dovada avansului pe care nu-l am(ptr.locuinta)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza spune:

hai sa va spun "pana unde merge mintea umana".noi ne-am aflat in aceeasi situatie atunci cand am achizitionat apartamentul si nu aveam de unde imprumuta banii.asa ca am discutat deschis cu proprietarii si le-am propus o solutie:in ziua in care am mers la notar sa facem actele conform carora primisera avansul,am mers imediat la un altul si am facut un act conform caruia ei ne imprumutasera pe noi cu acea suma de bani.noi urma sa primim banii din vanzarea vechiului apartament.notarul a pus un termen de inapoiere a sumei si asta a fost tot.
incearca sa discuti deschis cu ei ,eventual mai da-le ceva bani in plus daca crezi ca asta ar ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

eu raman la parerea ca trebuie sa vorbesti cuproprietarii si sa le explici situatia.Ca doar ei isi vor banii cat mai repede, si sigur te vor ajuta.
Sa ai multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

alinutza, nu prea inteleg..."noi urma sa primim banii din vanzarea vechiului apartament"...adica nu faceai ipotecar?/? sau nu ca noi ceilalti, primul ipotecar!!!

poate imi explici, cand ai timp...


merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

sa-ti spun cum am facut noi: am declarat valoarea apartamentului mai mare exact cu suma de avans de care aveam nervoie. Oricum in antecontractul incheiat la notar scrie ca daca nu-i dai restul de bani pierzi avansul...adica, in cazul tau, nimic. La noi a fost de acord proprietarul sa facem asa, dar si ei erau disperati sa vanda cum eram noi sa cumparam.
Discuta deschis cu ei si explica-le exact ce vrei sa faci.

Bafta!!!

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Am vindut si eu un apartament in aceeasi situatie - cumparatorii au declarat ca e mai scump, pentru a primi de la banca toti banii necesari. Desi nu ii cunosteam, am acceptat sa facem acest lucru pentru ei - abia asteptam si noi sa vindem. Sfatul meu este deci sa vorbesti cu vinzatorii, e foarte posibil sa va inteleaga.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

eu am alta "buba" . cam cat salariu tre sa ai pe cartea de munca impreuna cu sotul ca sa obtii un credit ipotecar ?
Noi vrem un apart cu 3-4 camere , mai pricajit , ca presupun ca e mai ieftin , dar pe care sa-l facem in timp asa cum vrem noi.
Fetele care au facut credit ipotecar , cat aveati pe cartea de munca ?
Idee e ca nu pot pune bancii aceasta intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

pune intrebarea invers: la banii pe care ii am eu, cati bani imi dati?
Noi asa am facut. Am facut un calcul cam cat avem net impreuna si ne-am dus la mai multe banci si am intrebat cati bani ne dau de venitul ala...si am ales varianta cea mai buna

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Andreea poti sa afli si ce te intereseaza pe tine,mergi la o banca si rogi sa-ti faca o simulare de scadentar,dar cel mai simplu este sa intri pe site-ul lor ,pentru ca majoritatea au calculatoare de credit.In felul acesta afli ce venit trebuie sa ai,ce avans trebuie sa dai,la suma pe care vrei sa o imprumuti.Daca alegi varianta cu mersul la banca ,spui ca vrei sa stii cam ce valoare ar trebui sa aiba casa pe care poti sa-ti permiti sa o cumperii.Pentru simulare nu-ti cere nimeni adeverinta de salariu.



mihaela 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

Depinde ce vrei si ce suma..
daca esti din buc, nu ai alte rate, si vrei un ap in dr. taberei, 3 camere, care acum, a ajuns intre 70-80.000 de euro, gandeste-te cat trabuie sa-ti dea banca, asta daca ai avansul...stiu ca exista cartiere mai ieftine, deci nu pot sa stiu suma, dar eu am dat 63 pe el si am luat de la banca 46.000 si am pus avansul.

la 46.000 de euro suma se invarte undeva la 40-50 mil. pe cartea de munca, ambii parteneri (impreuna ajungem la suma asta); pentru mai mult te ajuta 60 mil lei pe cartea de munca, impreuna.
"Scorurile" sunt aproximative, depinde ce banca alegi, ce cartier, si alte aspecte, dar pot fi orientative.


Noi avem credit la Domenia si am garantat si cu firma...la ei se poate orice!Am credit de nevoi la Bancpost si tata la Finans...iar acum de la Domenia, pentru ca sunt clientul lor, ne "roaga" sa luam si credit de nevoi, ce se da doar clientilor, pentru renovare, dar nu merci, nu mai pot!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Noi am facut un credit de nevoi personale pentru avans, un credit ipotecar si inca unul de nevoi personale pentru zugravit etc. la aceeasi banca si evident cu acordul lor. Dar ne permiteau salarille (cumulate).

Tousi nu inteleg cum de ti s-a aprobat creditul ipotecar primul; la noi mai intai a trebuit sa facem dovada avansului (respectiv primul credit de nevoi personale) pentru ca sa putem obtine pe cel ipotecar.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput