Adi & Robi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Citeam povestea "Fat Frumos cu parul de aur" si ajunsesem a partea in care imbraca, pe rand cele trei randuri de haine furate de la zane.
Primele au fost hainele "campul cu florile" - toate bune si frumoase.
Cand am ajuns la al doilea rand de haine "cerul cu stelele" Adi s-a revoltat: "Cum?! Pleaca la lupta in pijamale?!"
Eu: Cum, in pijamale?
Adi: Albastre si cu stele: PIJAMALE!


Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Vineri dimineata, mergem la gradinita. Este un aer mai degraba primavaratic si copiii se lamenteaza: Nu mai este zapada!
Adi: A venit vara!
Eu: Cum sa vina vara? Vara e cald, iesi in maneca scurta!
Robi: Uite, mami, acolo e un pic de toamna! - Era un copac din care nu picasera inca toate frunzele!
Asa ca le avem pe toate: Iarna - ca mai este pe alocuri cate o gramajoara de zapada; Vara - de la Adi; "un pic de Toamna" din loc in loc; si dupa temperatura e clar Primavara!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Mancam supa si la Adi, bineinteles "capra vecinului" e intotdeauna mai grasa...
Adi: Eu am mai putini morcovi!
Robi, impaciuitor, ii da solutia: Taie-i bucati si o sa ai mai multi!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Incerc sa-i explic lui Adi ce se intampla daca nu se spala pe cap si-i spun ca o sa aiba paduchi pana la urma. Concluzia?
Adi: Adultii au mai multi paduchi!
Eu: De ce?!
Adi: Pentru ca au capul mai mare!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Una scurta, inainte sa o uit si pe asta.
Adi se grabeste: Hai, mami, ca ne apuca apusul de seara!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Off! Sunt atatea perlute si le uit aproape instantaneu, ca nu reusesc sa le scriu...

Robi: Mami, eu sunt vegetarian... ca mananc multa vegeta!
Le-am cumparat doua pungute de perinite, sa manance cu lapte. Robi, evident, manaca incet. Adi, dupa ce si-a terminat tot din punguta, striga: Mamiii! Robi are mai multe decat mine!
Ce sa-i raspund? - Da in judecata fabrica. Cum indrazneste sa puna mai putine tocmai in punga ta?!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ieri dimineata era ceata si rece. Grijulie ca orice mama, ii spun lui Robi sa-si traga bine caciula pe urechi, la care el intreaba, nedumerit: "De ce, ca sa nu-mi intre ceata in urechi? "

Intr-o zi discutam despre unt, ce este si cum se face. Robi, atotstiutor, zice: "Exista si unt de gaina..."
Raman putin fara cuvinte, apoi incerc sa vad ce stie totusi despre animale: "Vaca da lapte, din care se poate face unt, gaina da oua, iar porcul... ce ne da?"
Robi: "Noroi!"

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ne uitam aseara la modele de hainute crosetate pt bebei (sora mea trebuie sa nasca):
- Uite, si bluzita crosetata!
- Si costumas!
- Si rochita!
Robi: - Si bebe e crosetat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ca nu cumva sa-si strice "reputatia", Adi comenteaza la rugaciunea de la masa, fiind in vizita la matusa lui. Ea ii spune ca asa Dumnezeu va avea grija de noi. Adi prinde idea din zbor: "De mine nu a avut grija azi-noapte, ca am visat urat..."

Lui Robi i-a ramas in minte expresia "gheata de..." de cand m-a auzit ca-i spun "Esti gheata de rece la manute!". Asa ca el a preluat-o si o foloseste de cate ori vrea sa intareasca ceva:
"E gheata de cald!" sau "Mami, o sa fim gheata de cuminti!"

Ieri a nascut sora mea o fetita. Toti asteptam sa vedem ce e, ca nu se vazuse la ecograf. Cand a auzit ca va avea o verisoara, Adi a fost foarte dezamagit:
- Oooo... Nu mai pot construi piste pentru masini. Si cand ne jucam cu lemnele la bunica, ea nu o sa se poata juca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Azi-dimineata, in drum spre gradinita, Adi continua "tema" inceputa ieri: ce se intampla cand o masina loveste un copac?
- Daca da masina in copacul asta se rupe? zice Adi, vazand un copacel nu prea gros.
- Depinde, ce fel de masina il loveste, cat de tare...
- Dar daca rupe copacul, se poate lipi inapoi! e foarte categoric Adi.
- Unde ai mai vazut copac lipit, copile?! il aduce mama cu picioarele cu picioarele pe pamant. Si cu ce se poate lipi un copac?!
- Cu... scotch! Si cand se rupe iar, il lipim din nou...
(De fapt, radea si el de ce-i poate trece prin minte... )

Ieri se contraziceau (ca de obicei):
Adi: Ai OTITA !
Robi: Nu, OCHITA!
Adi: Nuuuu, OTITA! Ca numai daca ochesti ceva spui ochita!
Robi (capos, ca intotdeauna): Ba nu, OCHITA!
Si puteau continua la nesfarsit daca nu intervenea mama...

Mergi la inceput