Laparoscopie - 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adypuiut spune:

Buna fetelor!Ma scuzati ca intervin,ca sunt cam noua pe aici,

dar nu stiu de ce va e frica de cluj.Eu am facut laparoscopia pe 23 si ma simt foarte bine inca de pe 24 cand am venit acasa.Cel mai bine este sa faci laparoscopia inaintea FIV-ului sau IA-ului,pentru a sti ce e mai bine de facut pe viitor.Ma scuzati inca o data,dar eu asa cred si dr.meu.Succes tuturor si multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katja spune:

Buna fetelor, buna adypuiut...

Ady, ce bine ca ai scris aici! Si eu urmeaza sa fac aceasta interventie la Cluj desi sunt din Bucuresti. Ma poti ajuta cu cateva informatii? Ce dr te-a operat? La ce clinica ai facut operatia?
Eu si sotul meu vom sosi la Cluj duminica pe 4. Vom veni cu trenul insa spre casa, la intoarcere, daca dr ma lasa, as prefera sa vin cu avionul (din f mlulte motive). Ne vom caza la hotel in Cluj... insa m-ar interesa f mult sa aflu de la cineva care locuieste acolo, nu de la TV cum va fi vremea. Ce haine sa-mi iau? Presupun ca dupa operatie nu poti purta haine stramte sau blugi... sau poti? Eu sunt o persoana usor cam friguroasa asa ca-mi pun astfel de intrebari. probabil ca sunt eu un pic cam speriata acum... si sper sa-mi treaca!
Multumesc mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Draga Katja
Sunt din Cj si pot sa-ti spun ca e cam frig. Ninge acum. adica "fulguieste".In Cj la ce esti?
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Nu v-am zis. Sunt noua pe forum si nu m-am prea bagat si eu... la scris. Am studiat din umbra.
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katja spune:

quote:
Originally posted by bombonique

Draga Katja
Sunt din Cj si pot sa-ti spun ca e cam frig. Ninge acum. adica "fulguieste".In Cj la ce esti?
Bq



Ups, nu suna f bine, mai ales pt mine care sunt cam friguroasa... Sunt programata la dl. dr. Daniel Muresan. Il cunosti? Apropo, voi ce fel de anestezie generala ati facut? Sunt mai multe optiuni la Clinica de Ginecologie 1 din Cluj?

astept raspunsul vostru... mai am cateva zile si gata, am si eu 3 gaurici in burtel! Si sper ca in scurt tip sa apara ceva cu ochi la ecograf!!!!!

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Katja eu nu am facut inca laparo. Nu stiu dc va fi nevoie sau nu. Eu am facut doar IUI si cochetez cu fiv pt ca nu am reusit. Personal nu il cunosc pe dr tau. Eu sunt la Dr Micu. Dr Stamatian m-a mai consultat dar nu admit sa faca glume de autobaza cineva care ma vede prima data. Anestezist cunosc Dr Orosz Karol. F glumet si el (glume de autobaza) dar e chiar ok profesional. este f distrat. asa pare. adica binedispus. se cunoaste cu soacra mea si prin telefon i-a promis nepoti. Acum astept. sa-i vad si eu!!!. Ca intarzie deja de 10 ani!
si multa bafta. daca mai e ceva cu ce as putea ajuta intreaba.
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Sfatuti/ma si pe mine, va rog. Imi puteti spune care ar fi motivele pentru care sa NU FAC aceasta operatie?

Avantajele sunt cele legate de trompe, sa se vada daca sunt ok sau nu, de chisturile de pe ovarele mele, de faptul ca la ultima eco mi s-a spus ca as avea si un fibrom mititel pe uter (pentru acesta mai vreau o opinie insa) Asadar sunt suficiente motive sa fac laparo, sau ma arunc prea mult si inutil? Vreau sa fac o IA cand e de serviciu ovarul stang care ovuleaza. Dar ma gandesc ca dc nu fac laparo, nu am de unde sa stiu daca trompa e buna. Si daca nu e buna, fac degeaba IA.

Nu vreau sa fac HSG si timpul nu vreau sa il pierd din cauza ca avem probleme si cu



Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Angelique
HSG am facut si nu consider ca e de nesuportat. si e doar 2 mil si dureaza 30 de min cu totul. Cam o zi dupa interventie te doare burta, dar cam ca la CM+30%-50%.
Procedura m-a durut intr-adevar. dar trece. Dc treci direct la laparo, sau nu e optiunea ta?
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ma gandeam sa sar peste HSG pentru ca in afara de permeabilitatea trompelor nu ma ajuta si la altceva. Ma gandeam la laparo pentru ca odata la operatie imi vor putea fi curatate de chisturi si ovarele si poate se va putea vedea ce e si cu fibromul de pe peretele uterului. De aceea v/am cerut si voua parerea pentru a vedea ce imi spuneti voi cele care ati trecut prin asta.

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

katja, am auzit eu de dr. Muresan. Iti pot spune sa stai linistita ca e super.
Va fi anestezie generala cu siguranta. Eu nu am facut la ei laparoscopia. Am facut doar punctie ovariana. M-au anesteziat la imceput un lichid in branula si apoi mi-au pus masca de oxigen. Anestezia de la laparoscopie e mai profunda dar incepe tot cu branula si lichidul respectiv. Apoi nu mai stii ca te trezesti la reanimare cu febra musculara la abdomen .

Monica

Mergi la inceput