Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Eu am nascut acum aproape un an, la 35s+5z un baietel de 2350 gr, 47.5 cm, apgar 9. Varsta mea la nastere 33 ani. Cauza: membrane rupte. A fost o sarcina problema jos inserata si jos a ramas pana am nascut. Sarcina toxica (in primele 5 luni am slabit 5 kg). Contractii prezente din trim 2 de sarcina, deci col scurtat. Repaus la pat din sapt 20, tratament cu litice, gynipral perfuzabil si diazepam spre final de sarcina.
Baietelul este f bine, prima luna a lui mai grea (a luat 450 gr) dar dupa 6 luni are o evolutie excelenta.


pentru un ingeras numit Andrei (29.09.2010 - 11.11.2010)


Kiti de Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rock15 spune:

Eu am nascut pe 15.08.2009 o fetita de 2400g si 46 cm, nota 10 in sept 34. Am avut pre contractii din luna a 6 a si mi s-a spus sa stau mai linistita sa nu prea mai lucrez si in luna a 7 a mi s-a scurtat si colul atunci am primit partusistem. In sapt 30 am intrat in spital cu perfuzie si la pat, aveam contractii f mari dar nu prea le simteam. Si cand s-au incheiat 34 de sapt mi-au oprit perfuzia si 3 zile mai tarziu am nascut o fetita superba. Nu prea intelegeau de ce am avut asa probleme, eu am 29 de ani, au zis ca mai mult este din cauza a doua intreruperi de sarcina care le-am facut in bucuresti si au fost facute ffffff prost cu metoda care se folosea acum 50 de ani, asa mi-au spus medicii din germania. Si din cauza asta am avut o sarcina cu risc fff mare de avort inca de la inceput. Ginecologii din ziua de azi din romania pur si simplu te distrug si te macelaresc fara sa-i intereseze ca din cauza lor e posibil ca tu sa numai poti avea copiii. Este strigator la cer!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Am nascut prematur acum 7 luni, la doar 28 de saptamani.

Cauze: infectie nedescoperita la timp, cu toate analizele facute, tumoare placentara si fisurarea membranelor.

Eu am intrat sa va rog sa sustineti proiectul O sansa pentru prematuri, desi mi-am cam pierdut speranta de a-l castiga. Inca sunt pe locul 1, insa un proiect a reusit de ieri pana azi sa stranga 6500 puncte si sa ajunga pe locul 3, asa ca probabil, pt foarte putin timp voi ramane pe 1. Inca trag speranta si sper sa mobilizez mai multa lume si pana in 17 decembrie 2010 sa raman totusi pe locul 1. Se poate vota o data la 24 ore.

Multumesc anticipat, acordati preferabil 5*


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

am nascut la 36 de saptamani si 4 zile, deci aproape la limita, dar cu greu am tinut sarcina asa de mult, cu o internare la 33 de saptamani cu hemoragie de la contractii. m-au tinut pe perfuzii 3 zile. am nascut o printesa la 2,500 kg, dar care s-a dezvoltat super :) acum Sofie are 5 luni si 7 zile. in plus am avut uter septat si un hematom imens la 9 saptamani care s-a eliminat complet pe la 20 de saptamani.
multa sanatate la bebei si la mamici!

http://sunt-mamica.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria77 spune:

Eu tot din cauza tensiunii induse de sarcina si a edemelor. Nu am avut nimic pana in luna a 7-a, cand am inceput sa ma umflu ca un balon. Nu am banuit ca am pb cu tensiunea pentru ca ma simteam bine. Pe la 34 de saptamani eram atat de umflata ca nici nu mai simteam bebelul cand misca in burtica. Atunci m-am panicat si am fost la ginecolog care m-a internat de urgenta sa ma tina sub observatie. La eco bebe era bine. Am stat o saptamana aproximativ, in spital sub observatie si cu tratament, iar pe 20 decembrie, lucrurile s-au precipitat, au inceput sa-i scada bataile inimii lui bebelu' si imediat mi s-a spus ca mergem in sala. Am apucat doar sa intreb in ce sala, iar cand mi s-a spus in sala de operatii, am crezut ca lesin. N-am avut timp sa ma gandesc pentru ca in 5 minute dormeam. Am cazut, in schimb, dupa ce m-am trezit din anestezie, cand, fiind noapte, nu stiam daca mi s-a spus ca am nascut un baietel de 1,970 g sau doar am visat. A fost un cosmar pana am avut pe cine sa intreb, iar cand a venit dr si mi-a spus ca lucrurile au decurs bine, dar ca bebe a ramas ceva timp fara oxigen, am cazut psihic de tot. Nu am reusit sa ma ridic din pat decat dupa 2 zile si n-am avut curajul sa intreb medicul cat a ramas fara oxigen. Mi-am tot zis ca e bine bebe, si asteptam momentul sa ma duc la el. Cand l-am vazut am stiut ca o sa fie bine. Am stat 10 zile in spital, din care vreo 6 la incubator. S-a dezvoltat absolut normal, avem insa o mica problema cu el, cu un piciorus, care e spastic. Facem kineto sa vedem cum evoluam, dar asta e alta poveste. Si sunt de acord ca tensiunea este o problema grava in sarcina si trebuie tot timpul controlata. Primul semn cred ca este umflarea picioarelor. Eu eram umflata pana in dinti :) Mergeti la control la ginecolog si spuneti orice vi se pare nefiresc, chiar daca pare o prostie. Mai bine sa va inselati si sa radeti impreuna cu medicul, decat sa constatati ca exista o problema, pentru ca s-ar putea sa fie prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

salut,
eu am nascut prematur pt ca am avut un complex de afectiuni alergologice si imunitare severe, la care s-a adaugat o disgravidie din prima pana in ultima zi de sarcina.am stat 33 de sapt numai cu branula si perfuzii,beam apa dupa 7 seara si ceva mancare dupa ora 20.la 29 de sapt am facut tensiune 16,8.apoi au cedat venele din cauza branulelor puse continuu si am facut tromboflebita infectioasa unda, dupa alta.oricum bebe era facut cu declaratie notariala................la 32 de sapt ci 5 zile s-au fisurat memebranele si la 33 de sapt am nascut un bebe dismatur(31 de sapt, oprit din evolutie de 2 sapt) si prematur de 1,800 kg si 42 de cm.a avut scor apgar 6, fara functie urinara si detresa respiratorie si hemoragie cerebrala de gr I-II.a fost botezat d eurgenta,iar la 2 ore dupa botez, parca era alt copil.
eu am avut prima zi de luciditate pe 9 aug,nascand pe 4 aug.in noaptea de 3 spre 4 aug am fost lasata 18 ore fara lichid,cu contractii la 5 min si dilatatie 0, pana bebe nu a mai miscat, pt ca anestezistul a spus:asata nu crapa in garda mea.
cand nu a mai miscat bebe am trecut granita catre nebunie.

acum, multumim lui Dumnezeu si Maicii Domnului, avem un pusti de 4 luni, cu niste ochisori verzi cat toata fata, care gangureste,sta sprijinit in fundulet, rade,si isi freaca gingiutele ca 2 dintisori de jos tare are vrea sa apara.

mami fericita de minune Sebastian Nicolae 4 aug 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am nascut prematur acum 6 luni si 16 zile pe 2 iunie.
Cu un an in urma am facut fertilizare in vitro, prima incercare cu doi embrioni transferati.Pe 17 dec 2009 am aflat vestea :eram insarcinata iar pe 13 ianuarie am aflat ca voi avea gemeni.Am avut o sarcina fara absolut nici o problema,am luat tratament pentru mentinerea sarcinii cam trei luni,preventiv pentru ca asa cerea protocolul fiv; nu am avut nici o contractie ,nici o durere,m-am simtit foarte bine ,eram cel mai fericit om de pe pamant pina cind intr-o seara m-am trezit la 12 noaptea ca mi se rupsesera membranele si pierdeam lichid.Aveam atunci 27 saptamani de sarcina.Am mai stat o saptamaina in spital cu perfuzii si injectii la 4 ore si la 28 saptamani am nascut prin cezariana o fetita,Carina de 1000g, scor Apgar 5 si un baietel Filip de 1250g, scor Apgar 6.Dupa doua luni si 11 zile de spitalizare am ajuns acasa iar acum multumim lui Dumnezeu ne straduim sa recuperam diferentele dintre noi si cei care sint nascuti la termen.Acum au 6 luni si jum si au Carina 5400g si 60 cm de la 32cm la nastere si Filip 7170g si 62 cm de la 33cm la nastere.
Eu nu am inteles de ce am nascut prematur, nu am facut nici un fel de efort, mi s-a explicat ca factorii de risc sint sarcina gemelara, fertilizarea, faptul ca fetita avea placenta pozitionata foarte jos(de altfel ea a fost cea cu membranele rupte) si o infectie de col care mi-a aparut la internare cu E.Coli, cu toate ca imi facusem culturile de col si in primul si in al doilea trim de sarcina.Cu 5 zile inainte de ruperea membranelor am fost la medic,am facut echo, totul era in ordine.Cred ca fetita mea a fost mai grabita, acum vazind-o sint convinsa de asta pentru ca nu are stare de loc si e foarte energica.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Danasima ma bucur ca puii tai sunt bine si cresc, asta e cel mai important.
Histamina si lui Sebastian

va doresc noapte buna si nu uitati sa votati si maine proiectul, e ultima zi.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Eu am nascut prematur, la 34 de saptamani, din cauza placentei praevia centrala care mi-a provocat sangerari incepand cu saptamana 26 de sarcina. In ziua cand am implinit 34 de saptamani am avut o sangerare abundenta si s-a hotarat cezariana de urgenta. Din fericire, multumim lui Doamne Doamne, ca avem un bebelus sanatos si puternic. La nastere a avut 2000 g.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crsitina1 spune:

Si eu am nascut prematur, din cauza tensiunii si a trombofiliei. Am nascut la 36 sapt o fetita de 2800, pe 25 iunie 2009. Acum suntem sanatosi si ne-am facut mari! Am avut aceleasi simptome ca si anamaria77.

Mergi la inceput