Suceava! (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Salutare!
Am gatit duminica asa:
Am pus intr-un vas de sticla termorezistenta niste ciupercute culese din padure de soacra mea, apoi niste cartofi intregi(curatati de coaja) si deasupra un pui intreg care a stat o zi uns cu condinente buuuuuuune. Am pus capacul si am dat la cuptor. A fost delicios.
Azi am facut spaghete milaneze... suuuuper bune.
Ha, ha, si eu cica vreau sa slabesc.
Fetelor, dupa ce am forfecat medicii ginecologi , ce ar fi sa incepem si cu pediatrii? Ha , ha, glumesc.
.......... sau poate nu.
Azi mi-am facut analize si mi-au iesit bune.
s-ar putea sa fi scapat si de infectia urinara ce m-a bintuit 3 ani jumate. Voi sti sigur vineri cand imi vine rezultatul la urocultura.
Stau mai prost cu calciul.
In rest toate din ce in ce mai bune, astept primavara. Dupa un calendar chinezesc, mi-a iesit ca as face fata daca raman gravida in aprilie. Acum mai iau pe linga pastilele de slabit si acid folic si o multivitamina si un magneziu(pentru memorie si antistres). Se cam bat cap in cap vitaminele cu lipostopul dar vedem ce iese.
Mai vorbim maine, ca acum ma duc la nani.

Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna fetelor.Iar avem acel program tampit la lumina...lucreaza pe traseu...o ia o da...
Meg mie cand mi se apropia termenul sa nasc mi se lasa burta ...
Va pup!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Meg....mie mi s-a lasat burta tot cam cu vreo doua sapt inainte .... si stii cand mi-am dat seama? Cand nu mi-am mai vazut buricul...9 luni il vedeam bine merci si dintr-o data nu-l mai vedeam....atunci sigur e coborata burta....tre sa te apleci ca sa-l vezi...ia sa te uiti!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kali spune:

Meg, mi-am adus aminte! De mare ajutor mi-a fost in ultima parte a sarcinii, cand ma dureau toate si dormeam foarte prost, o perna speciala, pe care apoi am folosit-o la alaptat... e sub forma de potcoava si o poti modela cum vrei tu ca sa stai intr-o pozitie comoda. Apoi mi-a fost de mare ajutor cand Alexia incepea sa stea in fund... daca gasesti de cumparat, e o investitie excelenta.
Dana, iti doresc hambatz cat zece cand te vei apuca de cura... oricum sastisfactia e maxima cand vezi ca reusesti (eu, cel putin, capat tare mare incredere in mine si devin foarte pretioasa, de parca as fi o zana, ceva). Cat despre dulciuri te inteleg: le miros, le savurez... sunt atat de bune!
Crenguuu, ce-mi facusi? Eu ma dau de ceasul mortii cu salate si fructe iar tu-mi vorbesti de papa bun?
La pediatrii nu ma pricep; nu am avut probleme deosebite cu Alexia, iar la controalele de rutina la care am fost lunar, am fost multumita, mai putin de sfaturile referitoare la alimentatie si administrare de calciu dupa ureche.
Excelent ca ti-au iesit analizele bune; spor la muncit... fetite.

Va doresc o zi perfecta! Eu sunt hlizita de dimineata; o fi bine...o fi rau?! Important e ca ma simt bine


Oana, mami de bebish Alexia (25.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna,

mai fetelor am nevoie de un sfat: ma cam deranjeaza stomacul in ultimult timp, ma trezesc noaptea cu durere si acum vad ca si ziua.
Unde as putea sa ma duc?
La BETHESDA o endoscopie gastrica e 150 ron, ma duc daca e musai dar oare cu un ecograf nu pot sa imi dau seama despre ce este vorba?



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Carmen, imi pare rau ca esti in suferinte cu stomacul. Ecograful nu cred ca vede nik la nivelul stomacului, o radiografie e ceea ce-ti trebuie in prima faza (stiu ca tre sa bei inainte bariu, ca substanta de contrast). Endoscopia gastrica banuiesc ca e prea mult ca prima investigatie. Stiu ca pe vremuri cand era Liviuc pe la inceputuri cu crize grave de astm ne-am dus la dr. Merchea sa-i facem bronhoscopie si ne-a zis atunci dr. ca investigatia asta se face doar in anumite cazuri, nu asa de rutina. Banuiesc ca la fel stau lucrurile si cu endoscopia gastrica.
Treci intai pe la medicul de familie, poate fi de ajutor uneori, si vezi unde te trimite.
Sper sa te faci curand bine! Sanatate multa!

Dana
And, yes, I am a blonde!
Familia mea
Animaluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Multumesc Dana,
Ma gandeam si eu ca endoscopie se face pentru cazuri mai serioase dar eu sunt cu piticii pe creier, pe mine (nu am fost asa inainte) ma sperie bolile ceva de groaza si daca ma doare ceva imi vine in minte ce e mai grav. Deocamdata am sa tin un regim si am sa iau ceva medicamente, eu am digestia ingrozitor de lenesa si asta poate fi una din cauze.

Multumesc



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Multumesc Dana,
Ma gandeam si eu ca endoscopie se face pentru cazuri mai serioase dar eu sunt cu piticii pe creier, pe mine (nu am fost asa inainte) ma sperie bolile ceva de groaza si daca ma doare ceva imi vine in minte ce e mai grav. Deocamdata am sa tin un regim si am sa iau ceva medicamente, eu am digestia ingrozitor de lenesa si asta poate fi una din cauze.

Multumesc



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

foarte pe fuga, dar nu ma pot abtine sa nu va scriu 2 randuri macar:

multumesc de raspunsurile cu burtica..nu-mi mai vad buricul, bre, uitasem sa va spun..dar ma gandeam ca e din categoria babismelor, asa ca nu am acordat atentie.

om vedea..dupa 1 feb e bine oricand sa vina bebe!

cu endoscopia, dupa cum f bine a zis dana..nu e prima indicatie chiar..oleaca de regim, o radiografie mai intai...

daca discutati depsre pediatri...din astia chiar nu stiu, ca pe mine m-a dus mama o singura data la dr ignatescu, si eram deja ditamai calu' de 16 ani

crengu, suna f bine reteta ta!! o fost gustoasa, nu?

kali, cu perna aia atata m-am mai sucit..si nu m-am indurat pana la urma sa o iau, mi-am facut culcus din vreo 3-4 alte perne.

ieri dupa-amiaza si seara am avut burta contractata aproape permanent, incepuse sa ma doara si mijlocul..m-am chinuit toata noaptea..G a zis ca gemeam prin somn..da de cand m-am trezit la 6.30 sa merg la spital (servici)mi-a trecut tot! a fost f frumos, sunt extrem de incantata, iar acum fug sa citesc despre ce aveau pacientele din salonul in care sunt repartizata, sa-mi reimprospatez amintirile...



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by megbeng

quote:
Originally posted by carmen
Kali nici mie nu mi-a zis Hincu de triplu test si eu tot fiind informata de pe net am intrbat-o si a zis ca nu e musai.



pai asa e, nu e musai daca ai sub 35 de ani si nu aveti tu ca mamica sau tatal copilului rude apropiate cu boli genetice, da la noi e mai noua treaba asta cu TT si f la moda, asa ca toata lumea vrea.

am facut in anul 6 un curs de medicina fetala,iar la cursul introductiv a venit cu un corifeu in domeniu, din anglia, nikolaides, parintele medicinii fetale practic, si ne-a prevenit ca o sa ajunga si in RO moda...si apoi grafice si cifre, cu cat de multe mamici se streseaza degeaba cu TT..pe de-o parte pentru ca da destul de multe rezultate fals pozitive/negative, pe de alta pentru ca unii medici nu tin cont de indicatiile clare ale analizei si trimit de-a valma gravidele la TT.

masurarea pliului nucal daca nu e facuta cand trebuie si de catre un ecografist experimentat poate sa dea erori mari de tot si sa sperie de asemenea, inutil, o graviduta.

la fel cu analizele..in strainate nu se fac DE RUTINA la inceputul sarcinii toate minunile care se fac la noi: listeria, cmv, etc.


am suparat cineva?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!




buna fetele,

va citesc mereu, dar nu reusesc sa scriu asa mult, cam in criza de timp.
si nici nu cunosc ginecologi in suceava!

a propos TT: nici eu n-am facut si nici nu mi s-a spus sa fac. am citit si eu pe net, dar nu am vazut necesitatea sa-l fac neaparat.
insa masurarea pliului nucal e obligatorie.

iar cu celelalte analize e asa cum zice megbeng. se face controlul sangelui parca de 3 ori: fierul (important!), toxoplasmoza, hiv fiind extra controlate.

si nu cunosc pe nimeni care sa ia hormoni de mentinere (am auzit de fapt prima data aici pe forum ca exista asa ceva).



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput