FIV 99

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Ete ca ma bag si eu la mijloc! Pai, uite ca la mine cu medicamentele astea super-testate nu ma ouai deloc. Acum nu mai imi ramase decat Maca si BU la greu ca poate-poate doar astea ma salveaza. Am avut eu prietena de-o seama cu mine (stiti de-acuma ca-s cea mai baba de pe aici...) si avea neste probleme hormonale nu ca ar fi interesat-o din cauza de BB-ei ca are 1 si bun de fo 10 ani, doar ca o durea capul, o enerva barbatu' de la starile astea din cauza de hormoni vraiste. Dr. ii zise ca cica sa nu se mai chinuie cu AC ca oricum nu mai e in stare sa proceeze. Nici o suparare ca nu mai dadea fata banii pe AC degeaba, da' tot cetind ea asa prin AS a inceput sa bage BU, Muguri de smeur si Maca, ma rog nu stiu combinatia, daca toate odata sau pe rand sau etc. cert e ca durerile de cap ii trecura, nici barbatu' nu o mai enerva si uite asa ramase ea gravida stiindu-se stearpa cu dovezi in regula si din pacate povestea nu are un happy-end caci copilu se duse.....stiti voi unde! Ea e sustinatoarea mea morala ca dupa cine stie cati ani de naturiste raman si eu natural pe la fo 50 de ani de sa vezi ce geloasa o fac pe Madam Iliescu care cica a bagat in ea hormoni de pe la nus ce varsta fargeda dupa ce o lasa barba-su'....
Cat despre nr. inseminarilor e a 9-a asa ca te-am luat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Cred ca incep s-o iau razna,nu mai pot dormi noaptea iar cand adorm numai embrioni,anestezi,doctori si tot felul de ciudatenii visez.

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Monilland analize de sange mi-a facut si la spital inainte de laparo si totul a decurs f. bine, dupa anestezie nu mi-a fost rau,doar somnic la greu,m-a linistit Sherica draga de ea,cica fumez si ma stresez prea mult,sa beau apa multa si sa mananc fructe, o sa incerc sa tin cont de sfaturi...Nu mi-ai spus de ce e importanta analiza anticorpilor antispermatici pt FIV...ca eu nu stiu, nu mi-a zis Matei despre asta...?!
Oana ti-am scris si eu PM, acu' vad aici discutiile despre Maca ( de la Inovinatics presupun),am inteles ca e bine de luat pana la stimulare.Bun...dar spune-mi cand e bine sa incepi sa iei?Sau nu conteaza ziua?Ca e z1 de cm , sau z10 etc?Eu as lua de pe acum, ce zici?Da-mi un sfat.Si as mai lua acid folic si detox ( nu stiu daca se gaseste la farmacie, care e denumirea exacta???), dar pana una-alta nu iau nimic pana nu vb cu T si Matei.
Weekend frumos tuturor!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Neata', Kora iti raspund aici in timp ce-mi fac bagajelul de weekend.
Eu n-am sa ma aventurez sa-ti dau vreun sfat, am sa-ti spun cum am gandit si cum am facut eu, dupa ce am cules luni bune informatii despre FIV. Stiu ca ai incredere deplina in echipajul tau si stiu ca vei face ceea ce-ti vor spune ei, dar daca ceri informatii, eu iti dau.
Matei si Tutu nu prea isi bat capul cu pregatirea organismului inainte de FIV, am trecut pe la ei si stiu ca asa sta treaba. Nici alte echipaje romanesti de FIV nu isi bat capul, insa noi, daca vrem sa facem tot ce e mai bine pentru ORGANISMUL NOSTRU (de fapt, noi tre' sa ne ingrijim de sanatatea generala si sa-i lasam pe ei cu procedurile complicate) ar cam trebui sa cercetam bine si sa actionam, ca doar suntem fete mari.
Inainte de FIV, macar cu o luna, eu am trecut, asa cum am zis si pe la inceputul capitolului, pe urmatorul tratament: acid folic (1 mg/zi), seleniu +zinc (o pastila pe zi), denoxinal (nu am gasit detox) 1/zi si Maca 1/zi.
E un tratament care ma ajuta atat psific, dar si fizic pentru marea distractie.
Daca dai o cautare pe GOOGLE sau pe zecile de subiecte care s-au scris pe temele astea, vei gasi ce face fiecare in parte si poate vei decide singura daca sa iei sau nu.
Eu ii dau acelasi tratament si sotului, care are o spermograma identica cu a ta, desi Matei e pe principiul NU DA NIMIC, LASA ASA........
Eu insa sunt o alta fire, intreb in mii de parti si actionez dupa sfaturile majoritare.....
Despre anticorpii antispermatici, iar te-am prins ca nu ti-ai facut temele, caci noi am vorbit capitolul trecut (sau chiar asta) despre asta. Despre faptul ca Matei, in spermograma trece valoarea lor, despre ce valori am avut noi, cat costa, cum pot ei sa duca la infertilitate...
Si chiar pe site-ul lui Tutu am scris multe pagini in trecut despre acesti anticorpi.....

Ehe..... simt ca am secole de cand tot scriu si citesc despre infertilitate......

PS Aaa, scumpa fetei de mos, incalcesc eu frazele, dar din textul de mai sus reiese Maca pana la inhibare..... Sau autorul asa a vrut sa spuna, acu' uite ce pricep cititorii, de sta bietu' autor sa se intrebe unde a incalcit prea mult textul, de s-a ajuns la concluzia cu stimularea........
De fapt, autorul concluzioneaza ca e de acord cu Maca pana in panzele albe, pana la punctie si chiar si dupa, frate, bal sa fie, insa intelept ar fi sa nu le amestecam, totusi, pentru a a nu avea apoi indoieli si remuscari......
Dar asta era strict concluzia mea si modul in care voi actiona eu.........
Hai ca te-am incetosat si mau rau, nuuuuu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kora, dar daca fumezi nu e bine nici pentru implantarea embrionului. Cica scade sansele implantarii daca fumezi > 10 tigari/zi. Voi cauta articolul.
Cat despre anticorpii antispermatici s-a discutat un pic pe la cap. 97 pag 12 intre Oana si Avalon. M-am bagat un pic si eu in seama pentru ca eu i-am facut dar nu stiam si varianata ca e posibil sa aiba si barbatii acesti anticorpi. Oricum saptamana viitoare isi face sotul o spermograma si va cere spermocultura si anticorpii antispermatici. Sa vedem cum sta treaba cu ei la ei.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

L-am si gasit http://www.presspro-gineco.ro/articole/actual-153.php

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Neata fetelor astazi sunt f optimista cu toate ca tot ma doare capu si pe deasupra am si o afta in gura de la diazepan.Cu toate astea stiu ca am 3 in burtica si rad tot timpu.
Madalina 28, fi barbata ce dumnezeu

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_80 spune:

FELICITARI NOCOLLL !!!!!!!!!!!! Sa ai sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moniland, tu ce faci? cand incepi stimularea?

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Mersi Oana, ma apuc si eu de luat ac. folic si denoxinal daca gasesc la farmacie si Maca ( oare unde gasesc???la Help net oare au?am sa caut...), crezi ca influenteaza cu ceva ca mai am de facut progesteronul in z21?Weekend frumos si relaxant!!!

Monilland nu sunt destul de stressata acu' am mai citit si articloul cu fumatul...da' Lachi a fumat si altele si tot gravidute sunt, eh...hai ca ai dreptate, am sa incerc....


Kora

Mergi la inceput