FIV 99

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Asa e Kora, e una dintre ele. Eu am numit-o "frumos" . Si eu asa ma gandesc ca stiu ei ce stiu. Oricum fara . Eu la sfarsitul anului trecut mi-am facut toate analizele gen chlamydia, ureeaplasma, mycoplasma, testul Papanicolau si totul era ok. Sper sa nu ma fi infectat acum cu cine stie ce minune. Ma bazez pe faptul ca de cand a luat infectia nu am avut raporturi ca ni s-au interzis. Acum stiu si eu cat e de valabila faza cu luatul de pe vasul de wc ca pana sa ma prind am folosit aceeasi baie.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Monilland nu te mai gandi la luatul de pe wc etc, esti ok cu siguranta,dar cum ati depistat infectia sotului?L-a deranjat ceva?Si pe mine m-a intrebat Matei daca sotul are vreo infectie cand si-a luat dansa notite pt. dosarul nostru, e f. important pt , nu stim sa aiba vreo infectie decat masele stricate care necesita vizita urgenta la stomatolog,dar cand vom repeta spermograma vom face si spermocultura asa pt linistea noastra....

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

va tin pumnii la toatee,!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

MONILAND vineri mai merg la o ultima ecografie, iar luni voi face punctia.Pana atunci cred ca vor mai creste si endometrul si foliculii.Tare mi-as dori sa am gemenei frumosi, de aceea am intrebat de endometru.
Va multumesc la toate pt incurajari sa speram ca bunul Dumnezeu ne va asculta rugile

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

KITTA multam mult pt carte,am citit-o e foarte interesanta.

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Cristina si Madalina, FELICITARI! Bafta joi la ET si respectiv luni la punctie!

Adhnana, cum e cu puisorii in burtik?

M Oana, bafta maine la Marinescovici!

Sheritra pt. curaj! Eu cred ca as muri cu injectoarele langa mine. La primul FIV m-a injectat sotiorul dar acum nu-s ceo-i face ca cica nu mai are curajul, deh a imbatranit...

toate duamnili!



Stu


Ai izbutit? Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Gata m-am operat, mi-a reparat trompa la microchirurgie si am sanse 80 la suta sa raman natural.Vreau sa va zic ca extrauterina mai era acolo chiar dupa aproape 7 luni.Operatia a fost destul de dificila pt ca de fapt a facut doua operatii intr-una laparascopie unde a vazut ce se afla si a curatat ovarele de aderente si microchirurgie unde mi-a curatat trompa uitandu-se cu microscopul.Mucoasa trompei este buna si acum e permeabila asa ca mi-a recomandat sa ma apuc de facut copii.Mi-a zis ca s-au facut studii si ca imediat dupa operatie sansele de a ramane gravida sunt cele mai mai.Eu am ramas blocata stiind ca la fiecare operatie mi-a recomandat pauza cel putin 10 zile dupa ce ieseam din spital.Am mai vorbit cu o prietena de-a mea care este doctor ginecolog tot aici in Germania si ea la fel mi-a zis sa ma apuc de facut bb,insa mie mie teama sa nu-mi plesneasca operatia mai ales ca este taietura mare ,plus ca 20 la suta mai ramane posibilitatea unei extrauterine.E adevarat mic dar ramane.Deocamdata ma mai gandesc important este sa-mi revin caci din 7 operatii asta a fost cea mai grea si cea mai mare,plus ca am avut si drena.Va pupic pe toate si ma rog pt toate la DoamneDoamne sa va dea bb-le mult visat!

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la mot
Cristian 13-15 luni,poze
Poze noi 16-19 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Va pup dulce pe toate fetelor dragi si va doresc din suflet multa multa bafta.Nu am mai scris de ffff mult timp la acest subiect(ca dealtfel la nici un alt subiect) insa am fost in febra pregatirilor pt FIV.Acum am reusit si noi sa ne terminam toate analizele si luna urmatoare facem fertilizarea.Eu am deosebit de mari emotii si desi sunt destul de bine informata si stiu la ce sa ma astept tot am sufetul cat un purice de teama.Voi ati fost mereu alaturi de mine,intotdeauna,cu o vorba calda si buna si mi-ati dat mereu puterea sa merg mai departe.Pt asta va multumesc din suflet

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/mela_oros/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Fetelor , am gasit niste chestii haioase pe net pe un sit si acum le-am tradus in parte , restul maine .Poate le pune careva pe prima pagina ca sa le avem la indemana :

Ai spus : relaxeaza-te????
promptuar de raspunsuri pt. intrebari idiote ce vi se pun:
“Esti prea stressata , relaxeaza-te si o sa vezi ca o sa ramai gravida”Sunt tot timpul relaxata cu exceptie cand aud asemenea tampenii.
Am fost relaxata pt cca. 2 ani , am vazut can u functioneaza si am decis sa schimb tactica…
Crezi ca relaxarea i-mi v-a deschide trompele?
Sigur…precis si tu te-ai relaxat anul trecut cand te-au concediat si asa ai gasit un nou loc de munca…


”Cum de nu aveti inca copii ?”
Pt. ca pisica nostra e allergica la copii.
Sunt deja 3 ani de cand incercm sa intelegem de ce
E destul de lunga povestea dar dac avrei fac copii dupa toate analizele facute ca sa le poti studia cu atentie

”Cand va decide-ti sa faceti un copil?”
In realitate am decis asta acum 3 ani….
Cand ovocitele mele si spermatozoizii sotului meu se vor decide sa se intalneasca…
Si tu cand te decizi sa faci lobotomie?


”De ce sa insistati atat ca sa aveti copii?”.
Ca sa primim ajutor de copil
Pt. Ca cainele nostru sufera de singuratate si credem ca un copil i-ar tine de urat…
Ca sa avem cui lasa bogatiile nostre enorme….


”Dar v-ati gandit la adoptie?"
Din pacate nu putem din cauza cazierului , eu am precedente penale pt. omor iar sotul e alcolist/cocainoman….



”In fond se traieste bine si fara copii !”
A, da? Atunci cum de tu ai doi????
Sigur , dar daca as avea unul as trai mai felicita…

”Se pare ca e vointa lui Dumnezeu”
Scuza-ma, ma tu che ne sai della volontà di Dio?
Scuza-ma dar ce stii tu de volta Lui?
Ca sa fiu sincera in biblie scrie “ creste-ti si inmultiti-va”
Deci dupa tine toate relele din lume sunt “vointa lui D.zeu?

”Daca insisti atat sa ai un copil pot sa ti-i dau pe ai mei”
Nu, multumesc sper sa am mai frumosi…
Intr-adevar sunt foarte nesuferiti dar nu credeam ca-i urasti atat de mult…
Multumesc , mi-ar placea.Cand sa vin sa-i iau?

” Hai , nu te dispera , esti inca tanara!”
Trompele se pot incide si la 20 de ani
Avem o problema reproductiva care se inrautateste cu trecerea anilor , as fi tampita sa nu m preocup.
Daca sotul tau ar muri maine , ai crede ca nu trebbie sa te preocupi pt.ca esti inca tanara si poti sa-ti gasesti altul?


galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Buna fetelor,
va citesc mereu cu emotie si ma simt una de-a voastra desi inca nu am facut FIV, nici macar in pregatiri nu sunt.Problema mea e oligoastenoteratospermia sotului, de aceea am facut pana acum 8 IA dintre care si combinate( adica sot si donator)La mine totul pare in regula, hormonale, trompe, singura problema ar fi endometrul cam mic(in jur de 7.5) dar a avut si valori mai bune.
Sunt pacienta dr Moisa si la ultima IA am rugat-o sa ne ajute sa ne inscriem ptr FIV iar ea ne-a refuzat spunand ca nu avem motive.Adevarul e ca ne-a fost fff greu sa acceeptam ideea unui donator, insa dorinta de a avea un copil a fost mai puternica, iar acum la urmatoarea IA suntem hotarati sa fac IAD !!!! Numai DD stie ce e in sufletul meu ca nu pot avea copiii sotului meu, dar ce e in sufletul lui...pot doar sa banuiesc dimensiunea suferintei....Cand am cerut explicatii dr ptr esecurile IA mi-a explicat ca varsta ar fi problema( am 37 ani)
Apelez la voi cu speranta ca ma veti ajuta cu un sfat:nu mai pot continua la nesfarsit cu IA, am ajuns la capatul puterilor si al deznadejdii si as vrea sa-mi conving dr sa ma ajute ptr FIV, insa imi trebuie argumente puternice, mai ales ca nici sotul nu e f
convins ca FIV-UL ar fi solutia !
Ce ma sfatuiti sa fac ? Luna urmatoare voi mai face o IAD dar dupa aceea ce sa fac ??????
va multumesc anticipat

Mergi la inceput