Vreau si eu CIC !

Vreau si eu CIC ! | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Uite-asa, stand eu la o barfa cu Tora, care cam trebuie sa se duca la servici cu vreo 3-4 luni inainte ca bebe sa faca doi ani, m-am gandit: de ce sa primeasca ea 1 mil. stimulent ca se duce mai devreme si sa nu primesc eu 6 mil., ca doar sunt ta-su, nu? Si bona e pe bani...
Si va intreb: e posibil sa intrerupa ea CIC-ul si sa-l "preiau" eu?
Daca e nevoie, dau si detalii...
Multumesc!


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Detalii... defapt doar partea de .... "ce ai facut cu 12 luni anterior datei nasterii copilului?"

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by marius

Detalii... defapt doar partea de .... "ce ai facut cu 12 luni anterior datei nasterii copilului?"




Multe...multe am facut, mai ales cu noua luni inainte.
Profesional insa, fiind mare patron (si unic asociat), am contract de asigurare cu Casa pensiilor (parca asa se numeste) unde imi plateam CAS-ul (o fac si acum). Fiind asa de demult nu-mi aduc aminte daca eram angajat sau trecusem deja la acel contract.
Oricum, plateam undeva.

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Bine te-am regasit, Rufus!

Din 2006, conditia de a beneficia de CIC este ca, 12 luni anterioare datei nasterii copilului, sa fi obtinut venituri profesionale impozabile si sa ai si stagiu pe aceeasi perioada.

Deci vorbim despre plata unui impozit pe venit - din salarii, din activitati independente... din munca; de ex, nu se pune impozitul pentru veniturile obtinute din chirii, de ex. Plata CAS nu mai conteaza incepand cu 01.01.2006.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Multumesc, Rozi. Ma gandeam eu ca-i prea frumos...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput