Din nou despre goblen

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by Idaira
mi-am luat de la mercerie ace speciale pt goblen,au o bobita in varf.
Steluta spor la cusut!!!



Multumesc pentru sugestie!!!



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

n-am vazut niciodata un asemenea ac. toate goblenele cusute de mine (vreo 10-12) le-am cusut cu acelasi ac, unul normal. si au iesit foarte bine.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

eu folosesc cadru de lemn iar panza o prind cu pioneze; din cand in cand, daca cumva panza se lasa, o desfac si rearanjez pionezele.

alexandrina, mamica si raluci (03.08.1997) si narci (21.09.2006), ingerasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Ramonikaacu am vazut ca esti din Iasi.Pai acele le-am luat prima data de la RC Star.Eu ma intepam frecvent cu cele date de la rogoblen si eram tentata chiar sa renunt de tot la goblen pina cind o vecina de-a mea mi-a aratat cu ce ac cosea ea.Diferenta e ca astea sint mai lungi si au cel bumb in virf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Interesanta chestiaa cu acul special de goblen ... Nu stiam ca exista ! O sa ma uit si eu la mercerie. Eu cos cu un ac normal, potrivit ca dimensiune dupa panza, adica din acele pe care le aveam am ales unul mai subtirel sa treaca bine prin ochiurile panzei.

Eu ca incepator n-am avut curaj sa lucrez dupa diagrama, am ales modele pictate. Am insa si o diagrama, dar marturisesc ca ma cam pierd in multiema aia de simboluri !!! Cum faceti ca sa nu va incurcati ? Mi se par foarte obositoare pt ochi ...

Steluta - succes ! Daca ti se pare prea greu dupa schema, poti oricand incerca dupa model pictat direct pe panza. Nu ne cunoastem de la "Ciresele de mai-iunie 2006" ? Ce mai face Andrada-Cristina ? Inteleg ca iti lasa un pic de timp pt "goblenuit" ?

In afar de inramatul clasic, nu mai aveti idei cum le putem "valorifica" in decorarea locuintei ?

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

bogdanaieu n-am lucrat niciodata pe panzele pictate...am inceput direct pe diagrama.Aveam o trusa de pixuri colorate si fiecare culoare de ata o atribuiam unei culori,numaram stelutele si le taiam dupa ce le coseam,samd.La final,toata diagrama e buna de aruncat...mi-amintesc ca aveam,cele 4 anotimpuri,aveam 4 panze dar numai o diagrama pt toate pe care ar fi trebuit sa le xeroxez numai ca nu mi-am dat seama,asa ca n-am mai facut decit un anotimp(celelalte inca asteapta...). Spor la cusut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu am inceput cu panzele pictate, dar cand eram mica, pe la vreo 13-14 ani. oricum nu se compara panzele pictate, oricat de finut ar fi cusute, cu panzele cu diagrama...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Am primit si eu goblenurile . M-am hotarat sa incep cu Geneza, caci pare mai usurel (http://www.goblenset.ro/geneza-goblenuri-p-192.html )

Si acum intrebare de incepatoare: cum ar fi mai bine sa incep, cu fundalul sau cu mainile?? Exista vreo regula, sa zic asa??

Urmeaza sa-l pun in gherghef si sa incep usor, usor, in limita timpului liber lasat de fiica-mea ...



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Steluta intotdeauna goblenul se incepe cu modelul si apoi la urma se lucreaza fondul. Iti doresc succes sa-l termini cat mai repede! Si pe mine ma relaxeaza foarte mult lucrul si am terminat vreo 3 goblenuri, pe care insa nu le-am inramat ca nu am unde sa le pun. Locuita mea e amenajata modern si nu se incadreaza nici macar la culori. Cred ca o sa le fac cadou maica-mii.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by CatXO

Steluta intotdeauna goblenul se incepe cu modelul si apoi la urma se lucreaza fondul.


Multumesc pentru sfat!!



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput