vreau sa mor!!!!!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Cum poti sa spui ca nu ai de ce sa te agiti? Te agiti pt binele tau, pt confortul tau, pt idealurile tale despre casnicie, pt o viata buna langa omul pe care il iubesti. Daca nu lupti pentru asta o sa ai tot timpul gustul amar al insatisfactiei.

Trebuie sa ii arati in mod constant si hotarat ceea ce iti doresti, daca ai doar rabufniri el crede ca sunt doar toane trecatoare de femeie . Si acum el probabil crede ca tie ti-a trecut si ai realizat ca e mai bine asa cum e si de aceea nu o sa plece. Asa o sa ti se lungeasca agonia.

De ce spui ca el nu e om ? E omul pe care tu il iubesti. Nu toti oamenii sunt eroi si personaje de poveste si e foarte probabil ca te iubeste chiar daca ii e greu sa se exprime.Nu poti sa mergi ca intr-o poveste mai departe fara sa rezolvi cu trecutul.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

Doroty,este omul pe care eu il iubesc si care nu merita sa-l iubesc.
Pt ca m-a facut prea mult sa sufar in tot timpul asta si eu merit mult mai mult de la viata.Eu ma consider om,dar pe el nu>
Nu-l critic si nu-l vorbesc de rau,spun doar realitatea prin faptul ca eu l-am iubit si-l iubesc din suflet iar el nici macar nu vrea sa inteleaga.Asa ca nu ma merita
Violeta stiu ca atunci cand el o sa plece treb sa ma duc undeva.La mama cred ca o sa stau o perioada,iti dai seama ca acasa daca o sa stau o sa mor de dorul lui si o sa ma uit pe geam in ideea ca poate se intoarce.Nu,nu am sa fac asta.O sa stau la mama si o sa incerc sa vb cu ea,sa ma ajute sa trec de faza asta.
Sincer va spun,ma gandesc cu groaza la ziua aia.
Imi doresc parca sa nu vina dar parca si vreau sa vina.
Nici nu stiu ce e in sufletul meu.
Inconstientul spune sa plece,dar sufletul il vrea langa el.
Offff,ce greu mai e!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ovidiu22 spune:


Sfaturi duhovnicesti:
Deci mai întâi este semn c#259; pe ea o iubeste Dumnezeu, c#259; a tinut-o în suferint#259;, c#259; zice: Pe cine iubeste Dumnezeu, îl ceart#259;. Si bate pe tot fiul pe care-l primeste.

Este o zdrobire de inima lina si folositoare, spre inia o pauzarea ei; si este alta ascutita si vatamatoare, spre pedepsirea ei. (Marcu Ascetul)

Marea trebuie sa fie agitata si tulburata ca sa poata arunca la mal pamantul, iarba si toate mortaciunile pe care raurile le-a varsat intr-insa. Sa ne uitam mai bine si vom constata ca, dupa ce a fost framantata de o astfel de furtuna, marea devine foarte linistita.

Pe masura smeritei cugetari, ti se da tie si rabdarea in greutatile intampinate si dupa rabdarea ta ti se usureaza povara necazului tau si agonisesti mangaieri. Smerenia este ea insasi izvor al rabdarii caci nu socotesti ca ai dreptul la mangaieri, iar rabdarea stand tare, intareste firea ta incat nu mai simti greutatea necazului. Din rabdare curge in tine o forta caci vointa ascunde in ea rezerve de forta pe care nu obisnuim sa le punem in lucrare. Mai bine zis aceste rezerve de forta sunt firea noastra si ea le pune in lucrare prin vointa care e o calitate generala a ei pe care nu o pune de obicei in mod deplin in lucrare. Rezervele de putere ale firii noastre sunt de fapt nesfarsite cand ea sta in legatura cu Dumnezeu. Mai usor biruim greutatile prin rabdare decat prin lupta de a nu le primi, de a le ocoli cu orice pret, fapt in care se manifesta o frica, o slabiciune care ne face de fapt slabi. Cele dinafara ne pot zdrobi mai usor firea daca nu o intarim din rezervele ei launtrice care stau in legatura cu rezervele de putere nesfarsita ale lui Dumnezeu Care a creat si sustine firea noastra ca adevaratul ei fundament si izvor. Toate primejdiile si necazurile care nu sunt intampinate cu rabdare aduc un chin indoit caci rabdarea omului e pe masura primejdiilor ce-i vin. Atat se incordeaza omul cat e de mare greutatea careia trebuie sa-i faca fata, iar slabirea curajului este maica chinului, pe cand rabdarea e maica mangaierii si putere de a se naste din necazurile sale, fara harul dumnezeiesc care vine prin cautarea cea cu dinadinsul a rugaciunii ei si varsarea lacrimilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

ovidiu esti preot?!
sper ca didadi sa inteleaga ceva din ce ai scris tu aici...si sa paota duce mai usor aceasta incercare!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Ovidiu, chiar aveam nevoie sa citesc ce ai scris tu. Trec prin niste momente grele si acum ma simt mai senina.Iti multumesc si eu.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

Ovidiu,multumesc din suflet pentru tot ce mi-ai scris.Dumnezeu nu o sa ma lase si sunt sigura ca o sa ma ajute.
Multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by doroty

Ovidiu, chiar aveam nevoie sa citesc ce ai scris tu. Trec prin niste momente grele si acum ma simt mai senina.Iti multumesc si eu.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut



Si eu. Multumesc Ovidiu

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

Se apropie rau de tot 28...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

si ce daca?!
priveste cealalta parete a zilei acestea!
partea luminoasa,partea pozitiva!
intotdeauna cand Dumnezeu ne inchide o usa,deschide o fereastra!
priveste dicolo de ea si ai sa vezi lumea in diversitatea ei...alege ce-ti place si debaraseaza-te de ce te impovareaza!

uite asa sa faci cand o sa-si ia ....

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

Asa o sa incerc sa fac;
1.sa nu ma mai gandesc asa cum spune Diana
2.cand o sa plece.
Incerc,per sa si reusec.
Ahhhh,tebuie sa fiu puternica.O fac pt viitorul meu!!
pe toate

Mergi la inceput