cezariana pentru a nu forta ochii mamei?

cezariana pentru a nu forta ochii mamei? | Autor: dianalaura

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Tocmai am venit de la controlul ginecologic si ecografic si doctorita mi-a spus ca va trebui sa imi faca cezariana, fiindca am dioptrii mari (+3.5, nu mai stiu exact cat)si nu vrea sa imi forteze ochii printr-o nastere normala! Pare destul de logic ce spune ea, insa eu nu am mai auzit de asemenea cazuri. De aceea va rog, daca ati trecut prin asa ceva, sa imi impartasiti si mie din experienta voastra.

dia 23 + Stefan
bebe
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadel spune:

Sunt noua pe acest site si cu burtica mica 10+. Si eu ma gandeam sa=l intreb pe doctor de problema asta/am +2.50 si ma bate gandul sa nasc natural. Auzisem ceva dar numai de cei care au -. Pe net nu am gasit mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Dianalaura exista intr-adevar un risc de dezlipire de retina dar cel mai bine este sa te duci la oftalmolog ca sa-ti evalueze probabilitatea IN CAZUL TAU, nu sa primesti o generalizare a situatiei.

Ca sa te mai inveselesc un pic: in tarile nordice procentul de ochelariste este unul dintre cele mai ridicate din Europa si in contrast,procentul cezarienelor este scazut, intre 12% si 16% din totalul nasterilor.

Am multe prietene suedeze cu ochelari si nimanui nu i s-a recomandat cezariana din acest motiv daca nu s-a constat un risc crescut la controlul oftalmologic.Sa nu uit ca mai toate au peste 2 copii...

Poate ii comunici si doctoritei tale aceste lucruri?

Mariana 35+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Eu am dioptrii muuuuuuuuuult mai mari si am nascut de doua ori normal.NU am patit nimic si dr a zis ca astea sunt idei preconcepute.Acum cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am -2,50 si -4,50 si am 2 ceza. Dr meu a zis ca e riscant...cu -4,50. A zis ca cu -2,50 merge...dar deja dupa -4...el nu recomanda.
Pericolul e ca in timpul expluziei sa se dezlipeasca retina...sau sa creasca dioptriile. Bineinteles ca nu se intampla mereu lucruri rele...dar de ce sa risti? Inca ceva: ca sa se usureze expulzia, in astfel de cazuri de multe ori se foloseste forcepsul
Consulta si un oftalmolog (si eu am fost), vezi ce zice si el. Mie si oftalmologul mi-a recomandat ceza.


_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

multumesc fetelor pentru raspunsuri. Bineinteles ca voi consulta si un oftalmolog, dar banuiesc deja ca imi va recomanda cezariana. Eu port de 20 de ani ochelari, am miopie cu astigmatism, nu mai stiu care sunt valorile exacte, stiu ca am si cu plus si cu minus, iar cu ochiul stang vad de-a dreptul rau fara ochelari....si i 20 de ani nu am experimentat nici macar o singura data sa mi se reduca dioptriile, doar au crescut...

dia 23 + Stefan
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

si eu am miopie (undeva pe la -3.50, -3.75). cu toate ca multa vreme m-am amagit cu ideea cezarienei am nascut normal, si dioptriile nu mi s-au modificat deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Medicul oftalmolog va decide. Conteaza atat valoarea dioptriilor, cat si starea fundului de ochi. Si atentie: examenul de fund de ochi se face pana in luna a7-a, dupa aceea oftalmologii nu se mai baga pentru ca trebuie dilatata pupila cu picaturi.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de dianalaura

Buna fetelor!
Tocmai am venit de la controlul ginecologic si ecografic si doctorita mi-a spus ca va trebui sa imi faca cezariana, fiindca am dioptrii mari (+3.5, nu mai stiu exact cat)si nu vrea sa imi forteze ochii printr-o nastere normala! Pare destul de logic ce spune ea, insa eu nu am mai auzit de asemenea cazuri. De aceea va rog, daca ati trecut prin asa ceva, sa imi impartasiti si mie din experienta voastra.

dia 23 + Stefan
bebe
poze




Nici aici in Olanda nu am auzit pe nimeni sa i se faca cezariana pentru ca are dioptrii mari.Si aici sint ochelariste gramada.


Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chryssrusu spune:

Buna. Eu am astigmatism miopic compus, cu dioptrii cumulate de -4 si -5,75. Mi-au crescut in sarcina cu cate o dioptrie pe fiecare ochi, si obligatoriu am facut cezariana. In orice caz, sa stii ca dioptriile vor mai creste si dupa nastere, din cauza oboselii. am schimbat 3 perechi de ochelari pana acum de cand am ramas insarcinata si acum fata mea are 1 an. Asa ca mergi la oftalmolog, si discuta cu el. Totul e de la caz la caz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by arghirmonica

Eu am dioptrii muuuuuuuuuult mai mari si am nascut de doua ori normal.NU am patit nimic si dr a zis ca astea sunt idei preconcepute.Acum cine stie?



Ai avut noroc, insa de riscat, ai riscat!Eu cunosc persoane care nu purtau ochelari si dupa nastere au purtat.
E un risc major pe care fiecare si-l asuma sau nu. Mai este si varsta pe care o ai atunci cand aduci pe lume un copil. Oricum, nu sunt doua cazuri la fel!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput