oare sunt pregatita sa fiu mama???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Gabi K, tare faza. Si al meu fecior m-a intrebat zilele trecute ce e aia "birth control".
Eu zic ca invatam unii de la altii. Pina la urma copilasii astia ne antreneaza pe noi sa fim parinti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by alesssia
ieri l-am lasat prima DATA sa planga si m-am facut ca nu-l aud. AZI.....e mai bine.

DAR...ma incearca un sentiment de vinovatie.inca ma gandesc ca-i devreme ptr. astfel de situatii.



Din prima zi in care a venit pe lume, incepe o lupta intre copil si mama (parinti) pentru suprematie. Evident, bebe este in avantaj si simte imediat acest lucru.
Asa ca...lasa vinovatia. Stiu ca poate nu ti se pare drept, dar rasfatul chiar dauneaza.

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Eu sunt pe ultima suta de metri in ce priveste decizia sa am un copil, abia acum sunt in relatia care cred ca ar fi potrivita pt. asa ceva. Tot urmaresc pe aici, ca sa vad CAND sunt femeile pregatite sa devina mame si incerc sa gasesc si la mine acea certitudine, dar sincer, incep sa ma conving ca nu o voi avea niciodata, ca va trebui sa merg pe instinct si pe sentimente, altfel va fi prea tarziu.

Iti doresc sa te simti pregatita si sa te poti bucura de minunea ta de copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

draga alesssia,
Eu sint la al doilea copil, care are acum 8 luni jumate. Primul a fost un mare agitat si plingacios si n-am remarcar schimbarea:)
Dar la Victor cel mic, efectiv si eu am remarcat ca de vreo saptamina are exact manifestarile de care povestesti. Era un bebe calm si zimbaret, statea cuminte unde-l puneam si se juca linistit cu jucarelele si incepea cu protestele doar daca ii era foame...

Saptamina trecuta am fost la pediatra cu el ca mi-a facut un puseu de eczema si i-am povestit si despre schimbarile lui de atitudine...

Ei, si asculta tu aici ce mi-a spus madama: cica domnu' Victor e pe cale sa faca criza de dupa 8 luni (!:), copilu' cica incepe sa se prinda ca el si mama nu sint una si aceeasi persoana si angoaseaza mititelul daca o pierde pe maman din vizor:)) M-am si amuzat ca zic daca de-acu imi incepe cu crizele, pai pina la adolescenta am treaba, nu gluma:))
O fi si asta o explicatie, desi eu sint mai degraba de parere ca cel mic a inceput sa se prinda el cum sta treaba si incearca si el sa vada pina unde poate duce limitele.
Asa ca eu aplic metoda vorbitului si iar vorbitului, ii explic ce fac si ce-o sa fac si de ce nu fac aia si ailalta, etc. Bineinteles inca nu pricepe mai nimic, dar eu cred ca incetul cu incetul o sa apara si rezultatele pozitive:) Nu de alta dar la mine sa-l iau des in brate nu prea mai pot - are deja 9kile:))

Asa ca mult curaj, rabdare si putere iti doresc! Nu esti singura, dupa cum vezi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiaaa23 spune:

Draga mea,uite ca am citit si eu mesajul tau si doresc sa iti raspund strict la subiect!DA esti o mamica buna,grijulie si iubitoare!Asta e parerea mea si nu trebuie sa iti faci probleme de genul asta!
Te pup si mai vb!Ai grija de tine si de bebe...al meu da din picioare de zici ca e la maraton

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

criza la bebe dupa 8 luni? n u am mai auzit? el de abia acum realizeaza ca nu e totuna cu mama lui? wow!!!!!
observvvvvvvv ca dak plec un minut....plange in disperare. offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Esti pregatita sa fii mama fiindca esti!Nu trebuie sa iti pui aceasta intrebare caci tipa!Noi ii rasfatam pe copii fiindca ii iubim!Si cand cresc vor fi unele probleme, atunci cand li se pare ca nu ii intelegem cand vor sa faca doar ce vor ei...cand e perioada de pubertate...si parca toti sunt impotriva lor...mereu se pare ca ne intrebam daca suntem pregatiti?Dar trebuie sa fim caci suntem MAME!Iar asta dupa mine este o binecuvantare!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

La virsta asta nu se pune problema de rasfat !!!!!! La 9 luni, chiar si la 1 an nu poti rasfata un copil, el are nevoie de tine, sa fii linga el mereu, nu e inca independent !
Nu exista sa-i dai prea multa iubire si sa-l rasfeti, nu iubirea rasfata dar trebuie sa te pregatesti pentru ce va urma...sa citesti si sa inveti cum sa actionezi pentru ca vor urma crizele (tantrums in engleza) in jurula virstei de 18 luni si multe altele
Citeste "Totul se intimpla inainte de 6 ani " de Dr.Fitzhugh Dodson si mai sint o gramada de carti. Nimeni nu se naste invatat....invatam pe parcur...

succes si nu -ti fa probleme ca ti-ai rasfatat copilul!

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

l-am lasat cu alte persoane si....nu rezista. ar trebui sa-mi fac probleme sau e prea devreme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

are aku deja 10 luni. voi? de la varste i-at ilasat cu alte persoane si cum ati procedat? treptat...o o ra. 2 ore....cum?

Mergi la inceput