Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Felicia, Nicole presupun ca am trecut pe langa voi! In jur de 18.15 am plecat de la cabinet! Cel putin asa cred, pentru ca pluteam cand am iesit: tocmai imi vazusem puiutu' cum se misca si i-am ascultat si inimioara! Joi trebuie sa ma duc la dr.Iosup, dar habar n-aveam ca are cabinetul pe acelasi hol...

va pup

orchis
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Gema: Eu zic ca nu e nevoie sa mai suni din moment ce esti programata......dar daca vrei sa fii sigura ca nu a intervenit ceva in programul d-lui dr. poti sa suni.
Mada: Eu nu cred ca dupa 12 saptamani mai poate avea un efect! Daca nu mai iei si alte produse care ar putea influenta testul.......cred ca-i de bine, esti cu bb la purtator!!!!! Dar poate te ajuta si fetele care au facut acest tratament....Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Buna fetelor,

Sa incep cu povestea mea.

In noiembrie 2005, dupa aprox. 6 luni de incercari fara rezultat, ne-am prezentat la dr. Au urmat analize de toate felurile, cu diagnosticele: el - oligospermie severa cu astenospermie moderata, 9 mil spermatozoizi. eu - prolactina mare. Dna dr. Denisa Protopopescu (pt ca despre ea e vorba) a dat verdictul FIV cu ICSI. Eu tot insistam ca poate sa fie varicocel, dar vreo 3 doctori au zis ca nu e. Pana la urma dl. dr. Ambert de la Medsana a confirmat existenta unui varicocel, dar care nu ar putea avea ca rezultat o asemenea spermograma. A urmat operatia iar eu am venit si cu idea sa ia branca ursului si napraznic. Ca asa citisem eu pe site-uri.

In martie am ramas insarcinata. Nimeni nu a crezut ca este posibil. Din pacate acea sarcina am pierdut-o la 26 de saptamani. Nu va pot spune prin ce am trecut. In septembrie deci am pierdut sarcina, fara a mi se spune de ce. Am fost trimisa la Fundeni la Uscatescu. Am facut analizele. Mutatia Leiden (APCR Activated Protein C Resistance).

Dar o alta minune s-a produs. Dupa inca un tratament cu Branca Ursului si Napraznic de aprox 1 luna, in noiembrie am ramas din nou insarcinata. Si m-am dus direct la Tutu, nemaivrand sa aud de nici un alt doctor. Pana in momentul in care am ajuns la tutu, prin cati medici am fost si cate verdicte catastrofale am auzit, cate variante, cate prostii. Se joaca cu psihicul pacientului, nu stiu pe ce lume traiesc, sunt nuli dpdv profesional si aproape ca m-au bagat in mormant. Abia acum, pentru prima data, simt ca pot sa ma las pe mana doctorului.

Am fost trimisa la Coltea de tutu, de unde am plecat sanatoasa fara nicio mutatie Leiden. Acum fac tratament de sustinere cu Pregnyl 1/4 zile, Ultrogestan 4/zi, Magne B6 4/zi. Inca nu stiu pana cand voi face tratametnul asta.

Din experienta mea, pot sa va spun ca nu puteati sa faceti o alegere mai buna in privinta doctorului, ca tratamentul cu napraznic si branca ursului a facut ca eu sa raman insarcinata imediat la o sperma de ICSI, si sa nu va bazati pe analizele de la Fundeni, sa le faceti si la coltea.

Cam asta ar fi pe scurt. Sper ca nu v-am plictisit prea tare iar pentru cele care eventual ar vrea detalii, ar avea intrebari, ar vrea alte informatii pe care poate le-as avea....le astept cu drag

va pup
Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Aylin povestea ta este foarte incurajatoare pentru multe femei ai caror soti au mari probleme,adica oligo...DD a fost cu voi si iti doresc sa te protejeze in continuare!Sarcina usoara si sa ne tii la curent cu fiecare pas al tau!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Aylin, ma bucur mult-mult pt tine! Face bine la moral sa auzim si vesti bune... cel putin, al meu o ia incet, dar sigur, la vale...
Orchis, fericirea din perioda asta sa nu-ti fie umbrieta de nici o grija!
Mada, nu stiu nimic despre diphereline, totusi si mie mi se pare ca a trecut prea mult ca sa poata influnenta... un teste de sange ai facut?
Gema, eu zic ca nu e nevoie sa mai suni!
Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Am avut un test clar pozitiv, care s-a inrosit instantaneu. Insa nu este din acelea bune si foarte sigure. E un test mai ieftin. In plus mi-e tare teama sa nu fie fals pozitiv de la tratamentul cu diphereline, cu toate ca l-am terminat acum 12 saptamani. Ciclu nu am avut de atunci, dar cred ca mi-a revenit ovulatia dupa simtomele si secretiile pe care le-am avut acum cateva saptamani.
Din acest motiv caut raspunsuri si incurajari de la voi.
Voi mai face un test si daca e necesar cat mai repede unul de sange.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Mada28 fa repede un test de sange lasa-le incolo de teste de urina. la Victor babes, rezultatul in 4 ore. Bafta multa

Aylin_tarcan felicitari, multumim pentru povestea ta chiar avem nevoie pe aici de optimism. O sa te trec la lista de gravidutze. SArcina usoara si la termen!

Felicia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

quote:
Originally posted by orchis

Felicia, Nicole presupun ca am trecut pe langa voi! In jur de 18.15 am plecat de la cabinet! Cel putin asa cred, pentru ca pluteam cand am iesit: tocmai imi vazusem puiutu' cum se misca si i-am ascultat si inimioara! Joi trebuie sa ma duc la dr.Iosup, dar habar n-aveam ca are cabinetul pe acelasi hol...

va pup

orchis
14+



Buna dimineatOrchis cand mergi la Iosup joi? Eu merg la 9:30 dimineata, am programare pentru eco morfologica de 14 saptamani. Abia astept. Poate ne vedem acolo. Acum am 14 sapt fara o zi.

Pupici tuturor

Clau

13+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Felicia, tocmai tu? din varful Apusenilor, sa o iei la vale??? Ia, hai, tai-o in sus repede!

Aylin, felicitari pentru sarcina si pentru alegerea facuta.

Mada, hai ca sigur putem sa bem in cinstea ta! Ce mult ma bucur.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

aylin_tarcan, felicitari, ne fac bine asemenea povesti! Poate ne spui si noua exact ce tratament ai facut cu napraznic si branca ursului, sa il tinem si noi si sa avem succes!

Mada28, fuguta la test de sange, iti tin pumnii!!!

Mergi la inceput