pro si contra scoala americana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Vorbiti cumva despre International School of Bucharest?
Daca da, eu am vrut initial sa il inscriu pe copilul meu acolo incepand cu gradi.
Concluziile mele ( care se coroboreaza cu experienta verisoarei mele, casatorita in Marea Britanie, cu copii care urmeaza acest sistem):
1. copii initial invata mult mai multe decat cei de la noi, ei incepand si scoala mult mai repede
2. acest avantaj exista doar la inceput, cam pana in clasa a treia, ulterior invatamantul lor este de mult mai proasta calitate decat al nostru, in sensul ca ei fac la liceu cam ce facem noi aici in clasa a saptea
3. gradul lor de cultura generala este mult sub al nostru din aceasta cauza ( am si niste rude plecate in SUA si sunt de acord cu mine)
4. ei merg pe principiul specializarii - daca vrei sa inveti mate, de ce sa mai stii si geografie?
Poti, din pct meu de vedere, sa iti duci copilul las aceasta scoala doar daca vrei sa urmeze si o facultate in sistemul lor, afara. Dar daca la terminarea liceului, sau mai devreme vei dori sa treci cu copilul la ivatam rom, va fi fff greu, deoarece programele de invatamant sunt ff diferite. Eu stiu ca un copil care pleaca din invat rom acolo se adapteaza f usor, fiind peste media lor, in timp ce aceasta regula nu functioneaza si invers..
Nu stiu daca merita efortul financiar doar pt limba engleza, care fiind la ora actuala atat de uzitata o va putea invata si altfel decat la ac scoala. Din cate tin eu minte aveau tarife exorbitante: la gradi, program de la 9 sau 10 pana la trei / cca 300 dolari, pachetul de baza.Dar asta e parerea mea!

Mergi la inceput