Informatii utile Constanta (5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Cand am pierdut cealalta sarcina la 25 saptamani am fost la etajul 7 si am stat in salon de 5 paturi,acolo nu aveam toaleta in camera si erau niste infirmiere.Langa patul meu era o mamica care facuse cezariana,iar infirmiera cand intra in camera tipa sa ne luam papuci de jos sa poate matura.Eu nu sunt o fire care sa las capul jos si sa execut ordinele cuiva,si ma luam in gura cu ele.In dimineata cand sa plec acasa eram in toaleta,ce puteam sa fac in jegul ala,nevoile ca doar nu era sa ma pun sa fac dus pe acolo,si tot o desteapta de infirmiera intra peste mine si-mi zice sa ies imediat ca vrea sa faca curat.Am tipat la ea sa miste afara ,avea in jur de 50 ani si m-a facut nesimtita ca-i vorbesc asa,am facut un scandal fetelor de nu aveti idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Buna dimineatza!

Teano, sfatul meu este sa ai incredere in continuare in d-na dr. Va conta foarte mult, pentru tine, la nastere, sa-ti fie aproape! Cum te vei intelege cu asistentele dupa aceea, vezi tu. Nu cred ca este o decizie buna sa-ti schimbi acum dr, din cauza asistentelor de la spital. Este posibil sa fii tratata asa cum trebuie. Poate ca fata ta o sa le placa!
Cand am ajuns la spital si am spus ca-s pacienta dr Rusa, roiau toate in jurul meu... susoteau ca-s "a lu' sefu'" si pana am nascut, chiar mi-au vorbit frumos (mi-au spus pe nume, "draguta", "iubita"). De abia dupa nastere.... a inceput aventura... Si de dat, credeti-ma, le-am dat la toate, ca venisem pregatita cu o geanta de prosoape (am cumnatul preot) si alte chestii, plus bani....
Oricum, a fost bine ca am avut incredere in dl dr si el a venit repede alaturi de mine, in toiul noptii -cand l-am vazut langa mine, parca-l prinsesem pe D-zeu de picior!
In alta ordine de idei, am vazut ca inca mai are la Billa storcatoare de citrice manuale, de inox. Ar fi o achizitie buna, pt momentul in care vei incepe diversificarea pt bebe. Noi avem si storcator electric, dar tot pe cel manual l-am folosit mai mult, cand era Sebi bebe, si-l folosim si acum, destul de des.

Jojo-Miha De cand am pierdut sarcina, eu citesc mereu subiectul "Durerea..." (sunt niste fete extraordinare acolo), insa imi vine atat de greu sa scriu.... Traiesc si eu si sufar alaturi de voi.... Dar nu-mi gasesc cuvintele... pt ca as vrea sa pot spune ceva incurajator, dar mie imi vine doar sa plang... pt cat de nedreapta poate fi viata...
Te admir pentru curajul tau si pentru optimism! Sper din tot sufletul sa ai puterea s-o mai iei inca o data de la capat si sa reusesti sa-ti implinesti visul cel mai scump!!!!!!

Angelique, azi te simti bine?

Isidora, multumim frumos pentru urari!
....Baietelul nostru a crescut.... Dis-de-dimineata, l-am cautat la pampers sa vad daca a facut sau nu pisulica peste noapte si el, cu o fata de strengar imi zice:
-Aaaam putza maaareeee!
-Poftim, ce ai mare, ma?
-Ia sa cauti tu in chilotei, sa vezi ca am putza mare, mai mare decat tine, tu ai pasarica (jur ca nu i-am zis eu asta, eu i-am spus ca am "putza de fete")!
...Apoi si-a scos singur scutecul, l-a aruncat...
-O-o! Nu am putza mare. Tebuie sa mai creasca, ca tati, si apoi vezi tu, mami!




O zi frumoasa tuturor!





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:



Mav, e mortal Sebi, am lesinat de ras!!

Eu nu mai sangerez si ma simt bine, cred ca totusi a fost dl dr cam brutal cu sonda intravaginala si eu.... o finutza

M-am programat la Tutunaru, pe data de 21 februarie, abia astept sa il vad pe renumitul dr. T, am prins foarte multa incredere in el, am vorbit la telefon si m-a ascultat. A spus ca intai vrea sa ma vada si pe urma decide pentru laparoscopie. Ma bucur ca am scapat de HSG

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna fetelor dragi!

Mav, La multi ani pt Sebi! am ras de-am lesinat , ce tare e! Doamne, abia astept sa am si eu un flacau sanatos si plin de perle!

Teano, mie mie-e asa greu sa renunt la dna dr pt ca am facut si FIV, 2 la numar, abia am reusit acum, a2a oara, si dupa 2 extrauterine, iti dai seama cat inseamna sarcina asta pt noi! ea stie tot istoricul si m-a tratat f bine de la inceput; acum am avut si eu mici probleme la inceput de sarcina si s-au rezolvat cu ce mi-a prescris ea! cred, totusi , ca mai bine un medic bun care ti-e alaturi, decat conditii mai bune in spital, dar in caz de ceva sa n-ai credinta ca ai ales medicul potrivit...
Dr Cornelia Savu m-a operat pe mine la prima extrauterina. Se cunoaste bine cu dna dr Lutescu si am auzit ca e medic bun. Pe mine m-a taiat f frumos si a fost f draguta . Nu m-a operat Luteasca pt ca nu era a2a zi in oras, si mi-a dat reocomandare la dr Savu, mi-a zis sa merg la ea cu toata increderea. Mai multe nu stiu sa-ti spun. Are cabinet la Miga, sus (vis-a-vis de Grand ).

Jojo-Miha, Dumnezeule , prin ce-ai trecut! e ingrozitor, si-mi pare nespus de rau pt cat ai suferit!tot respectul pt puterea ta de lupta! iti doresc din toata inima sa ai un copil sanatos cat mai curand!

Angelique, mult succes la dr T !

tuturor!



Andicu 17+
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

mav:Doamne ce dulce e sebi...Abia acum am descoperit la semnatura perlele lui...E dulce rau de tot, si inteligent foc.De-abia astept sa creasca darius si sa am asemenea conversatii cu el...

Cristina:Dc nu faci HSG incearca macar IA. Nu ai ce pierde...Eu cred k trebuie sa iti scoti din cap chestia cu trompele. Deocamdata ai destule alte motive( si serioase) pt care nu ai ramas insarcinata pe cale naturala(lipsa CM, a ovulatiei si spermograma...), k sa mai cauti si alte motive. laparoscopia se face de obicei cand nu s-a reust stabilirea unui diagnostic cu ajutorul altor mijloace(echograf,controale, analize), sau cand s-a stabilt deja un diagnostic si el poate fi tratat doar laparoscopic.Parerea mea este sa rezolvi intai ceea ce e sigur k ai si daca nu ramai dupa ce le-ai rezolvat ,sa mai cauti si alte cauze....
Stiu k esti nerabdatoare, dar nici tututnaru nu cred k te va baga direct in laparoscpie....Bineinteles k tu faci cum crezi de cuviinta si poti vorbi si sfatui cu el..Asta a fost doar parerea mea.

jojo_miha:e groazinc prin ce ai trecut tu si imi pare rau k nu suntem colege la mamici de nov -dec, dar incerca sa afli cauza acestor grozavii.Trebuie sa fie o cauza si o solutie...Incearca sa fii optimista si increzatoare si nu mai intra la "durerea unei pierderi de sarcina" caci eu cred k mai mult rau iti faci.Si eu am pierdut 2 sarcini( si tot 3 bb pt k una din sarcini a fost gemelera)dar mi-am impus sa fiu optimista si sa gandesc pozitiv. Nici nu am vrut sa aud de subiectul sarcinilor pierdute....Imi placea mai mult cel al "aspirantelor optimiste"..si cred k si asta m-a ajutat sa trec mai usor peste durere.

andicu, teano:hai fiti si voi mai optimiste ....ganditi pozitv....sa stiti k bb simte framantarile voastre...
Nu stiu daca fac bine ceea ce fac, dar incercam sa va spun sa va ganditi mai mult la nasterea prin cezariana programata....Eu raman la parerea mea , k pt bb sunt mai putine riscuri....Chiar dc d-na lutescu nu este adepta acestei metode , eu totusi ma felicit k am ales varianta asta.Chiar daca dupa operatie m-ar fi durut groaznic (ceea ce n-a fost deloc asa) ...durerea ar fi fost mai usor de suportat stiind k bb este deja nascut, sanatos si intreg....
Nici cu asistantele si infirmierele nu am avut tangenta inainte de nastre.Una singura a venit si m-a luat din sala de asteptare si m-a dus in sala de operatie. Acolo m-a preluat dr anestesit...apoi fam. lutescu....Abia in postoperator am inceput sa vad asistente...dar si daca ar fi urlat la mine sau m-ar fi batut, sau nu mi-ar fi dat nici un anestezic tot nu mi-ar fi putut lua fericire si bucuria pe care o aveam caci aveam un bb viu si sanatos....
In rezerva au inceput sa roiasca asistente si infirmiere, dar aproape k nu aveam nevoie de ele caci a stat mama cu mine. le-am lasat si pe ele sa isi faca treaba k sa nu se simta respinse...dar cam atat...

Pupici, mult optimism si incredere in D-zeu!

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Am intrat sa va spun ca in sfarsit azi este Z1 si pt mine, la 27 de zile dupa chiuretaj si, de fapt, la 28 de la prima sangerare (se pare ca intr-adevar atunci am pierdut sarcina)....
Ar trebui sa fie o veste buna, dar ma simt asa de rau.... si iar ma doare capul foarte tare....
Multumesc pt aprecierile la adresa lui Sebi. Credeam ca v-am spus ca i-am pus perlele la semnatura. V-as mai povesti eu despre el, sa va inveselesc si sa va ridic moralul, dar nu vreau sa fiu in afara subiectului.
Andicu, ai grija de tine si totul va fi bine! Si flacaul tau creste!

poze sebi



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna!
Mai fetelor, m-am intristat si eu cand am citit prin ce-ati trecut!!! Tare as vrea sa se poata face ceva......sistemul asta nu-i bun de nimic! Mai bine le-ar face private si sa fim bine tratati( oricum se cotizeaza la greu)......Si sora mea a pierdut o sarcina si a avut parte de acelasi tratament: era mai mult lesinata, a luat-o salvarea si la spital au lasat-o sa astepte vreo 2 - 3 ore pana sa o consulte un medic!!!!! Si cand te gandesti ca asistentele si infirmiereleo fac legea......SA LE FIE RUSINE!!!!!!
Angelique: Ai luat o decizie buna....e doar opinia mea! Am vazut ca te-ai reprogramat pe 28; daca vine CM-ul asa cum ar trebui s-ar putea sa merg si eu pe 28, poate mergem impreuna...
Mav: E super Sebi, e minunat!!! Cred ca va umple viata de bucurie si fericire!
Despre mine....nimic nou...ziua 21, TB= 37,1...astept CM-ul sa ma pot programa la monitorizare...
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

bine v-am gasit fetelor
cum spunea cineva daca nu ai probleme nici tu nici copilul nasterea este un succes,daca doamne fereste apar complicatiile....nu-mi vine sa cred....am citit ce-ati scris....este strigator la cer si cand te gandesti cati bani dam lunar la sanatate pentru ce?
daca decideti sa intreprindeti ceva aveti sprijinul meu
mav sa-ti traiasca puiutul sa va bucure in continuare cu perlutele lui,sa fiti sanatosi cu totii
eu noutati nu am,astept CM saptamana aceasta


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Fetelor, mamacita este acum in direct, la Tv Neptun!!!!!!!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondiemonyk spune:

ANGELIQUES, gand la gand cu bucurie.N-am mai intrat demult pe site...ca m-am cam suparat..asa..pe viata.Eu m-am programat la Tutunaru pe 26.02.Daca stiam, poate mergeam impreuna.Ar fi fost super bine.Eu am ales mai tarziu ca sunt contabila si trebuie sa inchid luna pana pe 23.02. Si mai am o veste buna.Super buna. Azi am luat rezultatele analizelor la spermograma si au iesit SUUPER bine fata de data trecuta. Nu stiu daca mai tineti minte, dar ultima oara au iesit dezastruos. Mobili 0%...etc. Acum sunt 68% mobili si volum de 89 milioane.Acum va amintesc ca prima oara am facut-o la Synevo,iar dupa o luna de tratament cu MACA de la Amway,si pauza doar de bauturica, am refacut-o la Laboratorul Dnei Lutescu.Stiti ceva de el,e de incredere.As vrea ,dupa o luna s-o mai refaca dar in alta parte.Alt loc de incredere,stiti? La Sammarina cum e?

Mergi la inceput