un copil, tare si-ar mai fi dorit. A cam depasit varsta la care ar putea deveni mama. Si poate totusi ar mai incerca dar el a cam ajuns la "varsta a treia", au inceput micile probleme de sanatate... Si, uite-asa, vor trai nefericiti pana la adanci batraneti.
Ca sa citez un post de televiziune foarte drag mie: "Mai gandeste-te."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Uite ca sar si eu cu o idee: ia-ti o vacanta. O saptamana, doua daca se poate... altundeva. Singura sau, daca poti, cu o prietena, verisoara, colega...poate chiar reinnoiesti prietenii vechi, puse la naftalina. In tara sau "pe afara", poate undeva unde nu ai mai fost, pun pariu ca sunt multe oferte convenabile la agentiile de turism, ca doar e perioada de reduceri, nu? Sunt atatea locuri frumoase, interesante... pentru toate buzunarele. Alte peisaje, alte "mutre", lucruri noi de vazut, de descoperit, poate chiar prieteni noi. Eventual chiar iti faci un plan/program de la inceput, ce sa faci, ce sa vezi...umple-ti ziua de activitati, de lucruri interesante de facut (de exemplu... muzeu, piesa de teatru, cinema, galerie de arta, mall...ce ti-ar place, oriunde este lume, actiune, unde sa nu fii doar tu si gandurile tale) o sa vezi ca o sa te simti mai bine, mai putin "pierduta"...vei vedea ca de fapt nu ai nevoie de "el".

Esti atat de tanara, si sunt atatea lucruri frumoase in lumea asta...nu crezi ca e pacat sa treci pe langa ele si sa nu le observi/gusti/traiesti si tu? Hai, fa-ti curaj, ridica-ti capul si gandeste-te ca meriti mai mult

Iubeste-te in primul rand pe tine. Mult noroc!

Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

didadi

solutia la problema ta este f. simpla, numai sa si vrei sa o pui in aplicare... f. simplu da-l afara, pune-i bagajele la usa... ce rost are sa o mai lungesti, de cate ori va certati il rogi sa mai stea cu tine pana iti revii adica pana la urmatoarea cearta.... deci relatia voastra nu merge...de ce sa stai cu cineva care nu te vrea..

apoi pleaca intr-o minivacanta undeva singura sau cu fosti colegi, prieteni, sau intra pe situ-ri, de single nu se poate sa nu gasesti pe cineva, sau chema o prietena la tine sa stea cu tine cateva luni pana iti revii, sau muta-te tu la o prietena, sau la parintii tai, eu cred ca ai facut si o depresie .. de aici vine frica ta de a ramane singura... mergi la doctor... ia niste medicamente daca te ajuta, of course recomandate de un doctor de specialitate, si lasa gandurile sinucigase nu asta e rezolvarea problemelor, demonstreaza ca esti o luptatoare.

nu iti irosi viata.. nu vezi ca profita de tine, sau poate ca el ar pleca dar tu tot insisti sa-l tii langa tine... stii tu, dragoste cu sila nu se poate...nu-l lua pe Nu in brate, totul depinde numai de tine.

Mergi la inceput