Botez in Post - se poate?

Botez in Post - se poate? | Autor: Meme1

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

poate s-a mai discutat dar eu nu am reusit sa gasesc, mai 'sap' insa in continuare...

Se poate face botez in timpul Postului sau nu?
Intreb asta deoarece in unele calendare bisericesti scrie ca nu se fac nunti si botezuri in ...., iar in altele scrie numai de nunti...
Eu mi-am pus toti cunoscutii in cap sustinand ca nu se fac botezuri in timpul postului...Ce mai stiam eu e ca daca totusi botezul se face in post, atunci mancarea servita invitatilor ar trebui sa fie de post....
Am primit reprosuri ca botezul se face la 40 de zile dupa nasterea copilului....nu la trei luni cat are fetita noastra acum...(desi eu stiu ca la 40 de zile se face molifta...)

Sunt foarte confuza si nu stiu dupa cine sa ma mai iau....
Mama mi-a spus ca eu am fost botezata intr-o vineri si in post, dar ca preotul a apostrofat-o bine de tot...deci teoretic nu era voie, dar date fiind circumstantele de atunci (eram fff mica).

Voi cum stiti?

Pupici mii,
Meme

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Meme, intr-adevar botezul se poate face si in post cu conditia ca petrecerea (masa si dansul) sa aiba loc la o data ulterioara, in dulce sau cu mancare de post si fara prea mare distractie.
Este spre binele copilului sa fie botezat cat mai curand, dupa cele 40 de zile, se mai linisteste dupa botez (in popor se spune despre un copil mai agitat ca "cere botezul")

Sanatate multa!

printze 5+ mamica de Printesa (iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Am botezat in post(postul Craciunului)si era intr-o zi de vineri. Parintii au facut petrecerea dupa terminarea postului.
Da, botezul este indicat sa se faca pana la 40 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Printze, Darria, multumesc mult de tot pentru raspunsuri...Sunteti dragute...

Pupici mii
Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Meme. se poate face botezul in post. Noi o sa facem botezul pe 4 martie si a zis preotul ca e ok.



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

www.dropshots.com/extazis" target="_blank">Poze Anelin-George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Kateryna petrecerea o ve-ti face cu mancare de post?
Si noi suntem in aceeasi situatie. Daca asteptam sa trecem de post facem vreo 3 luni.
N-am inteles eu prea bine...trebuie sa-i botezam pana se fac 40 de zile???

Marilena si cel mai dulce bebe, Mihnea -Gabriel( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Se boteaza dupa 40 zile, nu inainte; asa stiu eu.
Inainte de 40 de zile doar daca e caz de urgenta,Doamne fereste!

Kasi si Victoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

cunosc copii care au fost botezati la 8-9 luni - traiesc in alte tari si au vrut sa boteze copilul in Ro, impreuna cu familiile. nu au fost probleme.

si noi suntem nasii unui baietel pe care l-am botezat cand avea 3 luni, dupa postul Pastelui.

daca bebe e sanatos, eu as sta linistita pana dupa post, sa poti face si petrecerea cuvenita... nu cred ca sunt probleme si spune-le celor care te bat la cap ca este bebele vostru si voi hotarati chestiile astea, sa nu te mai supere ca nu fac bine! tu transmiti supararea si la bebe si nu are rost...

si daca tot insista, fa-te pur si simplu ca nu auzi!

biserica nu este totusi atat de stricta... eu de ex am chemat preotul acasa si mi-a citit molifta la cateva zile de la nastere, pt ca era vara si am iesit imediat la plimbare... botezul l-am facut la 6 saptamani pt ca tot asa era vara si nu am avut probleme de post sau altele. pur si simplu am considerat ca atunci era momentul, nu am facut petrecere mare - doar nasii, parintii si cumnata mea, plus preotul - i-am botezat acasa, si preotul a ramas cu noi la masa (era unchiul meu, Dumnezeu sa-l ierte...)

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Maryela, avem mancare de dulce. Oricum nu avem invitati care tin postul.



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

www.dropshots.com/extazis" target="_blank">Poze Anelin-George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Draga mea daca copilul este agitata poti sa faci si in post insa eu pentru ca sunt pe unde sunt toate le-am facut decalat. Molifta de 8 zile am facut-o la 3 saptamanai pentru ca nu avea cine si in plus am fost si tintuita la pat cu o infectie la cezariana. La molifta mea de 40 de zile iar nu a avut cine sa-mi vina si era un frig de mureai asa ca iar m-am deplasat la o biserica anglicana unde era un preot ortodox care inchiria biserica cand putea si el. Asa ca mi-a citit slujba la mai bine de 40 de zile. Botezul l-am facut cand copilul facea 4 luni si jumatate de mai aveam putin si rugam preotul sa-l inghesuie in cristelnita. Le faci cand poti si cum poti.
E ca si chestia aia ca nu ai voie in biserica atunci cand ai menstruatie. E o prostie! Am vorbit cu starete si cu calugari care mi-au spus ca e totul e lasat de la Dumnezeu. Da, nu ai voie sa pupi icoane dar cine sa-ti interzica sa intri intr-o biserica sa te rogi. Si mai mult poti sa te rogi oriunde si oricand.
Am vazut copii botezati si mai tarziu de data "scrisa" de se tineau de marginea cristelnitei. Fa cum ai timp, bani si dispozitie. Copilul tipa de coplici sau de altceva si dupa data botezului. Al meu de ex a inceput sa isi asculte vocea si face de zici ca e indian dupa care rade cand se aude. Stai tu linistita ca urla si cu si fara botez daca are dureri. Numai daca e bolnav sau are ceva special stiu ca se face in post. Sa ai un botez frumos si plin de viata iar bb-ul tau sa aiba parte de tot binele din lume! Nu te crampona de habotnici. Gandeste liber. Dumnezeu e oriunde langa tine si oricand.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Multumim tuturor...sunteti niste dragute...

Am facut botezul pe 11 februarie si a fost totul super de super....Suntem incantati...

Inca o data multumim din suflet,

Pupici

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput