Din nou despre goblen

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Steluta - m-ai omorat cu lacramioarele !!! Sunt florile mele favorite, asa ca ma gandesc sa mi le comand si eu ! Am o gramada de modele (pictate) care asteapta sa le fac, si ma gandeam sa nu mai cumpar, ca probabil n-o sa apuc sa lucrez prea mult la ele, cel mult pana o incepe Gongutza sa bantuie prin casa ... Dar unul in plus ce mai conteaza ? Asa ca probabil o sa mi-l fac cadou de martisor Spor la lucru !

Eu tot ezit sa ma apuc de lucru dupa diagrama ... Am o singura panza cu diagrama, o scena din "Pe aripile vantului". Are o diagrama cat un cearsaf, am incercat sa identific culorile si sa colorez modelul cu creioane colorate, dar e destul de obositor. Ok, sa zicem ca o fac si pe-asta si am o schita colorata.

Pe urma ce fac ? Ca eu vad o bucata de panza alba si parca am trac, nu stiu de unde s-o apuc, pur si simplu ma blochez

Deci, cum incep un goblen dupa diagrama ? Impart panza in patrate sau cum fac ? V-am spus eu ca sunt amatoare



Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Please, ma depanati si pe mine ?

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Bogdanai imparti panza in patratele exact cate sunt si pe diagrama. Patratelele trebuie sa fie de 10*10 gaurele.Si dupa aia te apuci de model. In general eu incep din partea stanga spre dreapta si de sus in jos, ca sa nu mai ating apoi modelul lucrat. Eu nu lucrez de obicei cu creioane colorate langa mine, ci doar atunci cand am vreo nelamurire, ca dupa aia devine prea obositoare diagrama.
Aaaa, si eu lucrez pe culori. Adica iau o culoare si fac toata diagrama, apoi alta culoare si tot asa. Incep cu culorile inchise si apoi din ce in ce mai deschise.
Sper ca m-am facut inteleasa.

Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Multumesc !

Deci inteleg ca lucrezi fara sa tii cont care e fondul si care e modelul ... Incepi cu o culoare si o lucrezi pana o termini, dupa care alta culoare si tot asa ...

Patratelele cu ce le trasezi, cu creionul ? Pe urma se spala sau se ascund sub cusatura ?

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara!
Fac si eu de vreo 2 ani goblene si cred ca este cel mai placut mod de a-mi petrece timpul liber pe care din pacate nu-l mai am.
Eu am cumparat pana acum numai de la Rogoblen si am cusut numai cu diagrama. cele pictate mi se par foarte grele . Dar cred ca tine mai mult de obisnuinta ce anume ni se pare mai usor si ce nu.
Eu tot la fel prind panza pe un gherghef de lemn si pe margini cu pioneze. Lucrul il incep tot timpul de jos in sus dar sigur nu am nici o noima in continuarea lui. detest pe cele care au prea mult fundal, le ocolesc cat pot dar nu prea exista. Am inceput si unul mare de 34*25 si si acum zace pe undeva, in primul rand ca e prea mare si obosesc repede in al doilea rand ma plictisesc.
Eu imi colorez diagrama. Am incercat cu creionul dar mi se pare pe urma imposibil de urmarit pe ea. Asa ca folosesc creionul colorat pt culoarea pe care o cos, aproximativ.

Bogdana, panza ta ar trebui sa fie deja impartita in patrate cu o dunga mai alba. Aceste patrate au 10*10 puncte (1 cm latime si lungime).

La vara mi-am zis ca o sa incerc si eu cu cele pictate ca nu va mai trebui sa iau dupa mine diagrama si culorile care oricum m-ar fi incurcat foarte mult.
Poate o sa pun si eu niste poze cu lucrarile mele.

Aaaa, am facut si eu vreo 2 cadou dar asa mi se rupe sufletul sa le dau mai ales cand nu stiu daca vor fi apreciate...adica munca mea .



poze Mihnea si www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea
uite cum cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Bogdana uite aici o poza cu un goblen primavara. Vezi ca panza este deja impartita in patratele cu o dunga alba. Patratelul incadrat in alb este primul din cele 10 dintr-un careu de 10*10 puncte.
Nu stiu cum sa-ti explic.
Uite daca ai o panza 10*10 cm asta inseamna ca ai 10 patrate orizontal si 10 vertical. Fiecare patrat la randul lui este format din 10*10 puncte (patratele mai mici) adica 10 orizontal si 10 vertical. Ai inteles ceva ?

Btw si tu si CatXO sunteti suparate pe noi astea de la cirese ?



poze Mihnea si www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea
uite cum cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Bogdanai poti sa faci patratelele cu creionul, se ascud sub lucru. De obicei panza din pachet e deja trasata. Si nu, incep intai modelul si apoi la urma fondul.

Carminabulina nu sunt suparate pe cirese, dar de cate ori am intrat parca am fost omul invizibil, nimeni nu m-a bagat in seama. Oricum sa stii ca va citesc zilnic. frumosul si mofturosul Mihnea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

"pe aripile vantului" l-am lucrat si eu; iese super!!

alexandrina, mamica si raluci (03.08.1997) si narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Carmina - nu sunt suparata pe Cirese, n-as avea de ce, pur si simplu nu mai am timp sa intru pe net ... Gongutza e tare activa, doarme dimineata intre 11 si 1, timp in care ii pregatesc masa de pranz, mai fac cate ceva prin casa si incerc sa ma relaxez si sa ma pregatesc pt ziua de "munca", adica goblenuiesc. N-am timp sa deschid calculatorul, oricum e o vechitura si mai mult dureaza pana se "incinge" ! Dupa care vine masa dde pranz (un chin), pe urma iesim afara, pe urma ne intoarcem si luam gustarea de la ora 5-6 (tot un chin, dar mai mic), pe urma ne jucam si tragem de timp pana pe la 7-8, cand vine baita, masa de seara (parfum, ca e la biberon) di nani. Toata distractia se termina in jur de 9 seara, abia atunci mai deschid calculatorul, si pana imi citesc mailul, pana mai dau cate o comanda (ca sunt reprezentanta si coordonatoare AVON), s-a terminat ziua !!!

Plus ca voi sunteti tare "vorbarete", am incercat sa tin pasul cu voi, dar am ratat cateva zile si pe urma s-au tot adunat din urma vreo 10 capitole !!! Imi pare tare rau, ca am aflat raspunsuri la multe intrebari si m-ati scutit de niste griji inutile, ca e bine sa stii ca si alti copii fac una sau alta ...

Pup bb Mihnea !

Revenind on-topic: am inteles ce-ai vrut sa-mi explici cu patratelele, eu nu am panza cumparata cu goblenul, de-aia nu era asa. E interesant sa vezi cum se contureaza un model dupa o incalcitura de semne !

Eu am primit cadou de la KRIF o diagrama a "Tarancutei" lui Grogorescu, micuta, 9x12 cm, si am gasit prin cutii o bucata de panza pe care am caroiat-o eu cu creionul. Sper sa ma apuc de el cat dde curand.

Intre timp incerc sa termin ce mi-a mai ramas prin cutia cu goblenuri, am acum niste trandafiri foarte frumosi, imprimati, pt care ma chinui sa gasesc ate (sunt de vreo 10-15 ani cumparati, de mama, si nu aveau ate). Cand prind un pic de timp, pun o poza.

Ma gandeam ca ar fi frumos sa facem o "culegere" de odele pe care le-am lucrat, eventual "inainte" si "dupa", poate chiar inramate !

Sa va arat ce mi-am luat eu, de la KRIF (imi place ca au diagrame color, desi modelele pe care mi le-a luat sunt imprimate; am de gand sa-mi comand diagrama color de la "Pe aripile vantului"):

"Domul din Milano" www.krif.ro/romana/index.html" target="_blank">http://www.krif.ro/romana/index.html
"Interior San Pietro - Roma" www.krif.ro/romana/index.html" target="_blank">http://www.krif.ro/romana/index.html
"Gradina cu irisi - Van Gogh" www.krif.ro/romana/index.html" target="_blank">http://www.krif.ro/romana/index.html (favoritul meu, dar nu stiu cand o sa apuc sa-l fac, e foarte mare si greu)

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna seara tuturor pasionatilor de goblen!

Deci ma puteti trece si pe mine pe listuta!

Eu am lucrat pina acum numai de la Pitesti si numai cu diagrama!
Mie chiar nu mi se pare greu de loc cu diagrama(asa am si inceput)si nici nu colorez inainte diagrama!Am intotdeauna la indemina un pix si pe masura ce inaintez tai de pe diagrama suprafata lucrata!

Din pacate la fel ca si voi "sufar de timp"!
Acum lucrez"prima iubire"dupa A.P.COT,care este foarte frumos si din care mai am foarte putin!
Sper sa-l termin mai repede sa ma pot apuca de cel nou "In Gradina" dupa P.D Monsted!

Mie imi place sa lucrez modele complicate,cele relativ simplute si cu mult fond ma plictisesc ingrozitor!

Tot de la Pitesti am lucrat "Prima tigara",care vad ca acum nu se mai gaseste in catalogul lor,personajul principal l-am terminat intr-o luna(aveam si mai mult timp pe atunci) iar fondul l-am facut in 2 ani!

Dana

Mergi la inceput