Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex

Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex | Autor: ELYSA

Link direct la acest mesaj

Sunt divortata de 5 ani si am un fiu de aproape 6 ani.Ex-ul si-a amintit ca are un copil si a deschis proces pentru a lua copilul la sfarsit de saptamana si in vacante.Am incercat sa vorbesc cu fiul meu dar el refuza categoric sa mearga undeva cu el.Ce ma fac daca intradevar judecatoarea vada o sentiinta in favoarea lui?Ce sa fac?A trecut cineva prin aceeiasi situatie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Tatal a platit pensie pe perioada asta? Ia santajeaza-l ca pretinzi pensia din urma, daca pretinde sa vada copilul.
Daca tu consideri ca e spre binele copilului sa-si cunoasca tatal, sau daca situatia va va obliga, ia-l pe cel mic cu rabdare, explica-i ca tati vrea sa-l cunoasca, si se vor juca impreuna, vor iesi la plimbare si se poate sa-i placa. Nu te arata fata de el prea afectata de revenirea lui ca tata, ptr ca il va afecta pe copil. Ar fi bine ca la primele lor intalniri sa fi prezenta, chiar sa fi in casa voastra, deci mediu cunoscut de copil, mergeti in 3, in locuri care sunt placute copilului. Integreaza-l tu pe tata incet in viata voastra, si cel mai important, lasati resentimentele departe de ochii celui mic.
Asta sa vada si fetele care insista ptr un om care nu-si doreste copilul, care sunt riscurile.
Succes!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Alex a raspuns pe placul meu mai putin cu santajul de pensie , mi se pare foarte normal ca tatal sa vrea sa isi cunoasca copilul .Nu stiu povestea voastra si nu am fost nicodata in aceasta situatie deci ceea ce voi spune este numai o parere.e ok pt inceput sa va intilniti asa cum a spus alex la tine acasa ,dar pana intilnirile au loc ar fi bine sa il pregateti pe copil si sa ii spui multe vorbe bune despre tati(chiar daca in sufletul tau nu poti )sa-l incurajezi si sa ii spui ca tu aprobi aceasta intilnire.Conteaza foarte mult ca voi doi(tu si fostul) sa va impacati bine in prezentza copilului ca el sa nu aibe teama de tatal lui.
Aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Adica sa vina acum, dupa 8,6 ani si sa pretinda sa ia copilul pa plimbare? Pai in toti anii astia unde a fost? In carciuma, la femei?
Fara sa stie de cresa, de gradinita, de taxe, de boli si spitale, de hrana si imbracaminte, de hrana spirituala a copilului, de intretinerea lui si de multe altele care acum nu-mi le pot aminti.
Categoric, din punctul meu de vedere, nu as permite fostului meu sot sa vada copilul pe care il consider 100% al meu. Cand va avea 18 ani, si va vrea copilul sa-l vada, ii pun adresa ex-ului in mana.
Iertati-mi invresunarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Elisa, de 5 ani tatal a mai vazut copilul? Tu i-ai vorbit despre el, i-ai aratat fotografii? Pentru ca daca el nu-l cunoaste nici macar din ce i-ai povestit tu, e clar ca micutul nu-si doreste intalnirea cu un strain.
Parerea mea e ca baiatul trebuie sa-si cunoasca tatal, chiar daca a lipsit din viata lui pana acum. Depinde de tine sa nu faci din asta o tragedie si sa stii cum sa-l incluzi treptat in viata copilului. E mare lucru ca un tata sa vrea sa faca parte din viata copilului sau, chiar si dupa o lipsa de cativa ani. De obicei, multi dintre ei fug de responsabilitati cat ii tin picioarele, si nu numai barbatii divortati, ci si cei casatoriti cu mama copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu ne-ai spus daca tu vrei ca fostul sot sa-si vada copilul. Pentru ca daca vrei, nu-i nevoie sa mergeti in tribunal. Va intelegeti intre voi (la mine, de ex., fosta sotie o ia pe Ioana in primul we. din luna, sarbatoarea de Pasti merge la ea si, in vacanta, teoretic, o ia cand vrea) si...lasi lucrurile sa curga. In acest fel, cu intelegere, copilul va vedea ca este un act de vointa al ambilor parinti.
In cazul in care nu prea vrei, ajungeti in tribunal si orice verdict este posibil. Situatia nu mai este la fel de roza pentru copil, el se vede nevoit sa accepte o situatie impusa de un tert.
Este nevoie de multa diplomatie in acest caz. Dupa contre cu fosta sotie, m-am decis sa-i facilitez Ioanei o legatura cat mai buna cu mama ei. Rezultatul (pe care il anticipam, evident)? Fosta a batut in retragere. Da, e un we. pe luna, dar, de doua ori pe an cade in sesiuni si nu poate...de Pasti nu poate sa-i ofere vreo iesire, asa ca mai bine sta cu mine, daca asa vrea copilul...si in vacante costa ca sa mearga cu fica-sa, care-i mare, are nevoi...
Si asa, linistea s-a abatut brusc.
Ce-i drept, dupa o prima bucurie de izbanda, am realizat ca Ioanei i-ar fi trebuit, totusi, o mama inteleapta la varsta de 13 ani. Un soi de prieten, dezinteresat, in paralel cu un tata paranoic, care-i spune toata ziua ce sa faca (sau nu).

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Daca se va ajunge la o asemenea situatie, fie ca vrei sau nu, eu sunt de parere ca ar fi bine pentru copil sa fii si tu prezenta la primele intalniri cu tatal. Asta l-ar ajuta foarte mult pe micutz!


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

eu una nu ash face nimika, nu are decat sa-l cucereasca el pe copil si la o adica daca copilul nu vrea la tata sa fie sanatos

Ptr a fi mai usor copilului (daca tribunalul da sentinta) nu ptr a fi mai usor domnului tata. Caci protejeaza copilul, care la 5 ani nu intelege de ce legea il obliga sa aiba relatii si sa faca iesiri cu un om pe care nu-si aminteste (1 an au fost totusi impreuna) si nici nu intelege de ce nu a fost cu el in tot acest timp. De cele mai multe ori parintele cu care ramane copilul greseste ca ii imprima copilului propria parere despre celelalt, cand ptr el nu este decat "tata" (nu si omul care a parasit-o pe mami, sau a facut-o atat de sufere). Alegerea si hotararea despre cum este "tata" trebuie sa-i apartina copilului, ori la 5 ani e cam micut sa aibe o parere.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

"De cele mai multe ori parintele cu care ramane copilul greseste ca ii imprima copilului propria parere despre celelalt".

Nu i-am imprimat copilului meu nici o parere. Si-a facut-o singur atunci cand a vazut ca "nu are tata ca ceilalti copii de la scoala".
In alta ordine de idei tata e cel care te creste nu cel care te abandoneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Am spus la general, fara sa ma gandesc la cineva anume, nicidecum la tine caz pe care nu-l cunosc.
Stim cei mai multi dintre noi cum copiii sunt partasi la dicutii de genul "... de taica-tu", sau "... de fostul sot". Copiii mici sunt influentabili si in unele cazuri nu facem decat, fara intentie, sa ne jucam cu sentimentele lor.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Alex a raspuns pe placul meu mai putin cu santajul de pensie

De ce sa nu fie corect? Ptr ca se numeste "santaj"?. Adica acum si-a amintit ca e tata si are drepturi sa-i viziteze copilul, desi nu face decat sa-l bulverseze? Dar indatoriri ca tata nu are?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput