Suceava! (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Ce chestie! Suntem doar doua burticute in Suceava??????? Interesant! Am vazut eu ca celelalte vorbesc asa ca niste mamici, preocuopate mai mult de copilasii lor draguti, dar ...

Eu voi fi mamica in mai!


Motannel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

quote:
Originally posted by kali
!

Eu sunt la cura de slabire si mi-e o foameeeee... as manca orice, chiar si ce nu-mi place. Stiu ca nu ma puteti ajuta cu nimic dar ma simt mai bine daca ma plang.

Oana, mami de bebish Alexia (25.12.2005)



Kali eu am tinut o cura de slabire mai mult ca sa slabeasca sotul...adica vreau sa spun ca tineam amandoi da il motivam pe el. Ce vreau sa spun e ca niciodata, dar absolut niciodata nu m-am ridicat flamanda de la masa (si nici el). Mancam salata multa multa (cu tot ce-mi trecea prin cap: salata verde, rosii, castraveti, telemea, oua fierte tari, ton,morcov ras, telina rasa, ulei de masline) si cumulta paine prajita....nu stiu care e treaba asta cu painea prajita, dar la mine functioneaza....indiferent cat mananc nu ma ingrasa. Si gratare la greu, chiar din carne de porc...cu salata pe langa.....
Vreau sa spun ca in 3 saptamani al meu sot a dat jos 2kg...eu nu m-am cantarit ca nu eram curioasa.
Asa ca ideea e sa nu stai niciodata flamanda (conteaza f mult pt psihic, ca nu te mai gandesti la asta), sa mananci ce stii ca nu ingrasa si sa eviti ce ingrasa (dulciuri, paste, sucuri...stii si tu mai bine)...si sa incerci sa nu mananci seara....la noi seara insemna dupa ora 20, caci oricum sotul venea de la servici pe la 17-17.30 si manca pe la 18.
La noi a functionat...si faptul ca nu-mi era foame ma facea sa nu ma gandesc la mancare si asta a contat cel mai mult.

Eu in sarcina m-am ingrasat 30 kg...aveam 90....am dat astea 30kg jos in 3-4 luni....cu regimul de care iti spun dar a contat la mine si lungile drumuri prin oras la impins caruciorul...deci si un pic de miscare...dar eram mare tare....la tine pentru cateva kg nu strica si niste miscare dar eu iti garantez rezultate cu ce ti-am scris mai sus!
Multa bafta!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ev, incurajatoare povestea ta cu cele 30 de kg date jos in cateva luni..ai si alaptat in perioada, asta, nu? multe mamici sustin ca daca alaptezi slabesti mai repede, ca e f solicitanta producerea asta de laptic si, ma rog, tot ce tine de copil in primele luni.

aoleu, motanel, am uitat sa te trec in lista..hai ca remediez acum...parca ziceai ca e primul copil, nu?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

quote:
Originally posted by megbeng

ev, incurajatoare povestea ta cu cele 30 de kg date jos in cateva luni..ai si alaptat in perioada, asta, nu? multe mamici sustin ca daca alaptezi slabesti mai repede, ca e f solicitanta producerea asta de laptic si, ma rog, tot ce tine de copil in primele luni.



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!





Meg, din nefericire la o saptamana dupa ce am ajuns acasa am reusit de-am facut o alergie care m-a tinut vreo luna...am papat ceva stricat (cred) sau oi fi luat ceva de prin spital care a incubat bine si mi-a aparut dupa aia. Asa incat de Craciun si de Rev in 2004 n-am papat decat supa fara sare si compot de mere fara zahar...si de trei ori pe zi mergeam la spital sa-mi faca injectii cu tot felul de chestii care din cauza ca erau f puternice mi s-a interzis alaptarea....ar fi trebuit sa ma interneze dar am refuzat (am semnat ca pe proprie raspundere refuz internarea...nu aveam cu cine lasa copil de 2 saptamani acasa)...si cu promisiunea ca daca incep sa ma unflu si nu pot respira sa vin urgent la spital...una peste alta n-am mai alaptat si nici nu mi-am putut pastra laptele. Din doua in doua ore cea mica cerea papa....pregateam bibe, dadeam sa pape, dura povestea vreo juma de ora....dupa care eu incepeam sa ma mulg, poveste care mai dura vreo juma' de ora...mai stateam un pic si iar se trezea cea mica sa pape....in ritmul asta eu dormeam o ora adunata in 24 ore...n-am rezistat nici psihic nici fizic asa ca am renuntat incet incet la muls si am pierdut laptele...si as fi avut pentru inca un copil daca era sa nu patesc nimic...dar asta-i viata, ce sa fac.
Ideea e ca am apucat sa alaptez 2 sapt (una in spital si una acasa), si se pare ca a fost super suficient dpdv al anticorpilor...Bianca, sa nu fie deochi, in doi ani a facut o singura data un rosu in gat slabut, si o singura data o enterocolita (crunta) dar virala, luata de cine stie de pe unde dar de care a dat Dumnezeu si am scapat.
CAm asta ar fi...iata ca m-am intins la povesti...
Oricum cura aia de supa si compot nu mi-a ajutat la nimic dpdv al kilelor...in perioada aia n-am slabit deloc...cred ca aveam resurse multe he he he....am slabit dupa aia, din ianuarie...
VA pup!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

DanaRosu, unde si-a deschis dr Coca cabinet?
Ultima data, prin vara cand m-am intalnit cu ea nu avea inca....chiar is curioasa, indiferent ce probleme as avea, sau chiar o eventuala sarcina m-as duce la ea.

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

iaca fetele cochetele ca imi bag si eu nasucul pe aici cit sa va salutam, ca indata iesim la plimbare.. in rest, giugiuleala cu zamfiruc si mult mult de invatat... acu ma lupt cu folclorul si cu psihologia educatiei

macar apuc sa intru sa va citesc, ca sa nu ramin tare tare in urma

am sters-o, e prea frumos afara.. si, oricum, vecinul de deasupra bontane ceva cu ciocanul, asa ca musai tre sa parasim domiciliul

pupici

ps -si eu am de dat jos macar vreo zece kg, dar sper ca aceasta sesiune sa ma ajute !!!! ca in principiu eu iarna ma ingras (sint friguroasa tare, asa ca iarna cind mi-e frig maninc la greu) iar vara infloresc, nu mi-e foame deloc, maninc fructe si legume multe, beau lichide o multime, si bineinteles plimbari... daca ma gindesc si la cit o sa ma alerge maimutzica pe+afara, eu zic ca am sanse sa ma inscriu la Miss Silueta 2007 !!!!

Ioana si Zamfiruca, minunata mamei (7 02 2006)
http://photos.yahoo.com/irina_inm
"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ha! a aparut ilincalif!

spor la !..am primit PM-ul si am bagat la cap! ...ev, si pe al tau l-am primit!!!

dupa nastere ma inscriu si eu la miss silueta 2007..sa vedem: care pe care!!!!!!!!!!

voua cu cat timp inainte sa nasteti vi s-a lasat burta? ca de cateva zile cine ma vede imi tot zice ca se apropie momentul, ca mi s-a lasat burta! .ori eu mai am o luna de zile, totusi...teoretic..



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kali spune:

Meg, mie mi s-a lasat burta cam cu vreo 2 sapt. inainte; ceilalti ziceau ca nu vad nicio diferenta, dar mie mi se parea ca respir mai usor. Acu' cine stie daca chiar s-a lasat?!
Eveline, multumesc pentru sfaturi.Cu teoria stau bine, practica ma omoara: sunt dependenta de dulciuri si total lipsita de ambitie cand e vorba de slabit. Sper ca in 2-3 sapt. sa scap.

Oana, mami de bebish Alexia (25.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

s-a lasat, imi dau chiar si eu seama..nu stiu sa explic f clar, da cand ma uit la burta asa, de sus in jos, convexitatea maxima e mai coborata....cand pun mana pe burta, imediat sub sani, mana face un unghi mai mic cu un plan orizontal...si, da, chiar asa! respir mai usor! nu am mai dormit pe 3 perne, una singura a fost suficienta in ultimele nopti!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Ian sa radic io oleaca moralul fetilor cucuietilor care-o inceput anul cu probleme de silueta. Io mi-s grasa forumului, nu stiu sincer de m-o-ntrecut ciniva... In 2002 faceam cat papadie si Lia la un loc , adictelea bateam lejer suta. Nici dupa ce-am nascut, chiar daca am scapat de kilele luate in timpul sarcinii, ba inca doua kg in minus fata de ce-aveam la inceput, nu po' sa spun c-am devenit tare "suptirea". Niciodata nu m-am agitat foarte tare cu diete si alte chestii, pen' ca-s mai nesimtita de felu' meu si ma incapea cumva pielea , plus ca-s si gurmanda de profesie . Schimbarea s-a produs anul trecut cand, din cauza unor tratamente hormonale, m-am pricopsit intr-o luna de zile cu 10 kile. Abia deformarea produsa intr-un timp asa de scurt m-a facut sa ma decid sa iau masuri. Si pot sa zic ca am gasit cumva sicretul . Din motive intemeiate am abandonat... masurile dar le reiau la vara, asa ca vom face concurs .
Kali se plangea de pofta de dulciuri... Io-st bolnava cu dulciurile. Cat mai rafinate si mai sofisticate sa fie . Din aceleasi motive intemeiate am mai renuntat la dulciuri in ultima perioada, dar de cateva nopti tot visam bomboane de ciocolata de alea super fine... asa ca azi mi-am facut hatarul si mi-am cumparat o cutie de bomboane de ciocolata amaruie implute cu coniac si, in vreo 4 ore la berou, am dat-o gata. Mai ca aveam impresia pe la o bucata ca m-am si pilit un pic. Asadar, Kali, kiar nu ai de ce sa te simti vinovata Si da, hambitzul imi lipseste si mie .


quote:
Originally posted by megbeng

voua cu cat timp inainte sa nasteti vi s-a lasat burta?


Cu o luna si o saptamana inainte, adica pe la inceputul lui septembrie, pentru ca la inceputul lui octombrie (DPN era 7 oct) sa se suie la loc si sa nasc pe 10 cu inducere.

Dana
And, yes, I am a blonde!
Familia mea
Animaluri

Mergi la inceput