pro si contra scoala americana

pro si contra scoala americana | Autor: miriama

Link direct la acest mesaj

Va invit sa va spuneti parerea despre acest sistem.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Cum ti-ar pica bine sa zicem, pro sau contra? :)) Vii in America sau de ce esti interesata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Nu, nu vin in America, dar merg in alta tara unde intentionez sa trimit copiii la aceasta scoala. Ca idee, o aleg datorita limbii engleze, ca limba oficiala nu o stim. Vreau sa stiu detalii. Copiii mei sunt mici inca: unul de clasa I si unul de gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

OK. Eu sunt pro, dar copilul meu are doar 5 ani, deci pana acum doar la gradinita am fost. Oricum din ce mai aud la altii, eu zic ca e OK sa il dai acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

miriama, tu intrebi despre sistemul de invatamant american sau despre asa numitele "scoli americane" imprastiate prin lume pentru expats?

In primul caz, no comment.

In al doilea caz, cred ca toate sunt pe sistemul de bacalaureat international, eu asta vad ca fiind cel mai important detaliu definitoriu.


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

quote:
Originally posted by mQQm

miriama, tu intrebi despre sistemul de invatamant american sau despre asa numitele "scoli americane" imprastiate prin lume pentru expats?

In primul caz, no comment.

In al doilea caz, cred ca toate sunt pe sistemul de bacalaureat international, eu asta vad ca fiind cel mai important detaliu definitoriu.


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">





Asta voiam si eu sa te intreb. Si aici exista o scoala americana; da-ne mai multe detalii!

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Ma refer intr-adevar la scoala americana pt. expati. Si vreau sa stiu daca este cu mult diferit stilul lor fata de cel din Romania, ma refer la concept de invatamant, grad de complexitate, seriozitate. Ma intreb daca fata mea, care e in clasa I, va putea sa invete sa citeasca si sa scrie in lb. engleza; ea se descurca oarecum in romana, va reusi si in engleza? Oare aceasta schimbare nu le va afecta in nici un fel? Voi ati trecut prin asta? Cum v-ati descurcat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

Nu va putea sa scrie si sa citesca din prima - dar in cateva luni 2-3, se va integra perfect. La varsta mica - copiii se adapteaza foarte usor. Si daca este o scoala pt expats - nici o grija sunt de cel mai bun nivel - tot ce ti-ai putea dori - chiar daca este scoala americana sau orice alt colegiu privat. (nu te gandi ca este ceva similar cu universitatile private din ro - unde numai scoala nu se face). Go ahead si bucura-te de experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

miriama, eu cred ca tu ai doua nelamuriri de fapt.
Copilul tau se va adapta fara probleme, cel mai probabil. Fiu-meu a inceput aici clasa 1-a fara sa stie pic de engleza si in Ro ar fi mers in pregatitoare, deci nu era pregatit de scoala deloc. In primele 4 luni scoala i-a oferit ajutor, dupa care l-au lasat fara nici un fel de interventie si n-a avut probleme deloc. Aici sunt multe cazuri ca al lui si sincer copiii n-au taine cand vine vorba de adaptabilitate.

Cat despre scolile americane, roxy2004 are dreptate, sunt scoli de elita (scuuuumpe deasemenea ), deci bucura-te de oportunitate. Nu cred ca se pot compara cu invatamantul romanesc de nici un fel. Din cate stiu si in Bucuresti este o scoala americana, poate poti merge acolo sa te interesezi. Sau cea la care te gandesti, trimite email cu intrebari la obiect, sunt cel mai in masura sa-ti raspunda.


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Va multumesc foarte mult pt. raspunsuri si incurajari. Am mari emotii, dar sper sa ne descurcam. Este foarte scumpa scoala, intr-adevar, dar sper sa merite. mQQm, ce fel de ajutor a primit fiul tau la inceput? Sa stim la ce ne asteptam. Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

miriama, sa clarific de la inceput: fiu-meu nu a mers la scoala americana, tot ce incerc sa spun e: copiii invata repede si se adapteaza usor. In momentul in care o scoala privata il accepta, vor avea solutii de a-l integra. Dar nu stiu care ar fi solutiile lor. Succes!


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput