credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

credeti ca soacra are datoria sa ne ajute? | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

am postat acest mesaj la..."stop contact cu soacra",insa vad ca subiectul s-a cam incehiat,asa ca eu il redeschid,vrand sa stiu parerea voastra,daca soacra are datoria sa ne ajute,..poate gresesc eu.

nu mai pot de nervi,imi tremura picioarele.
Acum m-am certat cu soacra mea ,pentru prima si ultima oara,nu vreau sa o mai vad in fata ochilor ca t oi trai.
Nu o mai suport si punct!
Sotul meu o venereaza,ar face orice sa nu o supere,in schimb eu sant calul de bataie.
nici nu stiu cum sa incep,insa sta pe strada vecina,ca vreau nu vreau dau ochii cu ea,m-as muta,dar fiul e lipit de ea..eu nu inteleg cum pot unele persoane sa fie asa de indiferente,sau nesimtite.
Porblema mea este ca nu ma ajuta cu nimic,o sa spuneti ca nu are datoria asta,insa eu cred ca e datoria ei sa ne ajute...
ma chinuiesc si eu sa-mi dau niste examnene f grele,alta tara,alta limba straina,copil,casa mare,curatenie,manacre,tot eu fac,incat am ajuns la epuizare.
mi-am pus cariera pe locul ultim,vazand ca,fetita mea daca o duc la cresa,se imblonveste f repede si grav...nu i-a fost mila de fetita,de mine nici nu poate fi vorba,sa ne ajute si pe noi,cu cateva ore sa stea cu ea.
Am aflat eu,care sant venita noua,ca in cartierul nostru e o gradinita,unde aporpae toti copii din cartier se duc,scaola e f curata ,frumoasa,spatioasa,mi-a placut enorm.Ei stau de 30 de ani aici.
Pt ca nu am gasit loc,o du c eu cu masina de 2ori pe sapt.merg o ora cu masina la alta gradinita,care are conditii mai putin bune,si unde am gasit loc....insafetitei mele ii place,,si spre noorcul meu nu s-aimbolnavit.
Acum ne-am interesat din timp,cand se fac inscrieirile aici la noi,si l-am pus pe sotul sa de a tel,eu nestiind limba,dupa lungi rugaminti,sa intrebe de inscriere,si asa aflam ca deja locurile sant ocupate,mai e unul care e"blocat",desi perioada de inscriere inecpe sapt viitoare.
Soacra-mea e prietena cu un vecin de pe strada ei,care e membru acolo la biserica(bisericile aici au scoli afiliate gradinitei) ,care cunsotae toate sforile,insa a zis ca da odata tel sa vb cu el,..nu s-a tinut de cuvant,pe strada ei are o prietena care e prietena cu o invatatoare de acolo....preferea sa ne lase sa ne descurcam singuri.
Ei ii place ca eu sa le fac pe taote,sotul meu e multumit,si ea sta cu cateaua la tv zi lumina.
de socru-meu care are 80 de ani,inteleg ca e batrin,darnu a vazut-o de jumate de an,cum nu ii este dor de fetita?
mama mea plange la tel de dorul nepotelei,iar ei stau la 2 pasi,si un tel nu dau.
Am fost asa d e suparata cand am aflat ca nu mai sant locuri,ca am ridicat tel si i-am spus,cum de nu ne ajuta si pe noi macar putin,si a zis"nu e obligatia mea".
sant f suparata ,ca singura nu pot sa-mi realizez visele in aceasta tara,imi tb ajutor,si defectul meu este ca sant o MAMA care vrea pt copilul ei tot ce-i mai frumos pe lumea asta,nu suport sa-mi chinuiesc copilul la crese,daca am incercat si s-a imbolnavit f rau,am fost la urgente cu ea.
mi-am spus of-ul la voi,ca aici nu cunosc pe nimeni aporpiat,de suflet.
acum ,peste o luna e ziua fetitei mele,eu vrem sa chemam 2 fam de tineri pe care eu i-am cunoscut,si 2 fam prieteni cu soacra-mea..insa sotul meu vrea sa o sarbatorim pe fetita de 2 ori,cu tinerii la noi si cu babacii la soacra.
Eu nu vreau sa merg la soacra,am spus ca nu mai calc la ea,atata timp cat nu vrea sa stie ca are o nepoata,dar cu pretxtul ca e ziua nepotelei,isi cheama prietnii,si da ex de o bunica model,insa ei nu stiu ca ea e ca o straina pt fetita mea.
ce as putea sa fac,ca eu nu vreau sa sarbatoresc la ea,vreau sa pun masa la noi acasa...
cam asta este,sant suparata si obosita de atatea griji.
si multumesc ca existati,citind pe forumul asta ,vad ca se paote si mai rau,si mai ma linistesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

si inca ceva,am eu dreptul sa-i interzic soacrei sa nu mai vina sa o vada pe fetita?
ea vine pt 20 min la o saptamana,asa ca de distractie,cand se plictiseste acasa cred,si pleaca cum a venit.
Nu vreau sa fiu rea,dar de ce ea poate sa faca ce-i doreste inimioara ,iar eu nu,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

NU, Doamne fereste!
Sa stea la ea acolo...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Cred ca ar trebui sa ai o discutie amiabila cu soacra ta , dar f.f. serioasa . Aniversarea fetitei tale sa aiba loc numai la voi acasa ( nu si la soacra ) si sa invitati atat bunicii paterni , cat si cei materni , fara alte discutii .


.... Cand vine soacra in vizita , incearca sa te scuzi ca ai ceva de rezolvat si roag-o sa aiba grija doar cateva minute de fetita... astfel ,poate ii dai posibilitatea sa se apropie mai mult de nepotica si nepotica de ea . Si , incet , incet ,ii va duce dorul si va dori sa stea mai mult cu nepoata , sa se plimbe prin parc , sa o ia in vizita pe la ea , fara tine .Astfel, tu te vei putea ocupa si de alte treburi. Nu stiu.... zic si eu... daca merge e OK !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

laurabb, unde locuiesti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

mama mea locuieste in Ro,insa am rugat-o enorm de mult sa vina sa ma ajute.ca nu mai pot.
A venit anul trecut a stat 6 luni,m-a ajutata f mult ,timp in care eu am dat un examen,apoi 6 luni,pauza,niciun ajutor de la nimeni.
Ei,cat a stat mama mea anul trecut aici,soacra-mea venea ,in fiecare zi ,dar in fiecare zi statea cate 2 -3 ore la taclale cu mama,povesti din tinerete etc,....ea venea sa se simta bine,dar nu se gandea la mama ca paote vrea sa doarma,poate e si ea obosita,nu dadea nici tel sa spuna ca vine,ne pomeneam cu ea la usa.
Dupa ce a plecat mama,paaaaaaaaaaauza lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

in SUA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

NU, nu este deloc obligata. De ce ar fi? Nu intzeleg...

Sper totusi sa gasesti o solutie. De obicei, cam toti copiii se imbolnavesc foarte des in primul an de gradinita. Mai incearca. Cati ani are fetita? Oricum e mult mai bine ptr copii sa fie in compania altor copii, unde au tot felul de ocupatii pe masura varstei lor.
Sigur e placut sa ai pe cineva sa te ajute, insa bunicii nu au nici o obligatie sa se implice in cresterea nepotilor.
Singura obligatie este de partea mamei si a tatalui

Parerea mea...

Iti doresc numai bine si spor la invatat


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Nu e obligata, dar daca ar avea suflet bun ar ajuta DE PLACERE si DE BUNAVOINTA, nu din obligatie. Mie mi-a iesit pe nas tot ce au facut altii vreodata pt. mine din obligatie, ca dupa aia mi se scoteau ochii.

Asa ca inteleg durerea ta, poate e mai bine sa-ti trimiti sotul la mama-sa, sa sarbatoreasca ei in doi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Nu e obligata iar in cazul de fata poate ar fi mai bine sa stea la ea acasa. Cred ca nu mai poti si ai avea nevoie de ajutor dar cel mai bine e sa te mobilizezi si sa faca si sotul tau acelasi lucru, ca sunteti amandoi parinti.
Sarbatoriti fetita la voi acasa ca asa e normal, ala e caminul copiului si acolo se va simti bine.


Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da,va multumesc de raspunsuri.
sant obsita si fizic si psihic,si mi-am pierdut calmul...
sotul meu tine la mama lui ff mult,eu nu am niciun drept sa intervin intre ei,dar pe mine ma enerveaza,ca o invita si o ia dupa noi cand e de distractie(ex,plecam cu masina undeva sa ne recreem,hop si mica-sa),pai ce cauta ea cu mine?pana acum ,cand am avu tnevoie nu am vazut-o...stiti,vorba lui Creanga"la placinte inainte,la razboi,inapoi"
are un catel,ca mi s-a pus "pata "pe biata creatura,desi mie imi plac animalele f mult,il plimba tota ziua,prin fata casei noastre,pe fetita ,Doamne fereste...pai e normal?
ce e mai important ,un caine sau un copil?

Mergi la inceput