FIV 100

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

KoraPop - se da un fel de document unde scri numele tau,al sotzului , ca esti de acord ca fecundezi ovocitele tale cu sotzului sau donator , nr. de embrioni care vrei sa-i transferi , ca acepti tratamentele lor si ca ai disutat pe larg cu dr. care ti-a explicat care sunt riscurile, bla,bla,bla si daca vrei sa ajungi tu ceva comentarii .cam asta e..
Dana p. si sotul meu tot vioara asta mi-o canta de o sa-i dau in cap cu ea cand ma voi enerva

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Draga Kora,
adica se face un contract prin care ce?
imi garanteaza ce "iese"? si daca nu?
Eu am semnat contract de "sponsorizare" pt IUI cu ei ca sa-si justifice ei banii (pe care mi-au dat si chitanta- justificare a incasarii)
Moniland tu ai tinut leg. si cu biologul?
pt ca eu am schimbat doar "amabilitati" si ne-am intalnit doar in ziua de efectuare a procedurii.
Bq.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu am primit chitante pentru toate platile efectuate acolo. Si bineinteles ca FIV-ul l-am bagat pe firma .
Bq, eu cred ca spermograma facuta la clinica e cea buna, caci altfel erai demult mai ales ca tu nu ai probleme. Si oricum acolo biologul o face si stie el exact de care ar avea nevoie.
Kora, eu nu-mi amintesc nimic de nici un contract. Probabil sa fii fost cand era gata dosarul, adica prin 2005, dar nu-mi mai amintesc. O fii batranetele de vina sau poate nu a fost nici un contract. Habar nu am.
Dana, sotul meu a zis "tata m-a facut la 42 de ani si uite ce reusit sunt" si adaug eu "cu putin spermatozoizi" , iar soacra-mea, cand a aflat de d-na Iliescu, a zis ca nu-si pierde speranta ca mai am sanse sa-i fac nepotei .

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Kora, eu l-am primit in momentul in care m-am dus si mi-am facut dosarul la ei(mi-au dat nr) si scrie in mare cam ce a zis si Galuscuta, plus cat costa fiv-ul.Apropo de numar de dosar, eu am numarul 1989(m-am gandit imediat la anul Revolutiei)daca mai asteptam doua dosare se facea 1991 si era anul in care m-am cunoscut cu sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Multumesc fetelor, pe mine ma interseaza daca scrie concret despre partea financiara: punctia costa ..atat, congelarea ..atat sau daca se returneaza o parte din bani in caz ca nu se realizeaza embrioni sau daca nu ai ovule de calitate etc,am sa o intreb si pe d-na Matei joi despre acest lucru....Mi s-ar parea normal ca totul sa se specifice in contract clar si concret , e vorba totusi despre o suma mai mult sau mai putin considerabila...depinde de fiecare buzunar...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Draga Moniland pe al meu l-au facut la 30 si mama 25 si tot fara.
asa ca?

Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Ahaaa inteleg ca totusi ati primit contractul cu ceva timp inainte de a incepe tratamentul propriuzis adica inhibarea,respectiv stimularea.Am inteles bine?
Monilland spune-mi te rog cum ai trecut FIV-ul pe firma???E posibil cumva?Nu de alta,dar si noi avem o firmulita si nu stiu cum as putea proceda daca este cumva posibil si care ar fi benefiiciile te-as ruga sa ma sfatuiesti.Interesant..

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Kora, la Giulesti scrie totul in contract, si daca n-ai ce transfera iti dau 300 euro inapoi, pe restul de 1100(platiti in lei la cursul zilei)nu-i mai vezi inapoi.Scrie si de congelare ca este 150 de euro pe an.
Da, cred ca toti sunt asa in fata noastra, ca in sinea lor nu cred ca sunt asa de optimisti, ce-o fi in capul lor Dumnezeu stie.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

KoraPop - la TM in contract nu au pomenit de costuri nici pe departe , iar cand sotzul a intrebat de factura au dat din colt in colt ca teaca ca punga ca e complicat ca nu-i contabila si asa nu mi-au dat nimic.Am cerut dosarul prin fax sau mail , sunt curioasa cand o sa mi-l trimite...daca mi-l trimite.
Doamne , da' tare tarziu am deschis ochii ...
Ce activa sunt azi...i-mi instaleaza un program nou, asa ca nu pot sa lucrez si am timp de taifas
Bomboniq - intraba medicul de farmaciile unde poti gasi medi ca poate au ceva intelegere intre ei si au pretzuri mai acceptabile.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Da Kora, e normal daca se ia bani pentru ET sa nu-ti ia daca nu-l faci.
S-a facut un contract de sponsorizare intre societate si spital. La obiectul de activitate a scris FIV+ICSI. Crezi ca cei de la control stiu ce-i aia ?!. M-as mira. Daca totusi imi cer explicatii le zic ca e ceva aparatura . Si pe langa contract bineinteles chitanta.

Monica

Mergi la inceput