Aspirante optimiste>20 ani (48)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Winter, eu aveam ciclu regulat de 30 zile, am avut o dereglare si mi-a venit la 40 de zile, atunci m-am dus la doctora, care nu mi-a facut nici o analiza in acest sens, mi-a dat Duphaston. In urma tratamentului urmatoarele CM-uri au fost la 30, 22 si 17 zile!!! Din cate stiu eu un ciclu trebuie sa fie de min 21 de zile ca sa ai ovulatie. Problema mea nu se rezolva cu Duphaston, dar asta am aflat-o de la un alt medic care nu m-a "controlat" niciodata si m-a tratat doar in urma analizelor de laborator.

Am mai spus, mai bine te duci sa ceri si o alta opinie.

http://tt.lilypie.com/zDTIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ioana mai dureaza pana sa vin eu cu vreo veste buna sau nu. Abia sunt la mijlocul CM-ului. Test nu voi face decat dupa ce-mi va intarzia (daca-mi va intarzia). Am raspuns mai tarziu ca am avut muuuulta treaba[ ;)]

Winter mi se pare cel putin ciudat modul in care ti-a pus diagnosticul asta! Pai fara nici o analiza???!!! Ce, e clarvazatoare? Sfatul meu este sa-ti cauti alt doctor, cat mai repede, pt a nu mai pierde timpul


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Hello fetele,
Am citit din urma si nu mi-a venit sa cred ce se intampla"cearta".
In mare parte subscriu la ce au spus Nushulica si Biby,s-a deviat de fff multe ori de la subiect si se scriu capitolele fff repede,efectiv nu poti sa le urmaresti si de cele mai multe ori se repeta mesajul sub alta forma.
Nu vreau sa supar pe nimeni,pur si simplu mi-am spus parerea.
Azi am fost la dr si mi-a dat sa fac hormonale,spermograma si HSG.Sper sa le fac cam intr-o luna ca nu mai am rabdare.
Vreau si eu sa va intreb daca stiti ceva de HSG.Doare?
Azi temp 37 si speram sa vina bb luna asta ca sa scapam de analize.
Pup fetele

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Anca iti raspund eu de HCG,si mie mi-a fost recomandata.
Am vorbit cu fete care au facut si parerile sint impartite.Pe una a durut-o rau de tot pe cealalta mai putin,ca niste dureri la ciclu.
Aaa,cica se face fara anestezie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

WINTER parerea mea este sa mai consulti si alt doctor.nu vreau sa iei ceva,fara sa faci investigatiile necesare. si eu am fost la multi "doctori", daca pot sa-i numesc asa.cred ca trebuie sa-ti faci analize de la A-Z, sotul sa-si faca spermograma si pe urma, sa va dea doctorul un diagnostic.
si eu stau cu pastilele si injectia cumparate< pt inseminare>, dar nu mai merg la doctorul respectiv.
mi-a dat sa iau pastile, fara sa-mi faca monitorizare, sa vada daca ovulez, fara sa-mi dea ceva sa-mi regleze ciclul< ultima oara mi-a venit in 16 decembrie-am 2 teste negative>, fara sa-mi dea ceva pt ovarele polichistice, pt prolactina ce-o am aproape de maxim....etc. sunt multe care nu mi-a dat sa-mi fac...n-am facut testul pap, n-am facut analiza secretiei sa vada daca ii prea acida. cred c-ar trebui sa verifice absolut tot pana sa-ti dea un asemenea diagnostic.
si nu cred ca-i normal sa incepi sa iei tot felul de pastile, fara sa ai toate investigatiile facute, iar sotul tau sa aibe spermograma.
din cauza unor asemenea doctori <pe la care probabil ai ajuns si tu>, nu mai vreau sa aud de doctor si de restul.cel putin, nu acum. nu vreau sa-mi dereglez organismul doar c-am nimerit la "cineva" , care numai doctor nu pare a fi.m-am saturat de ei, ca sunt multi care nu-si dau nici un interes.sau poate doar eu am dat peste asemenea doctori.
eu am inceput sa merg la o aromaterapista cu specializare in ginecologie. este si doula. am facut masaj <total>, incerc sa fiu mai calma, mi-a dat o licoare< a amestecat mai multe uleiuri> cu care sa-mi faca sotul frectie la spate jos si pe burta si pe ovare, de 2 ori pe zi. mi-a dat sa beau ceai de coada soricelului<inca ma obisnuiesc cu el, ca-i tare rau>. miercurea viitoare trebuie sa merg iar. imi va da mai multe, mi-a zis sa-mi fac si alte analize de sange<chimia sangelui> si de urina. mi-a spus ca ce urmareste ii sa nu iau hormoni si pastile de la varsta asta, sa nu-mi dereglez organismul. 3 luni de zile nu am voie sa raman graviduta si trebuie sa urmez tratamentul. mai bine cu ceaiuri decat cu pastile. nu sunt adepta pastilelor. tot timpul incerc sa le evit, mai ales cand stiu ca nu mi-i s-au facut toate investigatiile pt a mi-i se recomanda .
cred ca m-am lungit....sper din suflet sa ai timp si rabdare sa-mi citesti mesajul si sa iei hotararea cea mai potrivita.
si eu sunt de parerea sa mai mergi si la alt doctor, numai sa nu ajungi ca mine....am fost la 5 si de nici unul nu am fost multumita....nu pun suflet in ceea ce fac si sunt parca, de multe ori, pe langa problema ce-o ai tu.
eu sunt hotarata sa tin "cura" asta de 3 luni, sa-mi curat organismul si sa mi-l reglez.
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Idaira multumesc ptr raspuns.
Tu cand faci?
Cu cine?


anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Laura asa mi-a scris pe reteta: sterilitate primara .Mi-a dat doar tratamentul pe care vi l-am spus. Cred ca s-a bazat doar pe faptul ca incerc de peste un an sa raman insarcinata.Fara analize de sange, fara analize de secretie nimicAcum stau si ma gandesc: oare la un simplu control se poate vedea chiar tot? Daca sunt OK de ce nu raman insarcinata? Acum chiar sunt in ceata ...eu credeam ca o sa aflu ceva mai concret. Diagnosticul asta e destul de general asa. I-am spus ca am 27 de ani si a spus ca mai am timp!!! Acum mi-e cam frica sa iau pastilele : antiinflamatoare in timpul menstrei, alt med. pt. ovulatie si Duhaston in timpul fazei luteale. Fetelor am scris cam mult dar poate ma lamuresc si eu ! Am mers la sa aflu cauza sterilitatii primare si m-am intors si mai confuza!!

http://tt.lilypie.com/4klIp2.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Deocamdata am rezerve...nu stiu ce-am sa fac in final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Winter cel mai bine este sa schimbi medicul...cum pune asa un diagnostic fara nicio analiza??????????
Esti din Bucuresti?

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Deocamdata am rezerve...nu stiu ce-am sa fac in final.



Ai rezerve daca sa faci sau nu?


anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput