Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Bun-venit fetelor noi pe forum.Pentru cine nu stie,eu sunt sora Mirelei_n,am scris in locul ei pe forum cat timp a stat in spital.Cosminiq,sora si nepotica mea sunt foarte bine,pun mai jos pozele cu ele.Si asa cum a zis si Joklk,va asteptam la "prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 13".Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca218 spune:

si eu am nascut un bebisor prematur la 35/36 de saptamani, aparent fara nici o explicatie. Poate am fost mai agitata saptamana aceea... Joi fusesem la ecograf, toate bune, bebe pregatit de marea aventura era pozitionat cu capul in jos, nu parea a fi nimic in neregula. Sambata noaptea - poc se rup membranele, curge lichidul si nici o durere. ne prezentam la spital si dupa cateva ore tot nici o durere si nici o contractie, colul intact, dilatatie 0. In fine, dupa un travaliu fortat cu perfuzii si tot felul de injectii de la dilatatie 1 cm am ajuns intr-o ora la dilatatie maxima gata de expulzie (sa nu credeti ca daca a fost scurt a fost si usor). Surpriza mare a fost a doctorei care in loc de cap s-a trezit cu un fundulet in fata si inca si intr-o pozitie foarte ciudata ca abia l-am scos "tras-impins". Stefan a avut 2680 gr si primit un rusinos 3 la nastere, dar lasa ca le aratam noi lor cand mai crestem. Acuma la 8 saptamani are 5500 gr si 60 cm

incercand sa ne explicam inexplicabilul am ajuns la concluzia ca Stefan fiind un copil mai jucaus a facut intoarcerea in burtica si in momentul acela mambrana a fost intinsa si a plesnit. cam atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Nu am apucat sa citesc din urma mare lucru(dar o sa citesc promit)si noi nascuti prematuri 32saptamani,1.700kg...asta e mai putin inportant acum ce ma macina mai tare este ca nici acum dupa 9luni jumate nu am inteles de ce am nascut mai devreme,cu toate ca eram cu toate analizele la zi,ecco peste ecco...si nimik totul era ok pana in ziua cand am inceput sa pierd putin sange si gata...am nascut(prin cezariana)si nu cu doctorita mea.Intreband care e motivul pe doctorita cu care am nascut a zis ca nu stie ca nu eram pacienta ei dar nici dr mea nu mi-a dat multe explicatii:ca am facut efort,si am avut suparari inainte...deci nimic din interiorul burtii,sa cred sau nu...?nici acum nu stiu asa ca merg inainte si imi cresc baiatul care acum este un copil ok din toate punctele de vedere.

Luca-22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si eu mamica de prematuri.

Prima data am nascut la 35 saptamani. Mi s-a rupt apa intr-o dimineata, desi eram pe tratament (cu 3 zile in urma fusesem in urgenta cu contractii haotice). Nu am facut efort, am stat mai mult la pat, nu am carat greutati, nu am avut col deschis. Doar contractii, dar luam tratament. Bebe: 2.4kg si 47 cm

A 2a oara mi s-a rupt apa la 36 de saptamani. La fel - nu am facut efort, am stat la pat. Sotul si cu mine ne purtam cu burtica ca si cu un ou..
Parca a fost ieri: vineri dimineata medicul imi spune la control ca am col lung si inchis si deci ok. Iar sambata noaptea inund patul. Noroc ca aveam protectie pe saltea
Bebe2: ~2.9kg si 48cm.

Probabil ca la al 3lea voi reusi sa ajung la 37 de saptamani, ca vad ca ma apropii progresiv de termenul normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna fetele.Sunt o gravida in 34 35 sapt si de vre-o 3 saptamani mi s-a pus diagnostic de amenintare de nastere prematura.Am col scurt si deschis, placenta inserata jos sarcina la fel inserata jos contractii cam de la inceputul sarcinii iar aseara am fost de urgenta la spital ca am avut dureri de burta si spate.Se pare ca mi-a cazut si dopul gelatinos.Am sanse sa mai duc sarcina pana la capat oare?La eco de 34 sapt si 2 zile bebe avea 2400 g deci nu ar fi atat de mica insa mi-as dorii sa nasc la termen

+35 cu Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Iulia, bineinteles ca poti naste la termen! Dupa cum ai vazut noi cam toate pe aici am nascut prematur din motive mai mult sau mai putin cunoscute... asa ca si tu poti duce sarcina la termen fara nici un alt fel de complicatii! Mama Natura are un potential imens. Foarte important este insa sa stai intinsa in pat cat de mult posibil! Stiu, nu e placut dar de dragul Stefaniei vei putea! Ca sa te mai incurajez putin pot adauga ca fetita ta are o greutate exceptionala si ca se va descurca minunat chiar daca se va naste cu 2-3 saptamani mai devreme.

Iulia, si mult noroc!

Alinutza de Ellutz dragutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Am nascut acum 4 ani si o luna (exact azi!) la 32 de sapt. un baietel super sanatos care a respirat singurel de la inceput, a avut 2 kg, a scazut la 1.9 kg dar a stat in incubator doar 5 zile caci a luat repede in greutate si e un copil sanatos tun! E deja in cls. I (aici scoala incepe la 4 ani) si pot spune ca e un copil peste medie din toate punctele de vedere (in sens pozitiv, evident)!
Cauza nasterii premature a fost ca am facut preeclampsie inca din sapt. 26 cu toate complicatiile (pina la HELLP syndrom), am stat 6 sapt. in spital si am nascut cum am spus mai sus la 32 sapt. dar din fericire totul s-a incheiat cu f. bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Salut,

f bun subiectul.

Ca aproape toate gravidele m-am comportat exemplar in timpul sarcinii, ecografii peste ecografii, controale, vitamine....nu a fost suficient si la 30 de sapt am descoperit la un alt medic decat al meu ca bebe nu mai crestea de cateva saptamani. Drept urmare am nascut la 32 de saptamani un bebe de 890 de grame, cu un retard de crestere intrauterina de 6 saptamani.

Au fost 2 luni de calvar dar acum Alex este bine sanatos si f vioi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Pe Vladi l-am nascut la 38 s si 5 z. Din saptamana 21 am avut placenta imbatranita, gradul III. A fost prudent sa nasc atunci.
Pe Viky am nascut-o la 35 s si 5 z. De data asta pentru ca mami era cuprinsa de febra pregatirilor - curatenie, spalat geamuri etc si a mers pe premiza "lasa ca pot, vreau sa mi le fac eu" Si s-au rupt membranele.
Astefl au venit pe lume puiutii mei - frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Va pup.Sunt o mamica a 2 baietei frumosi,de care sunt foarte mandra.Eu am 34 ani,primul baietel-Cosmin- s-a nascut la 36 de saptamani,acum 10 ani,in 1999,avea 2,400 kg si 49 cm.N-am facut efort...e adevarat ca in ziua nasterii lui am fost la o inmormantare-la socrul meu-dar Dumezeu stie daca asta a fost motivul sau altul...Pe Danut l-am nascut dupa fix 10 ani,pe 27 septembrie 2009,la 35 saptamani si daca mai statea cateva zile era exact de aceeasi greutate si varsta gestationala cu fratiorul sau-el a avut 2,200 kg si 46 cm.A doua sarcina a fost tinuta sub observatie tinand cont ca avusesem o nastere prematura si a fost catalogata cu iminenta de avort,am avut si colul intredeschis o perioada,si sangerari in primul trimestru.Am 2 baietei superbi si sanatosi-ei sunt viata mea!Aveti grija de puiutii vostri,pa!

Mergi la inceput