Sezatoarea canadiana (57)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Simona, m-ai facut sa rad cu lacrimi aici la munca (mai apuc sa citesc 10 min pe zi), m-am inecat cu sucul nu alta.

Roxana, sa-ti traiasca comoara!

Fetelor sa fiti iubite si sa aveti parte numai de fericire!

Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Doamne, Simona, ce talent ai la scris!!! Esti atit de convingatoare, cuvintele tale, simple si linistitoare, transmit atit de bine mesajul, incit nici din rea vointa nu ai putea sa-l ignori. Iti sare dintre cuvinte, dintre rinduri si se agata de tine, tragindu-te fara voia ta in locul cu pricina: cana de cafea varsata, apoi sparta, copilul cu robotul fara cot, tati cu sosetele bagate la cafea usa cu vopseaua scorojita si, in final, tu, injurind creativ si sonor. Ah! Si universal in acelasi timp... Felicitari!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Copilul sau zapada, moartea pasiunii
eseu

Dimineata la 7 ma trezesc, scot inceeet tzatza din gura lui David ( io sunt si pe post de suzeta pe langa cel de aliment universal )si ma uit pe geam...previziunea meteo de 10 cm e nik pe langa zapada viscolita de afara .
In varful picioarelor ma duc in birou si-l trezesc pe tati ( a dormit 4 ore, ce-i trebuie mai mult ?) si controlez site-ul . Bucurie mare, toate autobuzele scolare sunt anulate !!! Dar bucuria e de scurta durata ca-mi amintesc ca e Sf Valentin si fiimea sigur va face gat ca vrea la scoala sa dea si sa ia valentine la tot neamul .
Ma uit pe geam : tot cartierul da vartos la zapada, pana si chinezul din colt si-a scos plugul pe care de obicei il tine de bibelou de-i injur eu zapada de pe trotuarul din fata casei lui cand imping carutul lui David .
Incerc o sugestie la consortul sa scoata masina din garaj dar maraie morocanos si renunt repede la idee.
Controlez infanta, doarme dezvelita,fericita ce rost are sa o mai trezesc ? Ma culc repede cu bb in pat ( nu inainte de a-i mai da o gustarik de vreo 5 minute de supt ) si calculez ca tot mai prind vreo ora de somn...dupa 5 minute suna telefonul : vecina . Ca pot sa o tin pe cea mik la mine cat o duce pe cea mare la scoala ? Of course...s-a dus somnul . A venit sa o ia dupa 3 ore . Ca a dat zapada. Ca a plecat-venit de la scoala .
M-a apuca plansul cand descopar o valentina in baia Ioanei iar pt mine nik in sufragerie, asta dupa ce le luasem la toti felicitari, mutzunachi si tort de ciocolata ...ma consolez cu ideea ca suntem casatoriti de 7.5 ani, ce romantisme mai vreau ? Aduce salariul si nu ma inseala? Ce mai vreau ?
Finally se trezeste hasbandu si vine si cu valentina si cu cadoul : concertul lui Michael Bolton ...imbratisati ascultam muzica cu 3 copii foind in jurul nostru, care urla, plang si sar . Eu renunt si plec la spalat vase si el la lopatat zapada .
La 12 vine vecina si ia copilul dar dupa 10 minute vine o prietena cu fiisa sa ne sfatuim la niste chestii...a plecat la 3 , taman bine sa vina iar vecina cu copiii sa ne dea valentine si lolipopsuri de la Dolarama ...
Dupa ce au facut casa vraiste si nervii franjuri au plecat la 6 , nu de alta dar venea sotul acasa si trebuia sa-i prepare cina .
S-a dus romantismul, s-a dus fiorul, s-a dus naibii si Sf Valentin de anul asta ...

DE CE TREBUIE SA NINGA DE SF. VALENTIN???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Si ca sa fiu si eu in ton cu voi....

Fuga de zi cu zi (extras in fuga):
Ca in orice dimineata imi zbarnaie mobilul pe undeva pe langa ureche; 5:30 - ora minune la care daca as reusi sa deschid ochii si sa ma urnesc din pat as mai avea bucuria de a mai gasi pe careva din ro pe mess si astfel sa mai am sansa sa nu ma uite toata lumea.
Inchid ochii zicand in gand..inca 10 min. Si s-au facut 10 minute dar pana sa se faca 7 dimineata cand navalesc copii peste mine. Of vreau sa mai dorm un picccccc le zic dand astfel tonul la expresii gen: "mi-e foame", "vreau la scoala", expresii ce nu pot sa refuz sa le satisfac imediat. Dau drumul la laptop. In timp ce spal copii pe dinti si incerc sa imi fac si eu toaleta de dimineata ecranul se umple de mesaje fie offline fie online cu salutari si intrebari; oameni cu chef de vorba ce sa mai. Raspund la fiecare intre gorfa si paharul cu lapte, intre imbracat si incaltat fie Arturicii fie pe mine.
Copii varsa laptele pe jos, pijamalele zac prin toata casa. Pe cand sa iesim din casa mi se atrage politicos atentia de catre unul din copii: "Mami e dezordine, te rog sa faci curat" si ii raspuns: "O sa fac atunci cand o sa ma ajutati"..eu zic eu aud si iesim pe usa catre gradi. Livrez copii la scoala, impartim "Valentinii" la fetite si fug acasa sa mai salvez ceva din onoarea mea fata de cei de acasa. Inchid ochii cand intru in casa ca sa nu ma apuce facutul de curatenie si dau fuga la net: "Buna bine super ninge frig scoala mancare cumparaturi oboseala etc". Citesc de mai multe ori mesajul ce imi e trimis cu ocazia zilei de azi, mananc in fuga si eu ceva si tot in fuga fug la scoala. Aici, colegii bucurosi pentru decorarea surpriza de sala de curs, nimeni nu stia cine si de ce. Intr-un final am renuntat sa mai privesc cum se straduiesc sa descopere faptasul si ma dau de gol. Eu decorasem sala. Curs si iar curs fuga in pauza de pranz acasa, fac ordine, fuga la scoala. In final vine si ora mult asteptata si se termina cursul. Fuga la masina inghetata (traiasca insa demareurul la distanta ca asa am si eu numai masina inghetata pe afara nu pe dinauntru) curat zapada si, desigur, fug la sport. Fuga (de data asta la propriu) pe banda 30 min apoi ridic in fuga toate greutatile ce-mi ies in cale si iar fuga.. La gradi sa iau copii. Fuga acasa fuga masa si fuga baie fuga fuga fuga....si gata ca imediat se face 5:30....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ioana (Arturicii) bine ai revenit! Cum a fost in Rom?

Ninge, ninge si iar ninge!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ce frumos!!! S-a apucat lumea de eseuri la sezatoare... Dar avem o scuza, vremea de afara! Si in Montreal ninge... dar e atit de frumos, e o zapada pufoasa si scinteietoare.

Noi am avut o seara supeeer! Nici nu ma asteptam. Cind am venit de la curs, i-am gasit pe dragii mei, sot si copii... in pat!?! Nuuu! Dansau!!! Fetele erau echipate in costume de baie si cu esarfe prinse strategic de tati, ca sa se vada din picioruse exact cit trebuie si dansau pe muzica de Madona si Cindy Lauper. Si, vrind-nevrind, a trebuit sa intru si eu in hora. Si am dansat, si am baut vin rosu si apoi am iesit la ora 11 noaptea afara... ca sa vedem zapada. Ne-am jucat cu zapada, apoi am intrat inghetati in casa, ne-am incalzit toti la acelasi dus si ne-am culcat. Copiii... ca eu cu tati.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnele, detin un guturai a-de-va-rat! Anybody interested? Ca lu' fiu-meu i l-am dat deja, sau el mi l-a dat mie sau cine mai stie!
Asa, acum ca m-am plins, sa vedem mai departe:
Cata, Nelia... mie mi-a venit sa rid abia cind am recitit istorioara acelor 10 minute matinale, de fapt, iarna - vara, eu reusesc sa plec de-acasa gata cu nervii prastie numai pentru ca anticipez traficul si statul de-a prostu' pe autoruta! Dar supravietuiesc, zi dupa zi, si cind va mai povestesc si voua ce si cum ma distrez eu si va place eu sint quite happy! (Asta a si fost motivul pentru care am deschis subiectul cu Copilul Atomic acum trei ani, cred!)
Corina,hello, hello! Stii, dac-ar fi sa dezvolt o problema de mate pt. fiu-meu, ar suna cam asa: Daca Corina si sotul ei au 7.5 ani de casnicie si mami si tati au de doua ori pe-atit, citi ani de casnicie au mami si tati? :) Vezi ce happy - happy e dupa 15 ani? Tot un fun si-o distractie! Ce atita amor, frate, fuse - fuse si se duse, cum ar zice bunica mea, acum ne prostim si ridem de ne spargem, si de noi, si de altii, si de Valentine's Day.
Ca ieri dupa ce-am plutit fiecare pe cont propriu cam o ora prin namati sa ajungem acasa (amindoi plecati mai devreme de la job, sa fim siguri ca nu ne izbeste traficul in plina expansiune de ora cinci!) am bagat un lichior, o tigara, o cirba de fasole cu ceapa rosie, toate aniversare, adica am reusit sa stam toti trei, in acelasi timp, la aceeasi masa. :) Si, la fel de aniversar, l-am scutit pe Atomix de lectii si l-am trimis in basement. Ne-am trintit pe canapea cu tat-su (doua locuri, mica, strimta, garantat moartea pasiunii si cind doarme copilul, darmite cind e treaz si il striga pe tat-su la fiecare 3 minute!), ne-am povestit si ne-am uitat la American Idol si la CSI, cu borcanul de ciocolata intre noi, certindu-ne pe lingurita. :)
Una peste alta, ce-aveam de zis e ca Michael Bolton e un fond foarte bun atit pentru spalat vase cit si pentru dat zapada atita timp cit te certi numai pe lingurite :) Si la 7.5 ani, si la 15 :)
Dana, tocmai am vazut ca mi s-a pierdut si mesajul ala in care ziceam, clar si raspicat: proxima ocazie, cafeaua e cinstea mea! (o sa caut si textul din revista in weekend si-o sa-l pun aici!) Ma bucur ca esti bine, ai grija de tine!
Oana, sa stii ca mai sint cursuri, de 6 sedinte, cred, pe la toate statiunile de schi. (am auzit chiar azi dimineata reclama la Chanteclair si m-am gindit la voi). Radu a inceput lectiile anul asta, el are acum 7 ani jumatate, si tare-mi pare rau ca nu l-am dat la schi mai devreme! O data pentru placerea lui si, doi, pentru mine! Ca ani de-a rindul am zis ca n-am timp sa-mi rup simbata cu plimbatul la cucu-bau ca sa schiem doua ore - poate trei, pleci la noua, vii la doua, pina maninci, pina dormi, adio simbata! Proasta filosofie! De mult n-am facut asa un lucru destept ca a-mi baga picioarele in toate alea - alea si a-mi lasa toata simbata la dispozitie: schiat - mincat conserve la munte - schiat - dormit dupa-masa - cascat ochii la comedioare romantice seara, cu sandvisuri de la Amir...
Pupici, doamnelor, la munca, nu la taifas!
Simonna
Si edit, ca mi-am primit o papara aseara, n-ati vazut voi de-alea! I-am povestit lui Radu de mesajul catre voi, cu robotul si toate cele, mama! pai asa mama inconstienta si neatenta si complet cu capul in nori! Era CAVALER, mami, CAVALER, nu era robot!, m-a certat copilu'. Si cind am incercat sa ma apar, cum ca eu sint fata nu baiat si ce mi-e robot, ce mi-e cavaler mi-a cerut sa-mi pun capul la contributie: "Daca era robot avea articulatie, mami, nu cot!"
Asa ca am plecat sa editez si celalat mesaj, sa nu lasam posteritatii asa dihanii precum roboti cu coate! (si cavaleri cu cupla de miscare prin rotatie! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Simona, Laura era cu Michael Bolton, nu eu. Noi nu serbam VD, ca miscare de protest impotriva corporatiilor . In plus am tarat copilul + prieten de copil la inot, si m-am intrebat a mia oara ce naiba il duc la inot ca-i o apa rece ... copiii aia de-s instructori imi zic tot timpul "it's quite warm" - poate daca esti crescut aici si crezi ca vara 30 de grade inseamna canicula.
Anyway, m-am uitat la American Idol si inca n-am reusit sa ma dumiresc daca participantii + juriu au scripturi, sau chiar sunt asa pontosi (unii) sau asa stupizi (altii).

Oana si noi am pus copilul pe schiuri anul asta, succes total din prima clipa.

Nelia, ai uitat de retetele alea? Decand ai scris, ma tot chinuie o intrebare, cand le dai clatite la scoala, nu se usuca pana apuca sa le manance?


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Simona, mare talent ai la scris, de vioara nu te-apuci ? Felicitari and don't stop ! Ne place tare mult.


Doamne, mie ieri mi-au venit toti elevii la ore, inzapeziti si cu turturi la caciulite, dar mi-au venit. Si io care ma pregatisem de belferie...am o eleva la un mom. dat, mica, mica, are 5 ani dar e f slabutza si delicata, mai mare vioara decat ea....

Am ajuns la un nivel intermediar cu ea, si deja stie sa studieze singura, sa-si puna sacaz, sa-si stranga vioara si contrabarbia fara ajutorul meu sau al parintilor. Are, insa, totusi, numai 5 ani.

O intreb : - Ai studiat ?
Raspunsul, invariabil de senin si de diafan : -Nu
- De ce ?(insist) Stii doar ca Aurore, printesa, se opreste din dans de cate ori noi oprim valsul (am ajuns la sleeping beauty). Si asta o intristeaza si lacrimile incep sa-i curga, machiajul sa se intinda, rochia sa se sifoneze si ...si se transforma in ursitoarea cea rea.

Piticei incep sa-i sclipeasca ochii de satisfactie, cu sadism, iar eu, anticipand raspunsul (am dat-o in bara, cred ca ii plac vrajitoarele), turui mai departe, schimband subiectul :

- Stii doar ca taticul tau ti-a promis ca iti pune un Winnie la pantaloni la fiecare studiu ?
- ....
- Si ca si-i recupereaza la fiecare par de cal (crin d'archet) smuls de tine din arcus ?
- ....
- Vad c-ai ramas numai cu unul singur, unde-s ceilalti 8 ursuleti ?
Copila imi arata arcusul mutilat :
- Pai pentru niste winnies sa renunt eu la placerea de-a smulge parul din arcus ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cat despre Valentine's day...

se vede treaba ca noi suntem inca tineri si prosti.
Ca inca ne iubim, mult mult de tot.
Pana la cer and back.

Cand au venit ai mei sa ma caute la scoala erau f excitati si nerabdatori, si Sofie pana la urma n-a mai rezistat si mi-a zis ca "tati ti-a facut o surpriza acasa".

Tati s-a suparat pentru desconspirarea surprizei, insa mami a fost cea mai fericita. In afara cadoului propriu zis, o trusa de machiaje de la dolarama cred cu neste buze hidoase de o chiciosenie rar intalnita si sclipici si puf roz, am primit o poezie de love scrisa de iubitul mio...
...Sibin btw .

Am apucat sa bem si vinul, yes.

Sper sa ma trezesc pana ajung la scoala.

Mergi la inceput